E martë, 2 Mars, 2021
12 C
Tirana

Etiketa

instat

Të vjetrit në vend punojnë më shumë se të rinjtë

Meshkujt shqiptarë mbi moshën 50 vjeç rezultojnë se janë më aktivë në tregun e punës, në raport me femrat, por edhe pjesëmarrja e tyre...

Zbuloni qytetet ku burrat dhe gratë janë më “dembelë”

Në fund të tremujorit të tretë në vend kishte 943 mijë persona të konsideruar inaktivë, të cilët janë mbi 15 vjeç dhe të aftë...

Në Shqipëri ka rreth 500 mijë automjete, gati një e treta janë BENZ

Mercedes Benz, makina më e përdorur në fillim të viteve ’90 për shkak të fortësisë së saj në rrugët e shkatërruara vendase,  mbetet ende...

Po ikën rinia, 46% e emigrantëve janë nën 40 vjeç

Emigracioni, i cili ka vijuar me ritme konstante në 30 vitet e fundit dhe me gjasë do të shtrihet me të njëjtin intensitet edhe...

Shqipëria, e pesta me rritjen më të lartë të çmimeve në Europë për nëntorin

Ndërsa INSTAT raportoi se çmimet u rritën mesatarisht me 1.4% në nëntor në krahasim me të njëjtin muaj të një viti më parë, një...

Pijet alkoolike në Shqipëri kushtojnë më shtrenjtë se mesatarja e BE

Në Shqipëri dhe në Mal të Zi, pijet alkoolike kushtojnë më shtrenjtë se shtetet e tjera të rajonit, madje janë edhe mbi mesataren e...

Zbuloni profesionet që paguhen më shumë në Shqipëri, s’do ta besoni kush renditet në vend të parë

Kushdo që kërkon të vazhdojë arsimin e lartë, apo të mësojë për një profesion të caktuar, në finale ka si qëllim të arrijë të...

360 milionë euro në vit për argëtim, cilat janë qytetet që shpenzojnë më shumë

Pandemia e ka kushtëzuar pothuajse tërësisht mënyrën se si njerëzit, kryesisht të rinjtë, e kalojnë kohën, apo dhe argëtohen këtë verë, sidomos pas ndalimit...

Gjirokastra dhe Berati, qytetet që nuk e “duan jetën”

Vetëvrasjet u rriten në mënyrë sistematike dy vitet e fundit, duke arritur në 216 persona më 2019 ose 2,3 për qind më shumë në...

Numri i banorëve sipas Ramës, opozitës, INSTAT e CIA-s

Nga: Eduard Zaloshnja Duke u tallur me opozitën, Edi Rama shkruante në një “cicërimë” në Tweeter se, para pandemisë, opozita e akuzonte qeverinë se e...

Të fundit

Bastet e Ramës, nga Erdogani në Ankara tek Klodian Zoto në Fier

Nga: Lorenc Vangjeli Nuk ka nevojë për të pirë gjithë detin për të kuptuar se uji i tij është i kripur. Për të gjykuar për...

SHBA vendos sanksione ndaj Rusisë për helmimin e Navalnit

Shtetet e Bashkuara vendosën sanksione të martën ndaj individëve e subjekteve nga Rusia pas daljes në përfundimin se Moska u përpoq të vriste figurën...

Plagosje me armë zjarri në Korçë

Një 45 vjeçar është dhunuar dhe më pas është plagosur me armë zjarri pasditen e sotme. Ngjarja ka ndodhur në lagjen nr.5 të qytetit...

Një përgjigje atyre që më shajnë me libër shpie dhe ‘ekspertëve’ që japin mend

Nga: Skënder Brataj Sqarim! Duke marë shkas nga postimi në faqen Mjekët shqipëtar në luftën kundër coronavirusit të ri, Covid-19, po ju pergjigjem disa pyetjeve,...

Nuk ndalet koronavirusi/ 892 raste të reja dhe 19 viktima

Kurba e koronavirusit në Shqipëri mbetet e lartë, pasi në 24 orët e fundit janë regjistruar 892 raste të reja, nga 3.369 testime të...