E hënë, 24 Janar, 2022
-0.5 C
Tirana

Etiketa

japonia

Militarizimi i qetë i Azisë kërcënon ta kthejë rajonin në një fuçi baruti

Në kantierin e gjerë Jiangnan të Shangait, punëtorët po vendosin katapultat që do të ndajnë aeroplanmbajtësen më të fundit dhe më të avancuar të...

Princesha e Japonisë martohet me shokun e klasës, humb statusin mbretëror

Princesha Mako e Japonisë është martuar me të dashurin e saj të kolegjit, Kei Komuro, duke humbur kështu statusin e saj mbretëror. Sipas ligjit...

Rrjedhin dokumentet konfidenciale, si lobojnë shtetet për ngrohjen globale

Një rrjedhje e madhe e dokumenteve të parë nga "BBC News", tregon se si vendet po përpiqen të ndryshojnë një raport shkencor vendimtar, se...

Koreja e Veriut lëshon një raketë balistike në brigjet e Japonisë

Koreja e Veriut ka lëshuar një raketë balistike në ujërat në brigjet e Japonisë, kanë raportuar ushtritë e Koresë së Jugut dhe Japonisë. Pheniani zbuloi...

Ja kush i ka pasaportat më të fuqishme në botë; Shqipëria në vendin e 56

Nga gati 200 pasaporta, pasaporta e Japonisë mbretëron si pasaporta më e fuqishme në botë për të katërtin vit radhazi, sipas Indeksit të Pasaportave...

Koreja e Veriut teston raketën e re me rreze të gjatë veprimi

"Koreja e Veriut ka testuar një raketë të re me rreze të gjatë veprimi, të aftë të godasë pjesën më të madhe të Japonisë",...

Japonia vendos gjendjen e jashtëzakonshme në qytetin Olimpik të Tokios

Qeveria e kryeministrit japonez Yoshihide Suga ka vendosur të vendosë gjendjen e jashtëzakonshme për koronavirusin në Tokio, vetëm dy javë para fillimit të Lojërave...

Deri 110 orë në javë, mijëra japonezë vdesin çdo vit nga mbingarkesa në punë

Japonia është sot një nga vendet më të pasura në botë. Por 50 vitet e fundit, ajo ka një problem serioz me vdekjet e...

Rekord i paimagjinueshëm, mbi 80 mijë japonezë janë mbi moshën 100-vjeçare

Japonia ka shënuar një rekord të jetëgjatësisë së popullsisë, teksa ka shkuar mbi 80 mijë numri i personave që e kanë kaluar moshën 100-vjeçare. Ministria...

Japonia përballet me tkurrjen më të madhe ekonomike në histori

Ekonomia e Japonisë është tkurrur me shkallën më të shpejtë në historinë e saj, ndërkohë që lufton pandeminë me koronavirus. Ekonomia e tretë më e...

Të fundit

Sulm ajror në burgun e Jemenit, të paktën 70 të vrarë

Të paktën 70 njerëz u vranë në një sulm ajror në një burg, dhe të paktën tre fëmijë vdiqën në një bombardim të veçantë,...

Shtetet e Bashkuara pezullojnë 44 fluturime të linjave ajrore kineze

Qeveria e Shteteve të Bashkuara njoftoi të premten pezullimin e 44 fluturimeve ajrore të katër kompanive kineze nga Shtetet e Bashkuara drejt Kinës. Pezullimi...

Caktohet data për zgjedhjet në FSHF

FSHF u ka dhënë fund dilemave, pasi është caktuar data e zgjedhjeve për president. Federata Shqiptare e Futbollit, i ka dhënë fund dyshimeve rreth...

Kosova sërish vend i rrezikut të lartë për Gjermaninë

Varianti Omikron ka shtuar ndjeshëm shifrat e infektimeve në Kosovë. Nga dita e dielë (23.01; 00:00) Kosova futet sërish në listën e vendeve të...

Armët vdekjeprurëse amerikane mbërrijnë në Ukrainë

Rreth 90 ton "ndihma vdekjeprurëse" nga SHBA-ja kanë mbërritur në Ukrainë, mes tensioneve për grumbullimin e trupave ruse në kufi. Kjo ishte dërgesa e...