E diel, 22 Nëntor, 2020
8 C
Tirana

Gjiganti botëror Amazon bashkëpunim me “Fundjavë Ndryshe”

Më të lexuarat

KUJDES/ Pamje të rënda: Morgu përtej kapacitetit, trupat lihen përtokë

KUJDES! PAMJE TË RËNDA! Syri.net ka publikuar foto ekskluzive të siguruara nga brenda Morgu i Tiranës, ku trupat e viktimave nga Covid-19 janë vendosur në...

“Njerëzit do vdesin”, sizmologu grek parashikon një tërmet të fuqishëm

Në 30 tetor, një tërmet i fuqishëm goditi Detin Egje midis bregdetit turk dhe ishullit grek të Samos, duke shkaktuar një bilanc tragjik. Po...

Pamje të rënda/‘Luftë’ mes grupeve mafioze, 29-vjeçarin e vrasin me shkopinj

Disa pamje të rënda janë bërë virale në rrjet, ndërsa dëshmojnë dhunën makabre të disa personave, ku me shkopinj në duar qëllojnë pa pikë...

“Ka planifikuar që të japë dorëheqjen”, zbulohet pasardhësi i Vladimir Putin

Kritiku i njohur i Vladimir Putin, ka nxjerrë disa të pathëna të cilat e nxjerrin zbuluar lidhur me lëvizjet e tij. Valerey Solovei ka...

Asnjë shenjë përmirësimi nga virusi/ 13 viktima, nami me të infektuarit

Vijon me ritme të larta numri i të prekurve, e po kështu edhe pacientëve që kanë humbur jetën si pasojë e pandemisë. Në 24 orët...

Kryetari i LSI-së ‘tradhton’ Kryemadhin, jep dorëheqjen nga partia

Kryetari i LSI-së në Laprakë, Gentian Arapi, njofton me anë të rrjeteve sociale se ka dhënë dorëheqjen nga partia e Monika Kryemadhit. Ai rrëfen se...

Shqiptarit i zënë pritë në Spanjë, ekzekutohet me 6 plumba (Emri)

Një shtetas shqiptar ka mbetur i vrarë pasi ra pre e një atentati. Shqiptari i njohur si Trisas mbeti i vdekur pasi ndaj tij u...

Kryemadhi: Garoj për t’u rikonfirmuar. Ja kush ‘ma mblodhi’ për maskën

Gjatë mesditës së sotme, Monika Kryemadhi ka marrë pjesë në votimet që po zhvillohen brenda partisë, për zgjedhjet e kryetarit të ri dhe delegatëve. Monika...

Italia jep alarmin për ‘bombën e ujit’/Ekspertët: Mos dilni nga shtëpia (VIDEO)

Autoritetet në Itali kanë dhënë alarmin për shkak të së ashtëquajturës “bombë e ujit”, që ka sjellë një përkeqësim të menjëhershëm të kushteve atmosferike. Për...

Prej ditësh në Infektiv, Covid-19 i merr jetën ish-futbollistit të njohur

Ish-futbollisti i njohur lezhjan Nikolin Lorenci, ka ndërruar jetë si pasojë e Covid-19. Ai ka qenë prej disa ditësh i shtruar në Spitalin Infektiv...

Ka kaluar afro një muaj prej kur Shqipëria u prek nga tërmeti, i cili shkaktoi 51 viktima dhe shumë dëme materiale. Dhe sot ende me qindra familje të prekura vazhdojnë të jenë të pasigurta për të ardhmen e tyre. Pa shtëpi, madje disa prej tyre vazhdojnë të jenë ende të strehuara nëpër çadra. Prej ku presin çdo lloj ndihmë, qoftë kjo me ushqime, apo materiale si dyshek apo batanije.

Prej ditës së parë, fondacioni “Fundjavë Ndryshe” ka qenë pranë tyre, të cilët me anë të ndihmave të mbledhura nga gjithë shqiptarët, janë duke i dhënë shpresë gjithë të prekurve. Por, solidarizimi i gjerë nuk vjen vetëm nga bashkëkombësit tanë. Drejtuesi i fondacionit, Arbër Hajdari ka bërë me dije se kompania më e madhe botërore Amazon ka bashkëpunuar me “Fundjavë Ndryshe”. Duke sjellë në Shqipëri ndihma për familjet që tërmeti i ka rrënuar.

“Kompania Amazon sjell ndihma për të prekurit nga tërmeti, në bashkëpunim me Fundjavë Ndryshe! 5 kamionët e parë me krevate, çadra, batanije mbërritën. Vlera e kontributit fillestar të Amazon për ndihmat që kanë sjellë është 240.000 dollarë”, shprehet Hajdari. I cili bën me dije se pritet që kompania të japë edhe kontribut monetar për rindërtimin e banesave. Por, më parë duhet që qeveria të shpallë dëmin që është shkaktuar. Ndërsa shton se bashkëpunimi i “Fundjavë Ndryshe” me Amazon do të vazhdojë, për të ndihmuar gjithë familjet.

Lexo edhe :   Dokumentari i televizionit “Arte” për “Fundjavë Ndryshë”

Kamionët kanë arritur pranë Qendrës së Solidaritetit, prej ku do të bëhet edhe shpërndarja. Ka qenë vetë kompania Amazon e cila fill pas tërmetit, ka kontaktuar me fondacionin “Fundjavë Ndryshe”, për të ofruar ndihmën e tyre./ TIRANA TODAY

 

Lexo edhe :   Dokumentari i televizionit “Arte” për “Fundjavë Ndryshë”

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Rama: Po fshehim vdekjet? Kapërcim i çdo kufiri, politikë me lajme të rreme

Pas akuzave të kryedemokratit Basha, sa i takon fshehjes së numrit të viktimave si pasojë e COVID-19, kryeministri Rama tha se ndjehet i keqardhur...

Basha nuk i ndahet Ramës: Tu deshën dy ditë për të manipuluar faktet

Në kohën kur edhe pak minuta na ndajnë nga deklarata publike e Ramës, sa i takon numrit të pacientëve të vdekur dhe fshehjes së...

E frikshme/Policia futet me armë në fushën e lojës, lojtarët të frikësuar

Një situatë ka dalë jashtë kontrollit në fushën e blertë. Deri këtu nuk ka asgjë për tu surprizuar, por kur ndërhyn policia me armë...

Mos e ngatërroni me gripin! Renditja e simptomave të COVID-19

Koronaviruset (CoV) janё një familje e madhe virusesh, që shkaktojnë sëmundje nga më të lehtat deri tek ato tepër të rënda. Në 31 dhjetor...

Dokumenti/ Publikohet fletëarresti i Gjykatës Speciale për Thaçin

Gjykatësi i procedurës paraprake i Dhomave të Specializuara Nicolas Guillou, pas konfirmimit të aktakuzës për ish-presidentin Hashim Thaçi, ka lëshuar edhe fletarrestimin për të. Në...