E shtunë, 28 Nëntor, 2020
18 C
Tirana

“Do jemi donatorët më domethënës”/ Ja çfarë premton Vuçiç për Shqipërinë

Më të lexuarat

Tronditet Bulqiza/22-vjeçari u qëllua nga shoku i tij, ja çfarë ka ndodhur

Policia e Bulqizës duket se është drejt zbardhjes së ngjarjes së rëndë, ndodhur mbrëmjen e djeshme, ku ka humbur jetën një i ri. 22-vjeçari...

A do të na mbrojë vaksina e Covid-19?

Pretendentët kryesorë në garën e vaksinave COVID-19 kanë patur nivele të ndryshme suksesi pas provave klinike, por çfarë do të thotë kjo për luftën...

Kurba e Covid mbetet e lartë në vend, 10 viktima

Situata epidemiologjike në vend, mbetet e rënduar pasi vijojnë të regjistrohen shifra të larta të të infektuarve dhe viktimave nga Covid-19. Ministria e Shëndetësisë informon...

U ekzekutua me 8 plumba në Belgjikë, zbardhet identiteti i shqiptarit të vrarë

Mbrëmjen e djeshme, Brukseli u tmerrua nga të shtëna armësh, nga të cilat mbeti i vdekur një 38-vjeçar shqiptar. Ditën e sotme, është zbardhur identiteti...

Ish-konkurrenti i “Për’puthen” i nxjerr bojën emisionit, nxjerr prapaskenat

Një ish-konkurrent i “Për’puthen” ka publikuar fotot e dyshimta të lojtarit të këtij edicioni, Atdheut, para se të bëhej pjesë e emisionit. Siç duket...

“Një pllakë tektonike po lëviz”, sizmologu i njohur turk paralajmëron banorët

Gjatë paradites se sotme, lëkundje të forta u ndjenë në Turqi, duke i shtuar edhe më tej panikun qytetarëve se do të rikthehet situata...

Pamje të rënda nga aksidenti i yllit të Arsenalit, udhëtonte me mjetin luksoz

Pamje të tmerrshme të aksidentit të mesfushorit të Arsenalit, Joe Willock, kanë bërë xhiron e rrjetit. Ai po udhëtonte me mjetin e tij luksoz...

Përdori qentë për krizën ushqimore, ja disa nga çmenduritë e Kim Jong Un

Diktatori i Koresë së Veriut Kim Jong Un, është një nga udhëheqësit më të çuditshëm në botë. Askush as nuk e di moshën e...

E bujshme nga Argjentina, Maradona ka firmosur të mos varroset

Diego Armando Maradona u nda nga jeta ditën e djeshme, krejt papritur, duke tronditur botën e sportit dhe jo vetëm. Megjithatë, legjenda argjentinase nuk mund...

“Kundër bombardimeve”/ Çfarë thoshte Trump në 1999 për ndërhyrjen në Kosovë

20 vite më parë, Presidenti aktual i Shteteve të Bashkuara, Donald Trump ishte renditur në krahun e shqiptarëve gjatë luftës së fundit në Kosovë...

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiç është shprehur se në vijim Serbia do të miratojë një vendim për t’i ardhur në ndihmë familjeve të prekura nga tërmeti në Shqipëri.

Gjatë fjalës së tij në mbledhjen për mini-shengenin, Vuçiç tha se qeveria e Serbisë do të jetë një ndër donatorët më të rëndësishëm që do i vij në ndihmë Shqipërisë.

Vuçiç deklaroi se iniciativa për mini-shengenin ka rëndësi për gjithë rajonin e Ballkanit.

“Qeveria e Serbisë do marrë të hënën një vendim për të ndihmuar me një vlerë domethënënëse parash Shqipërinë dhe besoj se do jemi një nga 2- 3 apo 4 donatorët më të mëdhenj për Durrësin, Thumanën e zonat e tjera në Shqipëri.

Ajo që ka rëndësi është që diskutimet tona janë për intensifikimin e marrëdhënieve, kjo nënkupton që njësitë tona të emergjencës së shpëtimit do bashkëpunojnë më afër kur një tragjedi të godasë një nga vendet dhe autoritetet e vendeve respektive që goditen ndoshta nga tërmeti apo përmbytjet do diskutohet më tej…si do zhvillojmë tregtinë më tej, më duket sikur kemi marr vendime të rëndësishme.

Lexo edhe :   Tërmeti “u harrua”, shqiptarët nuk sigurohen dhe presin nga shteti

Iniciativa ka për gjithë rajonin rëndësi se nënkupton që ne do vijojmë të ndërtojmë lehtësojmë procedura, do kemi më shumë korsi në këto pika kalimi kufitare, më shumë hapësira për kamionët e maunet që mos rrinë më 5-6 orë, të zbatojmë marrëveshjen e operatorëve të autorizuar, do nënshkruajmë me Shqipërinë qoftë në mënyrë dypalëshe, që kompanitë të kenë mundësi t’i kalojnë më lehtë kamionët. Kjo do përmirësojë standardet e jetës së qytetarëve tanë, do përpiqemi të krijojmë një treg të përbashkët pune që nënkupton një nivel më të lartë tërheqje për investuesit e huaj, pra që ata qe duan te investojnë thjesht të aplikojnë e të marrin leje të përhershme pune në Shqipëri e njëjta gjë për shqiptarët në Maqedoninë e Veriut apo Serbi”, tha ai.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Britania dhe BE-ja tentojnë të shmangin Brexitin pa marrëveshje

Negociatori për Brexit i Bashkimit Evropian, Michel Barnier ka arritur në Londër për të rinisur bisedimet e drejtpërdrejta në mes të bllokut evropian dhe...

”Për dy javë zhduket Covid nga planeti”/ Mjeku popullor tregon terapinë

Mjeku popullor, Ruzhdi Metali është shprehur se virusi Covid-19, mund të zhduket për dy javë nga planeti. Në ''Zonë e Lirë'', ai tha se fillimisht...

Artisti në Siri, vizaton në muret e rrënojave portretin e Maradonës

Artisti sirian nga Idlibi, Aziz Esmer, në muret e një shtëpie të shndërruar në rrënojë nga sulmet e regjimit të Asadit, vizatoi portretin e...

Covid-19/ Shefja e epidemiologjisë: Mos hezitoni shtrimin në spital

Shefja e Epidemiologjisë në ISHP, Eugena Tomini thotë se vendi ndodhet në një rrisk të shtuar, në lidhje me situatën epidemiologjike të Covid-19. Sa i...

”Autorët i zunë pritë”/ Zbardhen detaje të reja nga atentati në Shkodër

Zbardhen detaje të reja në lidhje me ekzekutimin mafioz të ndodhur paraditen e sotme në Shkodër. Mësohet se autorët kanë qenë dy persona, të...