E enjte, 28 Maj, 2020
10 C
Tirana

Dita e Çlirimit, sa ishin dëmet që pësoi Shqipëria në 6 vite pushtim

Më të lexuarat

Klosi jep arsyen pse ndalohet ende plazhi në Shqipëri

Ministri i Turizmit dhe Mjedisit, Blendi Klosi, ka folur mbrëmjen e sotme për masat lehtësuese të qeverisë. Në një intervistë për emisionin “Open” në Top...

“Ndjesë për ofendimet”, Rama: Çdo gjë është vendosur në mënyrë zyrtare

Kryeministri Rama u tregua mjaft i drejtëpërdrejtë, ndërsa u ktheu një përgjigje të gjithë atyre qytetarëve të cilët janë ndjerë të ofenduar. Kjo ka...

Meta vlerëson me dekoratë Heroin e Popullit, Vasil Laçi

Presidenti Ilir Meta ka dekoruar sot Heroin e Popullit, Vasil Laçi (pas vdekjes) me “Dekoratën e Flamurit Kombëtar”. Motivacioni i dekorimit ishte: “Atdhetarit antifashist, që...

“Do ta ndërtojmë me forcat tona”/ Rama premton realizimin e një tjetër projekti

Kryeministri Edi Rama ka premtuar se do të ndërtohet shumë shpejt edhe HEC-i i Skavicës. Sipas kryeministrit, Skavica do jetë një vepër e vështirë, por...

Rama jep lajmin e shumëpritur: Kjo është java e fundit me masat shtrënguese

Kryeministri Rama zbuloi se kjo do të jetë java e fundit e masave strikte të mbylljes prej pandemisë. Lidhur me shqetësimin e qytetarëve, ai tha...

Koronavirusi/ “Bëni kujdes o njerëz”, Rama thirrje qytetarëve

Kryeministri Edi Rama deklaroi së fundmi se është shumë në merak, lidhur me situatën e krijuar nga koronavirusi në vend. Kreu i Qeverisë iu bëri...

‘Qytetari dixhital’ zbardh skemën e mashtrimit në Korçë/ Berisha: Në lojë 100 milionë

Ish-kryeministri Sali Berisha nuk ndalet me mesazhet denoncuese nga “qytetari dixhital”. Këtë herë bëhet fjalë për një denoncim në Bashkinë e Korçës, që nëse...

“Do të vras”, Brataj tregon publikisht kërcënimet me jetë

Kreu i Urgjencës Kombëtare, Skënder Brataj, është treguar mjaft i hapur, ndërsa ka rrëfyer se gjatë punës ë tij ka pasur plot të papritura....

Sërish numër i lartë i rasteve të reja, bilanci për 24 orët e fundit në Shqipëri

Ministria e Shëndetësisë bën me dije se janë konfirmuar 21 raste të reja me koronavirus në vend. Sipas njoftimit, 13 prej rasteve të reja janë...

“Më i madhi në rajon”/ Rama tregon projektin që do të ndërtojë kompania franceze

Kryeministri Edi Rama bën me dije se kompania franceze “Voltalia as” është fituese e ankandit ndërkombëtar për parkun fotovoltaik të Karavastasë. Kreu i qeverisë e...

Për Shqipërinë, Lufta e Dytë Botërore nisi 5 muaj më herët. Më 7 prill 1939, ajo u pushtua nga Italia fashiste. Në shtatorin e vitit 1943, vendin e pushtuesve italianë e zunë nazistët gjermanë. Vendi u çlirua më 29 nëntor 1944, edhe pse kjo datë është e kontestuar nga të djathtët.

Sipas të dhënave zyrtare të kohës, Lëvizja Nacionalçlirimtare mobilizoi në luftë rreth 70 mijë partizanë. Prej tyre, 10 mijë ishin ende adoleshente, 6 mijë gra dhe vajza, të rreshtuar në 24 brigada, 8 divizione dhe 3 korparmata.

Burime të tjera, e përgjysmojnë këtë shifër. Komunistët pretendonin se lufta shkaktoi vdekjen e 28 mijë shqiptarëve, dhe plagosjen e 12.600 të tjerëve. Gjatë luftës u burgosën apo internuan në kampet e përqendrimit në Itali e Gjermani mbi 10 mijë njerëz, ndërsa 35.000 punëtorë u detyruan të bënin punë të detyruara.

Lexo edhe :   Avokati i Popullit: Shqipëria shkeli ligjet dhe konventat me dëbimin e Harun Çelik

Ndërkohë, pushtuesit dogjën dhe u shkatërruan gjithsej 62.475 shtëpi; bastisën 21.131 shtëpi; shkatërruan dhjetëra ura mbi lumenj, teksa u nxorrën jashtë përdorimit portet detare të Shëngjinit, Durrësit, Vlorës dhe Sarandës.

Në bujqësi, u dëmtuan mbi 1 milionë bagëti. Dëmet e shkaktuara nga lufta përllogariten në mbi 500 milionë franga ari. Kur Gjermania Perëndimore kërkoi të vendosë marrëdhëniet diplomatike me Shqipërinë komuniste në vitet 1980, autoritetet shqiptare kërkuan dëmshpërblimet e luftës, kërkesë që e refuzua nga pala gjermane.

TIRANA TODAY

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

“Vala e dytë do jetë më agresive”/ Maliqi: Nuk ka virus më të tmerrshëm se Rama

Deputeti Lefter Maliqi ka reaguar lidhur me deklaratën e kryeministrit Rama, se vala e dytë e koronavirusit do të jetë edhe më agresive. Përmes një...

Rikthehen reshjet?/ Parashikimi i motit për ditën e sotme

Zonat bregdetare do të jenë me kushte të qëndrueshme atmosferike. Ndërsa pjesa tjetër e vendit në orët e mesditës do të mbetet nën ndikimin...

Horoskopi, 28 maj 2020

Dashi Në dashuri po afron një periudhë e rëndësishme, ku duhet të kuptoni ndjenjat e vërteta të partnerit/es. Demi Hëna do të ketë ndikim të kundërt, ku...

Murrizi: Në shtator mund të kthehet ’97-ta

Deputeti Myslim Murrizi, paralajmëroi se në shtator dhe në tetor mund të ketë një '97 të dytë. Duke i paraprirë situatës së tensionuar politike,...

Reforma Zgjedhore, Murrizi zbulon çfarë do të ndodhë nesër

Deputeti dhe kreu i grupit parlamentar demokrat, Myslim Murrizi, deklaroi se është marrë vendimi që nesër, 12 deputetë të opozitës do të deklarojnë votën...
WhatsApp KONTAKTO TT