E enjte, 24 Qershor, 2021
19.5 C
Tirana

Drejtori i CDC-së: Maska siguron mbrojtje më të mirë kundër virusit, sesa një vaksinë

Drejtori i Qendrës për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve të SHBA-së, Robert Redfield, është shprehur se vendosja e një maske në fytyrë mund të sigurojë mbrojtje më të mirë, kundër COVID-19 sesa një vaksinë.

“Unë madje mund të shkoj aq larg sa të them se maska në fytyrë më mbron më shumë kundër COVID-19 sesa një vaksinë anti coronavirus. E gjithë kjo sepse imuniteti mund të jetë 70 për qind, por nëse nuk marr një përgjigje pozitive rreth imunitetit, vaksina nuk do të më mbrojë”, tha mjeku gjatë raportimit para nënkomitetit të Ndarjeve të Senatit Amerikan.

Sipas tij, qytetarët amerikanë ende nuk i vendosin maskat në fytyrë në atë nivel që mund të kontrollojë në mënyrë efektive shpërthimin.

“Kështu që unë dua të vazhdoj t’i kërkoj publikut amerikan të marrë përgjegjësinë, veçanërisht 18 deri në 25-vjeçarët, ku ne po shohim një shpërthim të ri në Amerikë. Nëse po më pyetni kur do të jetë në dispozicion një vaksinë, kështu që ne mund të fillojmë të përfitojmë për t’u rikthyer në jetën tonë të rregullt, unë mendoj se ndoshta në tremujorin e dytë, në fund të tremujorit të dytë, tremujori i tretë 2021”, shtoi ai

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

”Grupi i Ferrit”/ Kualifikohen Franca, Gjermania dhe Portugalia

Përfundojnë dy ndeshjet e grupit F. Hungaria ka befasuar Gjermaninënë “Allianz Arena”, teksa i ka mbyllur këto 90 minuta në barazim 2-2. Hungarezët zhbllokuan...

Euro 2020/ Plotësohet rebusi i 1/8-ave, ja përballjet me eleminim direkt

KALENDARI I 1/8-AVE E Shtunë 26 Qershor Uells vs Danimarkë (18:00, Amsterdam) Itali vs Austri (21:00, Londër) E Diel 27 Qershor Holandë vs Rep. çeke (18:00, Budapest) Belgjikë...

Izraeli paralajmëron masa për shkak të variantit Delta

Izraeli njoftoi të mërkurën (23 qershor) se do të shtyjë lehtësimin e hyrjes së turistëve individualë për shkak të shqetësimeve për përhapjen e variantit...

Blinken: SHBA nuk ka partner e mik më të mirë se Gjermaninë

Sekretari amerikan i Shtetit Antony Blinken falenderoi të mërkurën Kancelaren e Gjermanisë, Angela Merkel për “udhëheqjen e jashtëzakonshme” duke thënë se “SHBA nuk kanë...

Gara ‘formale” për kreun e AMA shton shqetësimet për lirinë e medias

Komisioni Parlamentar për Edukimin dhe Mjetet e Informimit Publik – me deputetë në përfundim të mandatit dhe të ashtuquajturën opozitë parlamentare, vendosi të mërkurën...