E enjte, 2 Dhjetor, 2021
7.5 C
Tirana

Detaje tronditëse/E kishte groposur dhe pyeste prindërit ‘a e gjetët Mateon’

Detaje tronditëse kanë dalë në dritë mbi ngjarjen makabre, ku një fëmijë i mitur u vra me kazmë në kokë nga 38-vjeçari Klodian Çalamani. E gjitha Shqipëria është tronditur nga krimi harror që ndodhi në fshatin Grecalli, ku një 38-vjeçar vrau dhe groposi 8-vjeçarin fqinj. Avokati Ermal Ahmataj ka zbardhur të gjithë dinamikën e ngjarjes, ndërsa theksoi se vrasësi nuk është i paaftë mendërisht. Përkundër zërave se autori nuk ishte i aftë mendërisht, ai tha se Klodian Çalamani duhet të dënohet me burgim të përjetshëm. Çdo situatë që e nxjerr të paaftë mendërisht, e shpëton nga burgimi i përjetshëm.

Ai rrëfeu më tej se djali ka dalë nga shtëpia pak para orës 10:00, dhe ka qenë i vdekur në orën 10:00. Kallëzimi nga prindërit është bërë në orën 15:30. Autori e ka qëlluar me kazmë pas koke, e ka lidhur fëmijën dhe fëmija është gjetur i groposur me duar të lidhura mbrapa.

Avokati që nxjerr këto të dhëna të frikshme, thotë se mënyra si është kryer krimi, dëshmon për dashakeqësinë e tij. Pasi e ka groposur fëmijën, në orën 14:00 pyeste të ëmën dhe të atin e fëmijës nëse e kishin gjetur.

“Është tmerrësisht e vështirë. Kam vetë një fëmijë 8 vjeç, dhe mundohem të kuptoj se çfarë ndodh në mendjen e një fëmije. Doja të bëja një apel, sepse kam parë që nga dje deri sot, deputetë, media, gazetarë ecin me idenë se kemi të bëjmë me një person të paaftë mendërisht.

Nuk është i paaftë mendërisht, duhet të dënohet si person i përgjegjshëm para ligjit. Ai nuk është i paaftë mendërisht. Përmes vendimit të gjykatës në 2006, vihet re qartë që është i aftë mendërisht. Duhet të dënohet siç thotë neni 79 i Kodit Penal, me burgim të përjetshëm. Çdo situatë që e nxjerr të paaftë mendërisht, e shpëton nga burgimi i përjetshëm.

Lexo edhe :   Halla e Mateos: S’ia kemi djegur ne shtëpinë Klodianit, ai s’ka vepruar vetëm

Kallëzimi nga prindërit është bërë në orën 15:30. Djali ka dalë nga shtëpia pak para orës 10:00 dhe ka qenë i vdekur në orën 10:00. Brenda 30 minutash ka mbaruar gjithçka. Autori e ka qëlluar me kazmë pas koke, e ka lidhur fëmijën dhe fëmija është gjetur i groposur me duar të lidhura mbrapa.

Kjo tregon dashakeqësinë dhe kulmin e shtazërisë së një personi ndaj një fëmije të mitur. I ka dhënë biçikletën fëmijës, kur kishte shkuar të blinte bukë”, tha avokati.

Lexo edhe :   Halla e Mateos: S’ia kemi djegur ne shtëpinë Klodianit, ai s’ka vepruar vetëm

Ai tregoi më tej se familja e autorit dhe e viktimës, kanë pasur një konflikt të mëhershëm i cili është harruar në paqe. “Njiheshin që në 2005 familjet. Në orën 10:00 e kishte groposur fëmijën dhe në orën 14:00 dilte tek dera dhe pyeste të ëmën dhe të atin ‘a e gjetët Mateon’.

Djali është gjetur me duart e lidhura pas, i baltosur që ne kemi dhe zakon nuk baltoset trupi. Ishte groposur pranë banjës, që mbajnë në fshat. Në polici autori ka qenë i qetë, më të qetë se sa jemi ne tani dhe hera-herës duke qeshur. Ka qenë nën efektin e lëndëve narkotike, kanabis sativa, por njihej si përdorues alkooli.

Por në momentin e krimit, nuk ka qenë nën efektin as të drogës e as të alkoolit. Ky shtazë nuk duhet mbahet në burg, por ligji është ky. Le të ushqehet me taksat tona, por të mos e shohë më dritën e diellit”, tha avokati Ahmetaj në emisionin “Me zemër të hapur”.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Zbardhet ekspertiza mjekoligjore për vd*kjen e katër rusëve në Qerret

Afro 45 ditë nga humbja e jetës së katër turistëve rusë, Instituti i Mjekësisë Ligjore ka mundur të përcaktojë shkakun fillestar. Katër turistët rusë u...

“Do të të vras, mbys fare”, banori me skizofreni kërcënon fëmijët

Disa banorë në një lagje të Bashkisë Dimal, ose Urës Vajgurore, iu drejtuan emisionit “Stop” në Tv Klan për ndihmë, pasi fqinji i tyre...

“Si jemi gjallë pas xhirimeve në ato kushte”, Reshat Arbana nxjerr të pathënat

Reshat Arbana është pa dyshim një nga aktorët më të mëdhenj shqiptarë. Ka realizuar rreth 40 role, shumë syresh të paharrueshëm. Kur ishte fëmijë,...

1000 kurthe dhe teli me gjemba

Nga: Frrok Çupi Foltoret e këtij po duken e po zhduken ‘gëmushave’ në një marshim si iriqi. Sot ndodhet në Tropojë. 24 vjet më parë...

12 milionë gjermanë të pa vaksinuar/Spahn: Sistemi shëndetësor do mbingarkohet

Numri i njerëzve të pa vaksinuar në Gjermani është ende aq i madh, sa rrezikon të mbizotërojë sistemin shëndetësor të vendit. Ky paralajmërim ka...