E diel, 28 Nëntor, 2021
13.5 C
Tirana

Dje i vunë tritol makinës/Zbardhet dokumenti pse i ishte hequr licensa noteres

Dje, rreth orës 23:05, në një ndër lagjet më të frekuentuara të kryeqytetit, “Komuna e Parisit” ndodhi një shpërthim automjeti. Bëhet fjalë për mjetin “Range Rover”, që i përkiste qytetares Rezarta Koçi, me profesion notere.

Pse i ishte hequr licensa noteres Koçi?

Një qytetar me inicialet K.G., u ankua se noterja nuk kishte përdorur në mënyrë të rregullt llogaritë bankare, dhe pas hetimit të Ministrisë së Drejtësisë u propozua të pezullohej përgjithmonë noterja Rezarta Koçi, dhe të fillonte procedimi penal ndaj saj. Ankesa e mbërritur me email në Ministrinë e Drejtësisë, bëri që ky institucion të fillonte të hetonte Rezarta Koçin në vitin 2020, duke i hequr licensën këtë vit.

Ministria e Drejtësisë, me urdhër të ish-ministres Etilda Gjonaj vendosi të niste procedim penal dhe të hiqte licensën e Rezarta Koçit. Shkak ishin sjelljet dhe qëndrimet e saj që shkelin besimin e publikut, dhe ulin dukshëm cilësinë e ofrimit të shërbimit të noterisë në vend.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Masakrimi i masakrës

Nga: Luçiano Boçi  Kur ndodh një krim, gjëja kryesore që bëjnë autorët është djegia e mjeteve me të cilat kryhet krimi. Pra asgjësohet vetë krimi....

I ndaloi keçapin lojtarëve, kompania nuk ia përton Antonio Kontes

Emërimi i Antonio Kontes në krye të Totenhemit, solli ndryshime në klub. Tekniku i dha një vemendje të veçantë ushqimeve që konsumonin lojtarët, të...

FORMULA 1/ Presidenti ‘tradhton’ Shumakerin: S’është më i miri i historisë

Presidenti i FIA-s i ka befasuar të gjithë, duke mos e kurorëzuar si më të mirin ish-pilotin e tij në kohën e Ferrarit. Zhan...

Skandali me pagesat e UEFA-s, FSHF publikon “provat” e gabuara

Federata Shqiptare e Futbollit ka dalë sot me një tjetër qëndrim zyrtar rreth çështjes së skandalit të shpërndarjes së fondeve të UEFA-s, në mënyrë...

Kreu zbulime që e revolucionarizuan shkencën: Kush ishte Galileo Galilei

Në cilësinë e ”babait” themelues në fushën e fizikës dhe astronomisë, Galileo Galilei është i njohur për kontribute të panumërta në shkencë. Mendimtari italian,...