E enjte, 28 Maj, 2020
10 C
Tirana

Si përgatitet Japonia për përballimin e tërmeteve (VIDEO)

Më të lexuarat

Klosi jep arsyen pse ndalohet ende plazhi në Shqipëri

Ministri i Turizmit dhe Mjedisit, Blendi Klosi, ka folur mbrëmjen e sotme për masat lehtësuese të qeverisë. Në një intervistë për emisionin “Open” në Top...

“Ndjesë për ofendimet”, Rama: Çdo gjë është vendosur në mënyrë zyrtare

Kryeministri Rama u tregua mjaft i drejtëpërdrejtë, ndërsa u ktheu një përgjigje të gjithë atyre qytetarëve të cilët janë ndjerë të ofenduar. Kjo ka...

Meta vlerëson me dekoratë Heroin e Popullit, Vasil Laçi

Presidenti Ilir Meta ka dekoruar sot Heroin e Popullit, Vasil Laçi (pas vdekjes) me “Dekoratën e Flamurit Kombëtar”. Motivacioni i dekorimit ishte: “Atdhetarit antifashist, që...

“Do ta ndërtojmë me forcat tona”/ Rama premton realizimin e një tjetër projekti

Kryeministri Edi Rama ka premtuar se do të ndërtohet shumë shpejt edhe HEC-i i Skavicës. Sipas kryeministrit, Skavica do jetë një vepër e vështirë, por...

Rama jep lajmin e shumëpritur: Kjo është java e fundit me masat shtrënguese

Kryeministri Rama zbuloi se kjo do të jetë java e fundit e masave strikte të mbylljes prej pandemisë. Lidhur me shqetësimin e qytetarëve, ai tha...

Koronavirusi/ “Bëni kujdes o njerëz”, Rama thirrje qytetarëve

Kryeministri Edi Rama deklaroi së fundmi se është shumë në merak, lidhur me situatën e krijuar nga koronavirusi në vend. Kreu i Qeverisë iu bëri...

‘Qytetari dixhital’ zbardh skemën e mashtrimit në Korçë/ Berisha: Në lojë 100 milionë

Ish-kryeministri Sali Berisha nuk ndalet me mesazhet denoncuese nga “qytetari dixhital”. Këtë herë bëhet fjalë për një denoncim në Bashkinë e Korçës, që nëse...

“Do të vras”, Brataj tregon publikisht kërcënimet me jetë

Kreu i Urgjencës Kombëtare, Skënder Brataj, është treguar mjaft i hapur, ndërsa ka rrëfyer se gjatë punës ë tij ka pasur plot të papritura....

Sërish numër i lartë i rasteve të reja, bilanci për 24 orët e fundit në Shqipëri

Ministria e Shëndetësisë bën me dije se janë konfirmuar 21 raste të reja me koronavirus në vend. Sipas njoftimit, 13 prej rasteve të reja janë...

“Më i madhi në rajon”/ Rama tregon projektin që do të ndërtojë kompania franceze

Kryeministri Edi Rama bën me dije se kompania franceze “Voltalia as” është fituese e ankandit ndërkombëtar për parkun fotovoltaik të Karavastasë. Kreu i qeverisë e...

Japonia është një vend që ka përjetuar shumë më tepër katastrofa natyrore se sa vendet e tjera, dhe kryesisht tërmete. Kjo e ka bërë atë një nga vendet më të përgatitura në botë për ngjarje të tilla. Nëse krahasohet numri i katastrofave që e kanë goditur kombin japonez, plus dendësinë e popullsisë së tij, me shkallën e vdekshmërisë, shifrat e të vdekurve në kohët moderne janë çuditërisht të vogla.

Këtu bën përjashtim deri diku tërmeti i fortë i vitit 2011, me magnidutë 9.1 ballë të shkallës Rihter, që shkaktoi një cunam të frikshëm, dhe afro 16 mijë të vdekur. Aftësia për risi, investime, arsimim, dhe mbi të gjitha për të mësuar nga gabimet e së kaluarës, ka bërë që Japonia të jetë vendi më i përgatitur në botë për tërmetet.

Godina rezistente ndaj tërmeteve

Duke pasur parasysh rregullsinë e tërmeteve në Japoni, të gjitha shtëpitë janë ndërtuar për t’i rezistuar një niveli të caktuar dridhjeve sizmike. Llogaritet që rreth 87 për qind e ndërtesave në kryeqytetin Tokio, janë në gjendje t’i rezistojnë tërmeteve.

Shumë struktura, janë ndërtuar për të qenë më shumë fleksibël, nëse goditen nga lëkundje sizmike. Disa godina janë ndërtuar me teflon, një material që lejon lëvizjen e strukturave për të amortizuar tronditjen. Ndërkohë godina të tjera, vishen me gomë, sërish për të amortizuar lëkundjet sizmike.

Sistem alarmi në celularët smartfonë

Çdo smartfon në Japoni, ka të instaluar një sistem alarmi mbi tërmetin dhe cunamin. Alarmi bie së paku 5-10 sekonda para katastrofave të pritshme, dhe synon t’i japë përdoruesve kohë që të mbrohen. Sistemi bërtet “Jishin desu! Jishin desu! (Po bie një tërmet!), dhe vazhdon kështu derisa ndalen lëkundjet.

Trenat e shpejtësisë së lartë, kanë një sistem alarmi të përsosur

Japonia është një vend ku dominojnë trenat, dhe rrjeti i tyre i vçantë “shinkansen” (trenat e shpjetësisë së lartë). Për të garantuar sigurinë e të gjithë pasagjerëve, trenat janë të pajisur me sensorë të tërmetit, që aktivizohen dhe frenojnë çdo tren në lëvizje, nëse është e nevojshme. Në tërmetin e vitit 2011, pati 27 trenat “shinkansen” në lëvizje. Secili prej tyre, dha alarmin që pas tërmeteve më të vogla, dhe u ndal para goditjes së madhe, duke mos shkaktuar asnjë të vdekur apo të plagosur nga pasagjerët.

Mbulim i menjëhershëm televiziv

Nëse një tërmet godet Japoninë, të gjitha kanalet televizive në vend, kalojnë menjëherë në mbulimin zyrtar të ngjarjes, për të garantuar që popullsia të jetë e mirë-informuar, se si të shmangë pasojat e goditjes. Mbulimi mediatik, jep informacion mbi tërmetet, se ku duhet të kërkojnë mbrojtje qytetarët, apo nëse është duke ardhur ndonjë tsunami, duke iu dhënë kohë qytetarëve të shkojnë drejt terreneve më të larta.

Ndërgjegjësim dhe edukim për parandalimin e katastrofës

N​ë Japoni, shkollat kryejnë disa herë në muaj trajnime të rregullta mbi tërmetin për nxënësit e tyre. Që në moshë të re, nxënësit edukohen në mënyrën më të mirë se si duhet të mbrojnë veten, nëse një tërmet godet zonën e tyre. Rekomandimi më i zakonshëm, është që fëmijët të futen nën tavolinat e tyre, dhe të qëndrojnë aty derisa të përfundojë tërmeti. Nëse janë duke luajtur jashtë, fëmijët mësohen të shkojnë me vrap në qendër të një hapësire pa ndërtesa, për të mos u goditur nga rënia e objekteve nga godinat që shemben.

Muzeu Përkujtimor i Tërmeteve

Japonia e ndihmon mbrojtjen e popullatës së saj nga fatkeqësitë e ardhshme natyrore, duke mësuar nga ngjarjet e kaluara. Në vitin 1995, qyteti i Kobes u godit nga një tërmeti i fortë që vrau 5.000 njerëz, dhe shkatërroi dhjetëra mijëra shtëpi. Pas rindërtimit të qytetit, Kobe ndërtoi edhe Muzeun Përkujtimor të Tërmetit. Ai funksionon sot edhe si një qendër arsimore, për parandalimin dhe mbijetesën nga katastrofat.

Çanta emergjence dhe mbijetese nga tërmeti

Mënyra sesi përgatitet çdo familje për një tërmet, ndryshon rast pas rasti. Megjithatë, shumë shtëpi japoneze janë të pajisura me çantën e mjeteve të mbijetesës nga tërmeti. Ajo është e pajisur me mjetet e ndihmës së parë mjekësore, ujë, racione ushqimore, doreza, maska ​​për fytyrën, çarçafë specialë, elektrik dore, dhe madje edhe radiomarrëse.

Tuneli i shkarkimit të ujit

Një nga mrrekullitë inxhinierike të Tokios, tuneli i shkarkimit të ujit, ndodhet në periferi të qytetit. Ai gjendet nën një fushë futbolli. Ky tunel i madh, mbledh ujërat e përmbytjeve të shkaktuara nga fatkeqësitë natyrore si ciklonet dhe cunamet, dhe e rishpërndan ujin në lumin Edo.

Kjo do të thotë që nëse zona goditet nga një tërmet që shkakton një cunami, qyteti kursehet nga ndonjë përmbytje e madhe. Puna për ndërtimin e tunelit, zgjati 13 vjet dhe projekti kushtoi 3 miliardë dollarë. Megjithatë, në raste emergjence ky tunel shpëton qindra mijëra jetë.

TIRANA TODAY

 

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Kreu i Drejtorisë së Standardeve Profesionale kalon në ‘sitën’ e vettingut

Vijon procesi i vettingut në polici, teksa i radhës që do të paraqitet do të jetë kreu i Drejtorisë së Standardeve Profesionale, Arben Saliu. Saliu...

“Vala e dytë do jetë më agresive”/ Maliqi: Nuk ka virus më të tmerrshëm se Rama

Deputeti Lefter Maliqi ka reaguar lidhur me deklaratën e kryeministrit Rama, se vala e dytë e koronavirusit do të jetë edhe më agresive. Përmes një...

Rikthehen reshjet?/ Parashikimi i motit për ditën e sotme

Zonat bregdetare do të jenë me kushte të qëndrueshme atmosferike. Ndërsa pjesa tjetër e vendit në orët e mesditës do të mbetet nën ndikimin...

Horoskopi, 28 maj 2020

Dashi Në dashuri po afron një periudhë e rëndësishme, ku duhet të kuptoni ndjenjat e vërteta të partnerit/es. Demi Hëna do të ketë ndikim të kundërt, ku...

Murrizi: Në shtator mund të kthehet ’97-ta

Deputeti Myslim Murrizi, paralajmëroi se në shtator dhe në tetor mund të ketë një '97 të dytë. Duke i paraprirë situatës së tensionuar politike,...
WhatsApp KONTAKTO TT