E shtunë, 23 Janar, 2021
10 C
Tirana

Fakte tronditëse/Berisha: Policia hodhi armën në rrugë, kërcënoi bizneset

Ish-kryeministri Sali Berisha ka hedhur akuza mjaft të rënda ndaj policisë, sa i takon ekzekutimit të 25 vjeçarit Klodjan Rasha. I riu u qëllua për vdekje, në ndjekje e sipër nga një efektiv i Shqiponjave, pak metra larg derës së shtëpisë në Laprakë. Berisha thotë se vrasja e Klodian Rashës është vrasje shtetërore, e parapërgatitur.

Ish-kryeministri shprehet se policia u përpoq të manipulonte ngjarjen, duke hedhur në rrugë një revole me fishekë, dhe kërcënuan bizneset të mos nxjerrin pamjet e kamerave. Lidhur me këtë ngjarje të rëndë, specialistët e SHÇBA kanë dhënë dje rezultatet e para nga hetimet e kryera në terren.

Sipas SHÇBA, nga hetimet është konkluduar se dyshohet se veprimet e punonjësit të policisë N. H., bien në kundërshtim me procedurat standarde të përdorimit të armëve të zjarrit, dhe se ai nuk ka qenë në kushtet e përcaktuara në ligjin për përdorimin e armës së zjarrit, duke kapërcyer kufijtë e mbrojtjes së nevojshme. Ndaj ai është arrestuar, me akuzën për “Vrasje e kryer në kapërcim të kufijve të mbrojtjes së nevojshme”.

Në njoftim thuhet se 25-vjeçari është qëlluar për vdekje orët e para të mëngjesit, në lagjen e tij, teksa shkak është bërë mosbindja e këtij të fundit për të ndaluar, teksa efektivi i ishte vënë në ndjekje.

Statusi

Ja pse Edvini fsheh emrin e vrasesit dhe nuk denon vrasjen pas shpine te te riut Klodjan Rashes.

Miq, dje nje vrases i paguar apo trafikant i droguar me uniforme,emri i te cilit ruhet si sekret partie apo shteti ekzekutoi me doren e tij te zeze duke e qelluar, ne prite, ne pabesi dhe pas shpine te dera e shtepise te riun 25 vjeçar Klodjan Rasha.

Megjithese ekzekutimi shteteror i pabese, pas shpine dhe pa gjyq i Klodjanit tronditi thelle çdo qytetar te ndershem te ketij vendi, dje familja por ne fakt dhe mbare Shqiperia qe percollen me lot dhe trishtim ne banesen e fundi Klodjanin nuk mesuan dhe ende sot nuk dine se cili ishte vrasesi, dora e zeze qe qelloi ne prite e pas shpine ne prag te shtepise Klodjanin.

Edvin Kristaq Xhelati dhe vegla e tij ne krye te narkoministrise se krimit, gjeneral Hashashi heshten dje si fija e barit per krimin e shemtuar nuk e denuan ate dhe nuk nxoren dot nga shpirti i tyre katran i zi qoft dhe nje fjale te vetme ngushellimi.

Lexo edhe :   Policia e Tiranës kërkon rifillimin e hetimeve për 21 Janarin

Ata jo vetem nuk denuan dot vrasjen dhe mbajne sekret emrin e vrasesit por ata bene gjithçka te fajesonin viktimen duke e nxjerre me komunikata ose me porosi ne mediat e tyre te Arben e Karlo Malavites dhe Ymer Çorapes lajme te rreme per Klajdin per te justifikuar ekzekutimin e tij pa gjuq si njeri me precedent penal si kriminel qe i drejtoi armen vrasesit.

Ata jo vetem mbajne sekret doren e zeze qe ekzekutoi pas shpine e ne prite Klodjanin por per te justifikuar dhe manipuluar krimin e shemtuar gjakftohte te vrasesit te tyre hodhen ne rruge nje revole me fishek me se shumti e vet vrasesit dhe kercenuan bizneset per kamerat.

Lexo edhe :   Policia e Tiranës kërkon rifillimin e hetimeve për 21 Janarin

Pse Edvin Kristaq Xhelati fsheh vrasesin sikur ai te ishte jo nje kriminel i urryer por nje atentator i terrorist i partise se tij te krimit?

Mendoj se prapa fshehjes se emrit te vrasesit te te riut 25 vjeçar qendron deshira e Edvinit per te paraqitur ne muajt e fundit te pushtetit si vrasese te gjithe policine pasi vrasesi eshte polic por nuk ka emer dhe njerezit ne vend qe te fajsojne denojne dhe urrejne vrasesin konkret per krimin e shemtuar fajsojne dhe urrejne me te pa drejte policine ne teresi mbasi nuk nxjerr emrin e vrasesit te pales tjeter.

Nje arsye tjeter pse Edvini ne kundershim me çdo ligj dhe si ne asnje vend tjeter perveç Kores se Veriut fsheh vrasesin eshte se ai ne lagjen apo fshatin nga vinte mund te njihet si nje trafikant droge, plaçkites me maske, perdhunues e mundet dhe ish vrases me te cilet ai ka mbushur policine njelloj siç ka mbushur parlamentin, administraten ne te gjitha nivelet e narkoshtetit.

Por fsheja e vrasesit eshte deshmia me flagrante se vrasja e Klodjan Rashes eshte nje vrasje shteterore dhe mundet e parapregatitur dhe ekzekutori i tij nuk eshte gje tjeter veçse nje vrases me pages me uniforme.

Duke denuar me ashpersine me te madhe fshehjen e emrit te vrasesit pas shpine te Klodjan Rashes nga Edvin Rama dhe puthadori i tij Lleshaj, ju bej thirrje qytetareve qe te mbajne keta dy te fundit si porosites apo vrases kryesor te te riut 25 vjeçar ne pragun e deres se shtepise se vet.sb

 

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

E trishtë/ Ndërron jetë në moshën 35-vjeçare ish-sulmuesi

Ish-sulmuesi xhamajkan, Luton Shelton ka ndërruar jetë në moshën 35-vjeçare, për shkak të një sëmundje. Shelton ishte diagnostikuar në vitin 2018 me sëmundjen “ALS”, e...

Berlini përgatitet për konsultime me administratën Biden

Lehtësimi i jashtëzakonshëm u shpreh në Gjermani që kur Joe Bideni i fitoi zgjedhjet presidenciale. Kurse të mërkurën (20.01.), kancelarja Angela Merkel i shkroi...

Samsung u ngrit si një dyqan që shiste perime, dhe kuriozitete që nuk i dinit

Sistemi ligjor i Japonisë ka një normë dënimi prej 99 për qind. Peshkimi mbetet profesioni i dytë më i rrezikshëm i Shteteve të Bashkuara, pas...

Analisti: Basha do ketë Tiranën, ja kush do jetë drejtuesi i PD në Gjirokastër

Partia Demokratike ka emëruar drejtuesit politik në pjesën më të madhe të qarqeve, ndërkohë që janë ende për t’u zbuluar se cilët do të...

A do jetë sërish kandidat për deputet? Ja si përgjigjet Ervin Salianji

Ervin Salianji është shprehur se ekziston mundësia që ai të jetë kandidat për deputet në listën e Partisë Demokratike. I ftuar në “Zonë e lirë”,...