E enjte, 28 Maj, 2020
10 C
Tirana

Forca e Shqipërisë vullnetare, Rama viziton Qendrën e Solidaritetit

Më të lexuarat

Klosi jep arsyen pse ndalohet ende plazhi në Shqipëri

Ministri i Turizmit dhe Mjedisit, Blendi Klosi, ka folur mbrëmjen e sotme për masat lehtësuese të qeverisë. Në një intervistë për emisionin “Open” në Top...

“Ndjesë për ofendimet”, Rama: Çdo gjë është vendosur në mënyrë zyrtare

Kryeministri Rama u tregua mjaft i drejtëpërdrejtë, ndërsa u ktheu një përgjigje të gjithë atyre qytetarëve të cilët janë ndjerë të ofenduar. Kjo ka...

Meta vlerëson me dekoratë Heroin e Popullit, Vasil Laçi

Presidenti Ilir Meta ka dekoruar sot Heroin e Popullit, Vasil Laçi (pas vdekjes) me “Dekoratën e Flamurit Kombëtar”. Motivacioni i dekorimit ishte: “Atdhetarit antifashist, që...

“Do ta ndërtojmë me forcat tona”/ Rama premton realizimin e një tjetër projekti

Kryeministri Edi Rama ka premtuar se do të ndërtohet shumë shpejt edhe HEC-i i Skavicës. Sipas kryeministrit, Skavica do jetë një vepër e vështirë, por...

Rama jep lajmin e shumëpritur: Kjo është java e fundit me masat shtrënguese

Kryeministri Rama zbuloi se kjo do të jetë java e fundit e masave strikte të mbylljes prej pandemisë. Lidhur me shqetësimin e qytetarëve, ai tha...

Koronavirusi/ “Bëni kujdes o njerëz”, Rama thirrje qytetarëve

Kryeministri Edi Rama deklaroi së fundmi se është shumë në merak, lidhur me situatën e krijuar nga koronavirusi në vend. Kreu i Qeverisë iu bëri...

‘Qytetari dixhital’ zbardh skemën e mashtrimit në Korçë/ Berisha: Në lojë 100 milionë

Ish-kryeministri Sali Berisha nuk ndalet me mesazhet denoncuese nga “qytetari dixhital”. Këtë herë bëhet fjalë për një denoncim në Bashkinë e Korçës, që nëse...

“Do të vras”, Brataj tregon publikisht kërcënimet me jetë

Kreu i Urgjencës Kombëtare, Skënder Brataj, është treguar mjaft i hapur, ndërsa ka rrëfyer se gjatë punës ë tij ka pasur plot të papritura....

Sërish numër i lartë i rasteve të reja, bilanci për 24 orët e fundit në Shqipëri

Ministria e Shëndetësisë bën me dije se janë konfirmuar 21 raste të reja me koronavirus në vend. Sipas njoftimit, 13 prej rasteve të reja janë...

“Më i madhi në rajon”/ Rama tregon projektin që do të ndërtojë kompania franceze

Kryeministri Edi Rama bën me dije se kompania franceze “Voltalia as” është fituese e ankandit ndërkombëtar për parkun fotovoltaik të Karavastasë. Kreu i qeverisë e...

Prej mëngjesit të 26 nëntorit Shqipëria nuk është e njëjtë. Dhjetëra viktima, qindra të lënduar, mijëra ndërtesa të rrënuara. Dhe gjithçka u shkatërrua për 30 sekonda. Shqipëria vazhdon të lotojë. Por, sot ajo po loton më e fortë se kurrë. Se të gjithë janë bërë bashkë për të ndihmuar të prekurit nga tërmeti fatkeq. Më nevojtarët tashmë janë ata që kanë mbetur pa shtëpi, pa të tashme e pa të nesërme. Ndaj kushdo është duke u munduar t’i lehtësojë dhimbjen sado pak.

Menjëherë pas tërmetit fondacioni “Fundjavë Ndryshe” hapi një llogari online, ku shqiptarët anembanë botës kontribojnë. Veç shumës rekord të mbledhur prej 1.6 milion dollarësh, e cila vazhdon ende të shumohet, fondacioni ka ardhur në ndihmë edhe me Qendrën e Solidaritetit. E cila është vënë në dispozicion të kujtdo që kërkon një strehim. Po ashtu me magazinën ku mblidhen ndihmat e më pas bëhet shpërndarja e tyre pranë familjeve të prekura.

Lexo edhe :   “Do ta ndërtojmë me forcat tona”/ Rama premton realizimin e një tjetër projekti

Për të vizituar ambjentet dhe për të parë si zhvillohet procesi i dhënies së ndihmave, Qendra u vizitua edhe nga kryeministri Edi Rama. I cili i shoqëruar nga drejtuesi i fondacionit “Fundajvë Ndryshe”, Arbër Hajdari, folën për zgjidhjen e situatës së tërmetit. Mënyrës si bëhet organizmi dhe shpërndarjes së ndihmave.

Fondacioni është duke shpërndarë ndihmat e domosdoshme si ujë, rroba, dyshekë, veshmbathje, shtretër dhe ushqime të gatuara. Ndërsa sapo të nisë procesi i rindërtimit, do të fillojnë edhe me bërjen e shtëpive për shumë nga të prekurit prej tërmetit./ TIRANA TODAY

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Kreu i Drejtorisë së Standardeve Profesionale kalon në ‘sitën’ e vettingut

Vijon procesi i vettingut në polici, teksa i radhës që do të paraqitet do të jetë kreu i Drejtorisë së Standardeve Profesionale, Arben Saliu. Saliu...

“Vala e dytë do jetë më agresive”/ Maliqi: Nuk ka virus më të tmerrshëm se Rama

Deputeti Lefter Maliqi ka reaguar lidhur me deklaratën e kryeministrit Rama, se vala e dytë e koronavirusit do të jetë edhe më agresive. Përmes një...

Rikthehen reshjet?/ Parashikimi i motit për ditën e sotme

Zonat bregdetare do të jenë me kushte të qëndrueshme atmosferike. Ndërsa pjesa tjetër e vendit në orët e mesditës do të mbetet nën ndikimin...

Horoskopi, 28 maj 2020

Dashi Në dashuri po afron një periudhë e rëndësishme, ku duhet të kuptoni ndjenjat e vërteta të partnerit/es. Demi Hëna do të ketë ndikim të kundërt, ku...

Murrizi: Në shtator mund të kthehet ’97-ta

Deputeti Myslim Murrizi, paralajmëroi se në shtator dhe në tetor mund të ketë një '97 të dytë. Duke i paraprirë situatës së tensionuar politike,...
WhatsApp KONTAKTO TT