E premte, 29 Maj, 2020
13 C
Tirana

Si e nxori INSTAT Shqipërinë më të pasur se Rumania dhe Serbia

Më të lexuarat

“Ndjesë për ofendimet”, Rama: Çdo gjë është vendosur në mënyrë zyrtare

Kryeministri Rama u tregua mjaft i drejtëpërdrejtë, ndërsa u ktheu një përgjigje të gjithë atyre qytetarëve të cilët janë ndjerë të ofenduar. Kjo ka...

Pagat e luftës/ Rama ultimatum punëdhënësve: Keni kohë deri më 5 qershor

Kryeministri Edi Rama ka reaguar lidhur me shpërndarjen e pagave të luftës, duke paralajmëruar punëdhënësit që të aplikojnë ose përndryshe do të gjobiten. Përmes një...

Policia i bllokon 400 mijë dollarë biznesmenit në Tiranë, do t’ia kalonte të vëllait në Australi

Policia ka nxjerrë të dhënat lidhur me sekuestrimin e 400 mijë dollarëve në llogarinë e një biznesmeni në Tiranë. Paratë janë bllokuar për shkak...

“Duam zgjedhje!”, Albin Kurti përshëndet protestuesit nga ballkoni

Protestuesit u mblodhën sot në shesh të Prishtinës, për të kërkuar zgjedhje të reja. Lidhur me këtë gjest, kryeministri në detyrë Albin Kurti, ka...

“Do të vras”, Brataj tregon publikisht kërcënimet me jetë

Kreu i Urgjencës Kombëtare, Skënder Brataj, është treguar mjaft i hapur, ndërsa ka rrëfyer se gjatë punës ë tij ka pasur plot të papritura....

“Kjo është për të vënë duart në kokë”, mjeku tregon përse shpërtheu koronavirusi në QSUT

Mjaft shqetësuese është situata me mjekët që janë infektuar me koronavirus, ndërsa ata janë në krye të detyrës, për t’iu shërbyer pacientëve të tyre....

Horoskopi, 28 maj 2020

Dashi Në dashuri po afron një periudhë e rëndësishme, ku duhet të kuptoni ndjenjat e vërteta të partnerit/es. Demi Hëna do të ketë ndikim të kundërt, ku...

Çfarë po ndodh? Kë po kërcënon aq ashpër Gjermania

Ministria e Jashtme e Gjermanisë ka kërcënuar me sanksione të BE-së ndaj "atyre që janë përgjegjës" - duke përfshirë një shtetas rus - për...

“Një prej inkriminimeve të Grupit Kurti”, Thaçi publikon pamjet nga laboratori i drogës

Presidenti i Kosovës Hashim Thaçi ka publikuar së fundmi në rrjetin social Facebook, pamjet nga një laborator droge në Prishtinë. “Këto pamje dëshmojnë një prej...

Ruçi i mbylli mikrofonin Ramës/ Hajdari: Merr minutat e mija, u bëre për ujë të ftohtë

Kryetari i Kuvendit, Gramoz Ruçi është treguar mjaft strikt në seancën e sotme plenare, teksa nuk ka lejuar të flasë përtej kohës së caktuar...

Nga: Klodian Tomorri

Pasi ndenji 7 vjet pa matur varfërinë si askund tjetër në Evropë, më në fund Instituti i Statistikave publikoi pak ditë më parë Anketën e te Ardhurave dhe Nivelit të Jetesës. Në fakt, anketa e re e bën të pamundur krahasimin se çfarë ka ndodhur me varfërinë në 7 vitet e fundit në Shqipëri, për shkak se zbaton një metodologji krejt të ndryshme duke kaluar nga koncepti i varfërisë absolute në atë relative.

Por ndonëse ndryshimi metodologjik ishte kërkesë e Bashkimit Evropian, raporti i INSTAT për varfërinë është një perlë e botës së PR-it. Pika kritike është krahasimi me vendet e tjera të Bashkimit Evropian. I vetmi tregues për të cilin INSTAT ka bërë krahasimin me vendet e tjera është “Varfëria Relative.” Madje duke e ilustruar edhe me komente si më poshtë: “Vlera më e lartë e varfërisë relative shënohet në Serbi (24,3 %), Rumani (23,5 %) ndjekur nga Shqipëria (23,4 %).”

Për një individ me njohuri mesatare, ky koment lë të kuptohet se familjet shqiptare janë më të pasura se ato serbe dhe rumune. Madje nëse shikon grafikun e madh të krahasimit, vihet re se Shqipëria konkurron me Spanjën, Letoninë, Bullgarinë e madje edhe me Italinë, të cilat kanë një varfëri relative që luhatet nga 20 deri në 23 për qind.

Por ky tregues i shkëputur është deformues dhe keq oriention. Varfëria relative mat pjesën e popullsisë që jeton me më pak se 60 për qind e të ardhurave mesatare kombëtare. Për vitin 2018, e ardhura mesatare e disponueshme në Shqipëri ishte rreth 200 euro në muaj, që do të thotë se Shqipëria klasifikon si relativisht të varfër çdo individ që jeton me më pak se 120 euro në muaj.

Në Rumani, kufiri i varfërisë relative është 321 euro në muaj, ndërsa në Spanjë 1 100 euro në muaj. Këto shifra të ndryshme, INSTAT i krahason si të barabarta në një grafik. Kjo është njësoj si të krahasosh kekun me byrekun, për të mos përdorur atë metaforën tjetër me dollarin, që ndoshta në këtë rast do të ishte edhe më e goditur.

Lexo edhe :   Avokati i Popullit: Shqipëria shkeli ligjet dhe konventat me dëbimin e Harun Çelik
Lexo edhe :   Avokati i Popullit: Shqipëria shkeli ligjet dhe konventat me dëbimin e Harun Çelik

Ka një tregues tjetër, i cili bën më shumë sens për të krahasuar nivelin e varfërisë midis vendeve. Ai është privimi i thellë material. Eurostat klasifikon 9 kategori shpenzimesh që përbëjnë nevojat bazë të domosdoshme për jetesën e një familje. Nga mungesa e televizorit me ngjyra, ngrohja në banesë e deri tek pamundësia për të ngrënë tre vakte mish në javë apo për të bërë një javë pushime larg shtëpisë. Nëse një familje nuk mund të plotësojë 4 prej këtyre 9 nevojave, atëherë ajo klasifikohet si e privuar materialisht.

Këto janë 9 zëra të standardizuar në rang evropian me direktivë të BE-së. Ndaj ky indikator është vetmi që bën sens për krahasime me vendet e tjera dhe për të treguar se si ndryshon mirëqënia midis vendeve të ndryshme. Por cilat janë rezultatet?

Në Shqipëri, 38.3 për qind e familjeve janë thellësisht të privuara materialisht, pasi nuk mund të plotësojnë dot të paktën 4 nga 9 nevojat e mësipërme. Në Serbi, shifra është 16 për qind, pra 2.5 herë më pak, në Rumani 16.8%, kurse në Itali vetëm 8 për qind. Në total mesatarja e familjeve thellësisht të privuara materialisht në Bashkimin Evropian është 6.6 për qind.

Për ta thënë më qartë, varfëria në Shqipëri është 7 herë më e lartë se sa mesatarja e Bashkimit Evropian, edhe pse po të shohësh Anketën e INSTAT, Shqipëria ngjan si një lule në mes të Evropës.

 

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Bankers dhe ALLUM marrëveshje për rifillimin e punës në Rafinerinë e Ballshit brenda qershorit

Sektori i naftës është një nga sektorët me kontributin më të madh në buxhetin e shtetit, por situata e krijuar nga pandemia COVID-19 e...

Policia dhe IKMT aksion në Vlorë, gjobiten me 40 milionë lekë dy subjekte

Dy subjekte të impiantit të përpunimit të inerteve janë gjobitur me 40 milionë lekë gjobë nga IKMT, pasi akuzohen për krim ndaj mjedisit. Policia në...

Horoskopi, 29 maj 2020

Dashi Nëse financat tuaja po shtrëngohen, krijimtaria juaj mund tju vijë në shpëtim! Padyshim që do të jetë një ndryshim i ritmit për të gjithë,...

Thaçi: S’duhet të humbet më kohë për formimin e Qeverisë së re

Gjykata Kushtetuese në Kosovë ditën e sotme i dha të drejtë Presidentit Hashim Thaçi për dekretin. Ndërkohë së fundmi ka reaguar vetë Thaçi përmes një...

“Me 80 persona të shtruar në spital, hapja stopon”, Manastirliu bën paralajmërimin e fortë

Ministrja e Shëndetësisë, Ogerta Manastirliu, u shpreh se nëse numri i të shtruarve me Covid-19 shkon 80 dhe kemi të intubuar 15 ose 20...
WhatsApp KONTAKTO TT