E enjte, 2 Korrik, 2020
34 C
Tirana

Ish-presidenti Moisiu kujton takimet me Zeqon: Fatkeqësi që njerëzit i vlerësojmë pasi nuk janë më

Më të lexuarat

Avdullah Hoti nesër vizitë zyrtare në Tiranë

Kryeministri i Kosovës, Avdullah Hoti do të vizitojë ditën e nesërme Shqipërinë. Bëhet me dije se Hoti do të pritet nga kryeministri Rama në orën...

Mjeku humbi betejën me pandeminë, Manastirliu lëshon thirrjen e fortë

Ministrja e Shëndetësisë, Ogerta Manastirliu, ka bërë një thirrje të fortë, pas ndarjes nga jeta të mjekut të njohur Arjan Pushi. Teksa e demostron...

Mbrëmje private tek Ambasada, Yuri Kim bën bashkë Ramën, Metën dhe Bashën

Ambasadorja e SHBA në Tiranë Yuri Kim duket se do bëjë bashkë Ramën, Metën dhe Bashën! Një mbrëmje private thuhet se do të organizohet në...

Semsrott: Janë grabitur zyrat e deputetëve në Parlamentin Evropian

Më shumë se 50 eurodeputetëve në Parlamentin Evropian iu janë vjedhur kompjuterët, tabletët dhe sende të tjera në zyrat e tyre. Ngjarja është regjistruar në...

Projekti i rrugës Milot-Fier/ Teliti: Një udhëtim vajtje–ardhje do na kushtojë 17.4 euro

Partia Demokratike akuzon kryeministrin Rama se është paracaktuar se nga kush do të fitohet projekti i rrugës Milot – Fier që u prezantua sot. Përfaqësuesi...

U rekomandua hapja e kufijve, por u hoqën nga lista/ DW: Tri elementet që penalizuan Shqipërinë

Komisioni Evropian vendosi që të mos hapë kufijtë me katër vende të Ballkanit Perëndimor, ndonëse rekomandimet e mëparshme ishin pozitive. Serbia dhe Mali i Zi...

Dokumenti/ Rama nënshkruan personalisht tërheqjen e padisë ndaj Haradinajt

Kryeministri Edi Rama e ka tërhequr zyrtarisht padinë për shpifje ndaj ish-kryeministrit të Kosovës, Ramush Haradinaj. Aktvendimi ku konstatohet tërheqja e padisë është publikuar nga...

Deputeti shqiptar: Rama po dëbon grekët nga Himara për të sjellë 30 mijë turq

Deputeti Ligoraq Karamelo, është shprehur se grekët e Epirit të Veriut po përballen me momente të vështira, për shkak të politikave që po ndjek...

Prokuroria e Serbisë ngre akt-akuzë kundër një shqiptari

Prokuroria e Serbisë ka ngritur një aktakuzë për krime lufte ndaj shtetasit kosovar, Nezir Mehmetaj. Lajmin e ka konfirmuar për Radion Evropa e Lirë, vëllai...

Tërmet në Korçë rreth orës 04:30 të mëngjesit

IGJEUM bën me dije se një tërmet është regjistruar në orën 04.23 të mëngjesit të sotëm në Korçë. Sipas të dhënave të bëra publike nga...

Është shuar ditën e sotme një nga penat më të çmuara të vendit tonë. Në moshën 71-vjeçare Moikom Zeqo ndërroi jetë në shtëpinë e tij, si pasojë e një sëmundje të rëndë. I cilësuar si një nga zërat më të mënçur të vendit tonë, Zeqo ka lënë pas një trashëgimi të të madhe.

Karrierën e nisi si gazetar e mësues, por dashuria për artin, kinematografinë, letërsinë, arkelogjinë e bëri t’i përkushtohej edhe këtyre fushave. Për të lënë pas më shumë se 60 tituj, të përkthyer në disa gjuhë të botës.

Por, veç artit e historisë, me urtësinë e vetë që e karakterizonte Zeqo jo pak herë i tërhiqte veshin politikës dhe frymëzonte gjithë ata që e dëgjonin.

“Vetëm rinia mund të ndalojë një katastrofë që është më e keqe se katastrofa natyrore. Shpresa është te ju, të rinjtë. Çdo brez ka një mision dhe këtë mision keni ju, atë të shpresës. Jo vetëm e “Fundjavë Ndryshe”, por edhe Shqipërisë e historisë ndryshe.

Nisma të tilla tregojnë një ndërgjegje shumë herë më të lartë se e politikanëve. E quaj më të lartë një ndërgjegje të tillë pa interes të vullnetarizmit, sesa te politikanët. Në një kohë kur këta të fundit e kanë detyrë shtetërore.

Pak vende mund të mburren me historinë kaq të pasur sa e jona. Kam besim që Shqipëria nuk do të braktiset. Do gjendet forca te të rinjtë që ta duan këtë vend.”

Këtë mesazh shkrimtari e ka dhënë pasi është takuar me të rinjtë që janë pjesë e “Fundjavë Ndryshe”. Dhe në po të njëjtat ambiente, ish-presidenti Alfred Moisiu ka kujtuar mikun e tij.

Lexo edhe :   “Më bënë nder me pritjen fisnike”/ Behgjet Pacolli viziton “Qendrën e Solidaritetit”

“Më ka ardhur jashtëzakonisht keq. Ka qenë studiues i mençur, i ditur dhe njeri që kërkonte nga vetja për të bërë më të mirën. Ka bërë 62 vepra të ndryshme dhe ato nuk janë pak. Gjatë kohës që isha në krye të shtetit e kam marr dy herë në delegacion. Pikërisht për të kontribuar për vendin tonë.

Fatkeqësia jonë është që ne nuk i vlerësojmë njerëzit aq sa e meritojnë kur janë gjallë. Por, te ne njihen më shumë trafikantët, kriminelët. Prandaj është e rëndësishme që jetën ta përdorim për të bërë sa më mirë në interes të vendit e njerëzve tanë të dashur.”

Nëpërmjet një postimi trishtues, edhe drejtuesi i “Fundjavë Ndryshe”, Arbër Hajdari i ka dhënë lamtumirën “Mjeshtrit të Madh”.

Lexo edhe :   Vlorë/ Doli nga deti në gjendje të rëndë, ndërron jetë në spital i moshuari

Edhe redaksia e “Tirana Today” i shpreh ngushëllime familjes së profesor Zeqos, i cili deri në frymën e fundit ishte i rrethuar nga librat./ TIRANA TODAY

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Dalin emrat/ Kush ra sot në “rrjetën” e OFL-së

Kush ka rënë ditën e sotme në “rrjetën” e OFL-së? Policia e Shtetit në kuadër të Operacionit Forca e Ligjit ka dërguar formularët për deklarimin...

Zbulohet telegrami i Ardi Veliut/ Policia shton përforcimet, zbresin në terren 1.600 efektivë

Policia e Shtetit ka marrë masat për garantimin e rendit dhe sigurisë gjatë sezonit turistik. Bëhet fjalë për 1.600 punonjës policie, të cilët janë...

“Kr*mi nuk mund të jetë biznes”, Lleshaj bën paralajmërimin e fortë nga Kuvendi

Ministri i Brendshëm, Sandër Lleshaj, shprehet se përpjekja e qeverisë në luftën kudër krimit ka shënuar suksese të ndjeshme. Gjatë fjalës së tij në Kuvend,...

“Rrugë të mbarë”/ Opozita braktis parlamentin pas thirrjes së Murrizit

Pas debateve të shumta, opozita parlamentare ka vendosur të braktisë Kuvendin. Kryetari i opozitës, Myslym Murrizi i ftoi deputetët të largohen pasi sipas tij, kryetari...

Shqipëria i refuzon kërkesën për azil mbështetësit të lëvizjes Gylen

Autoritetet shqiptare i kanë refuzuar kërkesën për azil mbështetësit të të lëvizjes Gylen, Selami Simsek. Shtetasi turk u dënua viti me 1 vit burg nga...