E hënë, 25 Maj, 2020
22 C
Tirana

Etiketa

instat

Numri i banorëve sipas Ramës, opozitës, INSTAT e CIA-s

Nga: Eduard Zaloshnja Duke u tallur me opozitën, Edi Rama shkruante në një “cicërimë” në Tweeter se, para pandemisë, opozita e akuzonte qeverinë se e...

Sa shpenzon në muaj një familje shqiptare

Që kur rastet e para të të infektuarve me Covid-19 u evidentuan në vend, jeta e qytetarëve është kufizuar për të parandaluar dhe për...

Si e nxori INSTAT Shqipërinë më të pasur se Rumania dhe Serbia

Nga: Klodian Tomorri Pasi ndenji 7 vjet pa matur varfërinë si askund tjetër në Evropë, më në fund Instituti i Statistikave publikoi pak ditë më...

117 mijë shqiptarë nuk po gjejnë punë

Në Shqipëri ka rregullisht rreth 117 mijë njerëz që nuk arrijnë të gjejnë punë prej më shumë se një viti. Të dhënat e Instat...

Shqiptarët vishen me mallra turke e kineze

Shqipëria ka importuar rreth 1.1 miliardë lekë tekstile dhe këpucë nga Turqia në periudhën janar-shtator 2019. Referuar të dhënave zyrtare të INSTAT, rezulton se...

BSH: Çmimet e banesave u rriten me 1.8% në 6-mujor. Operatorët e tregut: Bie kërkesa

Banka e Shqipërisë raportoi se çmimet e banesave janë rritur me 1.8 për qind në gjashtëmujorin e parë të vitit në raport me të...

Shqipërisë po i shtohen pleqtë. Në 10 vite, ka 22% më shumë të moshuar mbi 85 vjeç

Tetori nisi me ditën ndërkombëtare të të moshuarve, numri i të cilëve, si pasojë e procesit të plakjes së popullsisë po rritet me shpejtësi. Vetëm...

INSTAT: Menaxhimi i mbetjeve përkeqësohet me 2018, bie me 3.2% mbulimi me shërbim

Shërbimet komunitare në drejtim të menaxhimit të mbetjeve janë përkeqësuar më tej gjatë vitit 2018, pasi gjithnjë e më pak qytetarë kanë pasur akses...

Sa % e të punësuarve marrin paga mujore mbi 120 mijë lekë?! Gati gjysma jeton në ‘mjerim’

Nga mbi 1,1 milionë të punësuar që u raportuan si të punësuar nga INSTAT në tremujorin e dytë të vitit 2019, vetëm 4.4% prej...

Ulje e papunësisë? PD përgënjeshtron INSTAT: Punësim ka vetëm në realitetin e Ramës

Partia Demokratike hedh poshtë raportin e INSTAT, i cili flet për ulje të numrit të personave të papunësuar në vendin tonë. Në një deklaratë për...

Të fundit

Shqipëria kalon pragun e 1 mijë rasteve me koronavirus, bilanci për 24 orët e fundit

Ministria e Shëndetësisë bën me dije se janë regjistruar 6 raste të reja me koronavirus në Shqipëri, në 24 orët e fundit. Katër prej rasteve...

Aksident i rëndë në Fushë-Krujë, humb jetën i moshuari

Një aksident i rëndë është regjistruar mëngjesin e sotëm në Fushë-Krujë, si pasojë e të cilit ka humbur jetën një 73-vjeçar. Sipas policisë, një makinë...

Arrestohen 2 shqiptarët në Itali, ja çfarë gjeti policia në banesën e tyre

Dy shqiptarë janë arrestuar nga policia italiane, pasi dyshohen se merreshin me trafikimin e lëndëve narkotike. Gjatë kontrollit në banesë, policia ka gjetur dy pistoleta...

Vargjet e muzikantëve zviceranë/ Meta: Këngë homazh që duhet të na zgjojë

Presidenti Ilir Meta shprehet se shembja e Teatrit Kombëtar ka indinjuar jo vetëm artistët shqiptarë, por edhe ata në Evropë. Kreu i shtetit ka publikuar...

“Vizitorët i presim nga 15 qershori”, Greqia rihap ishujt për turizëm

Kryeministri grek, Kyriakos Mitsotakis ka deklaruar se duke filluar nga 15 qershori, vendi fqinj do të presë turistë nga jashtë. Kreu i qeverisë greke theksoi...
WhatsApp KONTAKTO TT