E hënë, 25 Maj, 2020
15 C
Tirana

‘Juli i Pashakos’ ndërhyn live në ‘ABC News’: S’kam lidhje me prokurorin

Më të lexuarat

Koronavirusi në Shqipëri/ Rritet numri i viktimave

Në Shqipëri është rritur numri i viktimave nga COVID-19, duke shkuar në 32. Ministria e Shëndetësisë bëri me dije se mbrëmjen e sotme ka ndërruar...

Si do bëhet hapja e transportit publik? Përgjigjet Rama

Kryeministri Edi Rama bëri me dije se hapja e transportit publik do të bëhet “pjesë-pjesë”. Kreu i Qeverisë sqaroi qytetarët se deri në fund të...

“Rreth 131 mijë debitorë nuk kanë hyrë në aktmarrëveshje”, OSHEE del me njoftimin e rëndësishëm

Operatori i Shpërndarjes së Energjisë Elektrike, iu bën thirrje të gjithë debitorëve të energjisë të bëhen pjesë e aktmarrëveshjes për të përfituar faljen e...

Aksident rrugor në aksin Seman-Fier, plagosen dy persona

Së fundmi ka ndodhur një aksident rrugor në aksin Seman-Fier. Aksidenti ka ndodhur përkatësisht në zonën e njohur si Çlirim i Fierit. Raportohet se kanë mbetur...

COVID-19/ Kur do hapen kufijtë? Rama tregon datën

Kryeministri Edi Rama deklaroi së fundmi se Shqipëria do të hapë kufijtë tokësorë me fqinjët, më datën 1 Qershor. “Duke nisur nga 1 Qershori do...

Si paraqitet situata nga koronavirusi në Itali? Dalin të dhënat e fundit

Si paraqitet situata nga koronavirusi në Itali? Autoritetet përkatëse bëjnë me dije se 50 persona kanë humbur jetën në shtetin fqinj gjatë 24 orëve të...

Zbulohet biznesmeni që mbante milionat në makinë, ja ku do i çonte

Të dhëna të reja kanë dalë nga hetimet paraprake, sa i takon vjedhjes së lekëve nga bagazhi i mjetit të një biznesmeni. Me datë...

Grabitja e milionave/ Vëllai dhe i dashuri i spikeres ndoqën biznesmenin

Lidhur me grabitjen e një shume të majme parash në Tiranë, mësohet se dy grabitësit janë njerëzit e afërt të një ish-spikereje. Donald Hoxha...

“E ndoqa me vrap derisa u lodh”, flet i riu që ndali rrëmbimin e fëmijës në Korçë

Një ngjarje e rëndë u regjistrua mbrëmë në Korçë, teksa një vajzë 4-vjeçare është tentuar të rrëmbehet ndërsa ishte me nënën e saj. Ishin banorët...

Ekzekutohet para derës së shtëpisë, 25-vjeçari para 3 muajve kishte ardhur nga Belgjika

Një ngjarje e rëndë ka ndodhur në Vlorë. Një i ri është ekzekutuar me kallashnikov, pranë shtëpisë së tij në zonën e “Ujit të...

Julian Sula i njohur me pseudonimin “Juli i Pashakos”, ka hedhur poshtë në mënyrë kategorike zërat që e bënë përgjegjës për atentatin ndaj prokurorit.

Rasti i prokurorit/Si i iku policisë 1 muaj më parë “Juli i Pashakos”

Në një lidhje të drejtpërdrejtë telefonike, shtetasi Julian Sula, i shpallur në kërkim për atentatin ndaj prokurorit Ndoj, konfirmoi krejt të kundërtën. Ai tha se ndodhej në Turqi, pasi nuk ndodhej mirë nga gjëndja shëndetësore.

Pasi ka vijuar procedurat përmes avokatit të tij, ai sqaroi se nga ana e policisë nuk kishte asnjë akuzë. “Nuk e di se sot erdha. Kam qenë vizitë në Turqi, se jam keq nga mushkëritë. Flas me avokatin; i thashë pse më kërkojnë dhe foli avokati me shefin e komisariatit dhe drejtorin. Dhe ata i thanë nga ne nuk ka gjë. I pyeti pse i keni vajtur kontroll?! Unë s’jam as i kërkuar, nuk di pse më lidhin me ngjarjen. Sa erdha në shtëpi nga Turqia në Kosovë, nga Kosova në shtëpi”.

Sula thekson se në ditën që ka ndodhur atentati, ishte në Kosovë duke ikur për në Turqi. Madje ai mohon që të ketë lidhje me Redjan Rrajën dhe prokurorin Ndoj.

“Në datë 1 kam qenë në Kosovë, duke ikur për në Turqi. Nuk di pse mi kanë bërë këto gjëra”.

Ai mohon të ketë njohje me Redjan Rrajën, prokurorin Ndoj apo Pëllumb Muharremin. “Nuk e njoh Redjan Rrajën. Nuk e njoh prokurorin Ndoj. Hera e parë që e dëgjoj. Jo fare as Pëllumb Muharremin”.

Julian Sula shprehu gatishmërinë për t’u paraqitur në polici, pasi situata ka marrë përmasa të jashtëzakondshme. Kjo ka ndikuar edhe tek familja e tij. “Jam i gatshëm të paraqitem. Se po dëgjoj lloj-lloj gjërash. Goca me psikolog, më kanë ç’akorduar familjen. Që nesër në mëngjes jam te dera”.

Reagimi i tij pason pas informacioneve se ai ishte shpallur në kërkim. Madje thuhej se grupi hetimor kshte zbuluar gjurmë të tijat në makinën që u përdor për atentatin ndaj prokurorit Arjan Ndoj, dhe shoqëruesve të tij.

‘Abcnews.al’ citonte grupin hetimor se Sula ishte duke përgatitur një tjetër atentat të bujshëm, në një qytet të rëndësishëm të vendit. Por nuk vijoi me planin e tij, pasi kuptoi se policia ishte vënë në ndjekje të tij.

34-vjeçari Redjan Rraja, i njohur me pseudonimin “Dara”, akuzohet nga Prokuroria si një nga atentatorët ndaj prokurorit Arjan Ndoja, i cili mbeti i plagosur në atentatin e 1 nëntorit në mbikalimin e Shkozetit.

Arrestimi i Rrajës, kush është modelja e njohur që u pyet në polici (FOTO)

 

I plagosur gjithashtu mbeti edhe Landi Muharremi, një person me precedentë penalë. Ndërsa shoferi i Ndojës, Andi Maloku ndërroi jetë dje, në spitalin e Traumës.

Vdes në spital shoferi që i shpëtoi jetën prokurorit me manovrat në Shkozet

Rraja u arrestua nga Policia e Shtetit, teksa po tentonte të largohej nga Shqipëria drejt Malit të Zi. Rraja u zbulua nga gjurmët e gishtave të gjetura në një prej syzeve që ndodheshin në makinën Benz, ngjyrë gri, që u gjet e padjegur në Ishëm me të cilën po udhëtonin autorët e atentatit.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Zyrtari i SHBA: Kina fshehu virusin, do t’i shkojmë çështjes deri në fund

Një zyrtar i lartë i Shtëpisë së Bardhë e krahasoi mënyrën se si e trajtoi Kina çështjen e koronavirusit me fshehjen që Bashkimi Sovjetik...

Koronavirusi/ Një lajm i mirë vjen nga Kosova

Mbrëmjen e sotme një lajm i mirë ka ardhur nga Kosova lidhur me koronavirusin. Raportohet se gjatë 24 orëve të fundit, nuk është regjistruar asnjë...

“Europa Nostra” për Teatrin: Le të shënojë kjo ngjarje fillimin e një zgjimi

Organizata “Europa Nostra” i ka dërguar ditën e sotme një letër Aleancës për Mbrojtjen e Teatrit. Në ditën e Bajramit, si një mbështetëse e kauzës...

Policia bllokoi liqenin me shirita, “rebelohen” qytetarët

Me urdhër të qeverisë, Tirana gjatë kësaj fundjave i është nënshtruar masave izoluese. Këtë të dielë të gjitha aktivitetet dhe bizneset janë mbajtur të mbyllura,...

Rama: Kjo do të jetë java e fundit e kufizimit

Kryeministri Edi Rama deklaroi së fundmi se kjo do të jetë java e fundit e kufizimit të orareve. Në vijim, ai pohoi se fundjava do...
WhatsApp KONTAKTO TT