E shtunë, 26 Shtator, 2020
16 C
Tirana

Grupet anarkiste të lidhura me trazirat në 4 qytete amerikane

Më të lexuarat

U ekzekutua nga RENEA/ Çfarë u gjet brenda shtëpisë së të moshuarit në Elbasan

RENEA ka ekzekutuar sot Lefter Zhidrun, pas më shumë se 5 orësh rezistencë nga 71-vjeçari në banesën e tij. RENEA u fut nga tarraca e...

RENEA/ Kush e jep urdhrin e ekzekutimit? Eksperti tregon hapat që ndiqen

Një nga efektivët e RENEA ka treguar se si funksionon reparti RENEA në një situatë të ngjashme me ngjarjen e djeshme dhe kush janë...

“Kemi një specialist të ri që ka dalë në qarkullim”, Artan Hoxha zbardh detajet e forta të atentatit ndaj Preng Gjinit

Pak ditë më parë, 51-vjeçari Preng Gjini të cilit iu hodh makina në erë në Tiranë, nuk dha të dhëna të vlefshme për hetimin...

Prej 17 muajsh në kërkim, gjendet trupi i pajetë i 36-vjeçarit shqiptar në Greqi

Pas 17 muajsh kërkimi, është gjetur në Greqi trupi i pajetë i 36-vjeçarit shqiptar, Laert Beqaj. Ky i fundit humbi gjurmët mesnatën e 9...

“I kishte ardhur dita e perëndisë!”, ja çfarë thotë djali i madh i 71-vjeçarit që u ekzekutua në Elbasan (VIDEO)

71-vjeçari që u ekzekutua në përplasjen me forcat RENEA, ishte divorcuar dy herë më parë. Djali i Lefter Zhidrus ka thënë në një prononcim...

Ju atje “lart”, merreni videon e këtij burri që qan dhe shikojeni natë e ditë (VIDEO)

Nga: Mentor Kikia Ky burrë është një fermer në Korçë, i cili në janar i preu mollët që kishte mbjellë, sepse nuk e shiste dot...

“Pse i ndihmon kaq shumë njerëzit?”/ Rrëfimi prekës i Cunmulajt: Dua t’i ngjaj mamit sa thoi i gishtit të këmbës

Modelja e njohur, Emina Cunmulaj ishte ftuar sot në emisionin “Historia ime” në Tv Klan, teksa ka bërë një rrëfim si asnjë herë më...

Detaje tronditëse nga masakra në Elbasan/ Lefter Zhidru kishte lidhje me bandat në Elbasan, Vlorë dhe Sarandë

Grupi hetimor po kryen veprimet e fundit të këqyrjes së vendit të ngjarjes, pas masakrës në Elbasan. Në banesën e 71-vjeçarit Lefter Xhidru, janë...

Ndodh e papritura në emisionin “Përputhen”, konkurrenti largohet me urgjencë nga studio (VIDEO)

Çdo ditë emisioni "Përputhen” në Top Channel ofron shumë surpriza. Me plot të papritura ishte emisioni i djeshëm, ku një nga protagonistët e ka...

Ç’po ndodh në Kinë? Merr flakë laboratori gjigant i kërkimeve 5G

Laboratori kërkimor dhe i zhvillimit i gjigantit kinez të teknologjisë “Huawei Technologies” në qytetin jugor të Dongguan është përfshirë nga flakët. Re të mëdha...

UASHINGTON – Grupet anti-qeveritare të ekstremit të djathtë në Amerikë, si Boogaloo Boys, kanë përdorur prej kohësh një mori taktikash dhe platformash për të nxitur dhunën, duke përfshirë meme poshtëruese, forume në internet dhe grupe paraushtarake të organizuara.

Sipas një raporti të ri nga studiuesit në Universitetin Rutgers, tani, grupet e krahut të majtë po përdorin taktika shumë të ngjashme kundër policisë dhe objektivave të tjera gjatë protestave për drejtësi sociale që nga vdekja e George Floyd-it.

“Shumë nga tiparet e ekstremizmit anarko-socialist duket se janë të njëjta me strukturat taktike të dokumentuara në ekstremizmin anti-qeveritar/anarkist dhe xhihadist”, thuhet në raportin me 24 faqe, të titulluar “Anarkia e Aktivizuar nga Rrjeti”.

Raporti nënvizon se lëvizjet e ekstremit të majtë të tilla si Antifa, ndërsa ishin të decentralizuara dhe shiheshin si më pak vdekjeprurëse sesa homologët e tyre të së djathtës ekstreme, janë po aq të afta t’i kthejnë protestat paqësore në konfrontime të dhunshme me forcat e rendit.

Kjo ndodh ndërsa Presidenti Donald Trump dhe Prokurori i Përgjithshëm William Barr vazhdojnë të fajësojnë Antifën dhe anarkistët për pjesën më të madhe të dhunës në protesta. Deri më sot, megjithatë, Departamenti i Drejtësisë nuk ka ngritur akuza ndaj asnjë grupi të majtë në lidhje me trazirat civile dhe ekspertët e ekstremizmit thonë se ndërsa kërcënimi i dhunës nga Antifa është real, grupet e organizuara të ekstremit të djathtë paraqesin një kërcënim më të madh.

Raporti u publikua nga Instituti Contagion Network Research, një organizatë jofitimprurëse e pavarur që vëzhgon dhe studion urrejtjen në mediat sociale. Grupi radhit Kombet e Bashkuara, Ligën Anti-Shpifje dhe Fondacionin e Shoqërisë së Hapur të miliarderit liberal George Soros si partnerët e tij.

Në një raport të mëparshëm mbi grupin Boogaloo Boys, një grup paraushtarak anti-qeveritar, studiuesit në Institutin Contagion Network Research analizuan më shumë se 100 milionë postime në mediat sociale, duke arritur në përfundimin se mesazhet e grupit Boogaloo, megjithëse me humor për disa, për të tjerët “janë si një meme e dhunshme që qarkullon udhëzime për një kryengritje të dhunshme”.

Joel Finkelstein, themeluesi i Institutit Contagion Network Research dhe autori kryesor i raportit, nuk iu përgjigj kërkesave të përsëritura për komente.

Për raportin mbi dhunën anarkiste, studiuesit shqyrtuan më shumë se 100 milionë postime në platforma të tilla si Twitter dhe Reddit, duke gjetur një ekosistem “në rritje të shpejtë” online të asaj që ata e quajnë “ekstremizëm anarko-socialist” me lidhje me protestuesit në një numër qytetesh amerikane.

Memet në mediat sociale dhe fjalët e koduara që poshtërojnë policinë si ACAB, shkurtimisht për “të gjithë policët janë bastardë”, u rritën gjatë protestave, me postimet në Twitter dhe Reddit respektivisht 1.000% dhe 300%, sipas raportit.

“Forume ekstreme anarko-socialiste në internet përdorin në Reddit meme që bëjnë thirrje për vdekjen e policisë dhe meme për grumbullimin e municioneve për të promovuar revolucionin e dhunshëm,” tha raporti.

Lexo edhe :   Sa armë bërthamore ka sot bota, dhe cilat shtete i zotërojnë ato
Lexo edhe :   SHBA, mbi 7 milion të infektuar me Covid-19

Memet përçmuese anti-policore gjithashtu u shfaqën pranë vendeve të demonstratave, pasi protestuesit i pikturuan mbi muret e ndërtesave qeveritare, gjykatave dhe statujave të rrëzuara.

Reddit nuk iu përgjigj një kërkese për koment nga Zëri i Amerikës.

Në një deklaratë për Zërin e Amerikës, një zëdhënës i Twitter-it tha, “Ne e mirëpresim shansin për të bashkëpunuar me palë të tjera të interesuara për identifikimin dhe ndërmarrjen e masave ndaj përpjekjeve për të manipuluar komunikimet në Twitter.”

Studiuesit e Institutit Contagion Network Research identifikuan gjithashtu disa grupe paraushtarake të ekstremit të majtë dhe zbuluan shenja të koordinimit me protestuesit në disa qytete.

Ata vunë në dukje se më 25 korrik, rrjetet anarkiste, duke përdorur hashtagun #J25, “përgatitën, ekzekutuan dhe propaganduan” tubime të njëkohësishme në më shumë se 20 qytete, duke çuar në trazira në katër prej tyre- Portland dhe Juxhinë në shtetin Oregon; Riçmond në shtetin Virxhinia dhe Siatëll në shtetin Uashington.

Midis rrjeteve organizuese ishte “Anonim”, një kolektiv dixhital hakerësh; Fronti i Çlirimit të Rinisë, i cili e përshkruan veten si një “rrjet i decentralizuar autonom i të rinjve, të përkushtuar ndaj veprimeve të drejtpërdrejta drejt çlirimit total;” dhe “It’s Going Down”, sipas raportit, një nga burimet më të mëdha në internet të lajmeve anarkiste.

Në qytetin Portland, burimet e Frontit Çlirimtar të Rinisë në Twitter, të cituara në raport, drejtuan “përgatitjet e turmës” dhe ofruan informacione taktike.

Në Siatëll, njoftimet lokale anarkiste të publikuara në Twitter bënë thirrje për plaçkitjen e një stacioni të policisë; protestuesit reaguan duke qëlluar me gurë dhe eksplozivë policët dhe duke rrethuar stacionin.

“Ndërtesat e gjykatave dhe zyrat e policisë u shënjestruan nga nxitësit e dhunës në secilin rast,” tha raporti.

Një autor dhe zëdhënës i Agjencisë Anarkiste, i cili përdor emrin scott sorow (me gërma të vogla), tha se raporti ekzagjeron kërcënimin anarkist.

“Në raport, ata po barazojnë vrasjen e njerëzve nga Boogaloo dhe neo-nazistët me shkatërrimin e pronës ngaqë njerëzit janë të revoltuar duke pasur çizmen në fyt”, tha sorrow.

Josh Lipowsky, një analist i lartë kërkimor me organizatën Projekti Kundër-Ekstremizmit, tha se lëvizja e decentralizuar Antifa përbën një kërcënim më të vogël sesa grupet më të organizuara të ekstremit të djathtë.

Ndërsa aktivistët e ekstremit të majtë mburren me grupe të tilla si Klubi John Brown Gun, ata nuk promovojnë në mënyrë aktive sulme të dhunshme, tha zoti Lipowsky.

“Në të djathtën ekstreme, ne shohim rrjete më aktive që bëjnë thirrje për sulme të organizuara ndaj sinagogave dhe institucioneve të tjera fetare, si dhe individëve që konsiderohen armik i asaj ideologjie,” tha zoti Lipowsky.

Dhjetorin e kaluar, Departamenti i Sigurisë Kombëtare lëshoi një kornizë strategjike për luftën kundër terrorizmit dhe dhunës, duke veçuar terrorizmin e brendshëm si një kërcënim në rritje./VOA

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Rrëzimi i avionit dhe 26 viktimat, Presidenti i Ukrainës e shpall këtë të shtunën ditë zie

Ekipet e kërkim-shpëtimit po vazhdojnë punën në zonën ku një aeroplan ushtarak i Ukrainës u rrëzua. Të shtunën, autoritetet thanë se kanë gjetur edhe...

Stresi konfirmohet pozitiv me koronavirus

Reperi i njohur, Arkimed Lushaj, i njohur me emrin artistik Stresi, bëhet artisti i radhës që konfirmon se është infektuar me koronavirus. Lajmin e ka...

Reshjet e dendura/ Xhaçka: Parashikimet për javën e ardhshme janë shqetësuese

Ministrja e Mbrojtjes, Olta Xhaçka, doli në një deklaratë për mediat mbi situatën në vend për shkak të motit të keq. Ministrja paralajmëroi se intensiteti...

Bilanci/ Bie ndjeshëm numri i rasteve të reja në vend

Ministria e Shëndetësisë bën me dije se në 24 orët e fundit janë shënuar viktima nga koronavirusi në vend. Fatkeqësisht e kanë humbur betejën me...

Veprimi i papritur i Turqisë ‘ndez gjakrat’ në Egje

Rriten sërish tensionet në Egjeun Lindor, teksa Turqia ka lajmëruar për një stërvitje me zjarr real të marinës së saj në zonën mes ishujve...