E enjte, 2 Dhjetor, 2021
7.5 C
Tirana

“Green Pass” në varësi të dinamikës së pandemisë, ja çfarë paralajmëron Rama

Pas paralajmërimit të ministres Manastirliu për “Green Pass”, në të njëtën linjë qëndron edhe kryeministri Rama, teksa vë në dukje se me gjasë të pa vaksinuarit do të kenë kufizime në mjediset publike.

Kreu i qeverisë, me anë të një postimi në rrjetet sociale, inkurajon të pa vaksinuarit që të mbrojnë veten dhe të tjerët. Në të kundërt do të përballen me disa pengesa, sikundër në shumë vende të botës, ku nuk mund të kesh akses pa bërë vaksinën.

Rama i bën apel të pa vaksinuarve që të marrin dozën e parë dhe të dytë pa humbur kohë, teksa ka publikuar një spot në të cilin thuhet se sot ka një zgjidhje për të shpëtuar nga pandemia, e ajo është vaksina.

Statusi

“MIRËMËNGJES

dhe me ftesën për të pavaksinuarit që të vaksinohen një orë e më parë, për të mbrojtur veten e për të mos u ndodhur jashtë mundësisë së aksesit në mjedise publike, nëqoftëse situata e dimrit do ta imponojë, ju uroj një fundjavë të mbarë”.

Më herët, Ministrja e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale, Ogerta Manastirliu, gjatë një interviste televizive theksoi se vendosja me detyrim e “Green Pass” në shkolla për studentët, ka ndihmuar në rritjen e përqindjes së vaksinimit duke e çuar në 30%. Vendosja e “Green Pass” në bare dhe restorante do të vlerësohet si opsion, në varësi të ecurisë së situatës së pandemisë.

Lexo edhe :   Shtohet frika, identifikohen pesë raste të Omicron në Australi
- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

“Do të të vras, mbys fare”, banori me skizofreni kërcënon fëmijët

Disa banorë në një lagje të Bashkisë Dimal, ose Urës Vajgurore, iu drejtuan emisionit “Stop” në Tv Klan për ndihmë, pasi fqinji i tyre...

“Si jemi gjallë pas xhirimeve në ato kushte”, Reshat Arbana nxjerr të pathënat

Reshat Arbana është pa dyshim një nga aktorët më të mëdhenj shqiptarë. Ka realizuar rreth 40 role, shumë syresh të paharrueshëm. Kur ishte fëmijë,...

1000 kurthe dhe teli me gjemba

Nga: Frrok Çupi Foltoret e këtij po duken e po zhduken ‘gëmushave’ në një marshim si iriqi. Sot ndodhet në Tropojë. 24 vjet më parë...

12 milionë gjermanë të pa vaksinuar/Spahn: Sistemi shëndetësor do mbingarkohet

Numri i njerëzve të pa vaksinuar në Gjermani është ende aq i madh, sa rrezikon të mbizotërojë sistemin shëndetësor të vendit. Ky paralajmërim ka...

Një marrëveshje globale për parandalimin dhe reagimin ndaj pandemisë

Një marrëveshje globale për parandalimin dhe reagimin ndaj pandemisë, është një hap më afër. Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSH), ka rënë dakord të fillojë...