E mërkurë, 8 Dhjetor, 2021
-0.5 C
Tirana

Historia prekëse/ U dogj në moshën dy vjeçare, Japonia i ktheu buzëqeshjen kosovares (Video)

Ministri i Zhvillimit Ekonomik në qeverinë e Kosovës, Valdrin Lluka ka postuar një ndër historitë më të dhimbshme të luftës, pasuar pas shumë vitesh me një “happy and”, ku personazhi kryesor, një vajzë drenicare e quajtur Besiana Musliu, arrin të rehabilitohet nga një djegie në moshën 2-vjeçare.

Ka qenë një television japonez ai që ka transmetuar një reportazh mbi Besianën, fatin e saj të dhimbshëm e më pas jo të tillë.

“Një ndër TV më kredibile në Japoni ka bërë një lajm për Kosovën, ku ka paraqitur, ndër të tjerash, edhe sfidat që ka kaluar Besiana Musliu.

Besiana ka qenë kolege e imja dhe vjen nga Skenderaj.

Gjatë luftës, shtëpia e saj është djegur, dhe si 2 vjeçare, ka parë tmerrin me sy duke pësuar djegie të rëndë. Me plagë të tilla, Besiana ka qëndruar për 3 muaj në Shqipëri, duke mos pasur mundësi të trajtohet.

Menjëherë pas luftës, nëna e Besianës, me dëshpërim kërkon ndihmë nga ndërkombëtarët për të gjetur trajtim për Besjanen dhe, fatmirësisht, një organizatë Japoneze i del në ndihmë duke e dërguar me urgjencë në Tokyo.

Për 10 vite, Besjana kalon 15 operacione të ndryshme. Përveç që Qeveria Japoneze i del në ndihmë, ajo edhe mëson gjuhen japoneze në mënyrë perfekte dhe kultura e këtij vendi madhështor bëhet pjesë e jetës së Besjanës.

Tash Besjana është në Kosovë ku punon në kompaninë Hirano Mushroom LLC – Kosovo me investitorë pjesërisht nga Japonia dhe shërben si promovuese kryesore e mardhënjeve në mes të dy vendeve. Besjana, me forcën e saj, promovon në vazhdimësi Kosovën në Japoni dhe kulturen japoneze në Kosovë. Përveç që ka dhënë çdo gjë në jetë gjatë luftës, vazhdon të jep akoma 20 vite pas luftës”, shkruan ministri Lluka, duke ofruar reportazhin. /tesheshi.com/

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Mbërrin i ftohti polar, temperaturat ulen deri në -4 gradë

Vendi ynë sot do të mbizotërohet nga alternime kthjellimesh dhe vranësira të cilat do të sjellin mot pa reshje, por të ftohtë. Në mbrëmje...

FMN: Shqipëria me varfërinë më të madhe në rajon

Pandemia dhe tërmeti rritën varfërinë në Shqipëri, ndërsa ajo vijon të jetë më e larta në rajon. Në Shqipëri, në vitin 2020, që përkon...

“Njeriu njihet kur ceket interesi personal”, Basha flet për Berishën

“E vërteta është që kam patur një bashkëpunim shumë të ngushtë. Ne kemi patur një marrëdhënie shumë të ngushtë me njëri-tjetrin gjatë kohës që...

Clinton nderon kryeministrin Rama me çmimin “Vital Voices Global”

Kryeministri Edi Rama u nderua gjatë vizitës së tij në Nju Jork, me çmimin e “Inovatorit të nderuar global” nga organizata e themeluar nga...

Ukraina fuçi baruti

Perëndimi i forcon krahët Ukrainës. Për shkak të rritjes së tensioneve ushtarake me Rusinë, SHBA, Franca, Britania e Madhe, Italia dhe Gjermania kanë mbështetur...