E hënë, 14 Qershor, 2021
14.5 C
Tirana

Bardhi padit ministrin: Lleshaj mbetje e komunizmit, quan incident grabitjen dhe protestën…

Sekretari i Përgjithshëm i Partisë Demokratike, Gazment Bardhi ka dhënë një prononcim për mediat pas daljes së tij nga Prokuroria, ku ka depozituar sërish një padi penale ndaj ministrit të brendshëm Sandër Lleshaj dhe Policisë së Shtetit.

Bardhi, teksa etiketon ministrin e Brendshëm një “mbetje komunizmi”, thotë se Lleshaj konsideron një ngjarje kriminale protestën e opozitës, ndërsa grabitjen e miliona eurove në aeroportin ndërkombëtar “Nënë Tereza” e quan një incident.

Më tej, Bardhi i bën një apel prokurorëve dhe gjyqtarëve, duke i siguruar ata që nuk do ta kalojnë procesin e vetting-ut për aq kohë sa i shërbejnë qeverisë.

Pjesë nga fjala e Gazment Bardhit:

Kam dhënë pretendimet mbi veprimet e kundraligjshme të punonjësve të Policisë së Shtetit, të cilët më urdhër politik kanë penguar qytetarët të protestojnë. Ministri i Brendshëm protestën e konsideron ngjarje kriminale ne Shqipëri, ndërsa vjedhjen ne aeroport e konsideron incident.

Çdo qytetar që kërkon të drejtën, i shtypet koka me çdo mjet. Apeli im është për prokuroret dhe gjyqtarët, të cilët nuk do ta kalojnë vettingun duke i shërbyer qeverisë. Fundi i prokurorëve dhe gjyqtarëve që i shërbejnë qeverisë është i njëjtë më fundin e kësaj bande kriminale.

Ministri i brendshëm është një mbetje e post komunizmit që e quan të drejtën e qytetarëve si puç kushtetues. Nuk ka dhe nuk do të ketë asnjë ministër të brendshëm, asnjë drejtues policie, prokuror që të trembë qytetarin për të protestuar, vetëm për një mbetje komunizmi protesta është puç kushtetues.

Ju garantoj që policët kanë shkuar në spital vetëm për të bërë filmime me ministrin. Nuk ka patur asnjë akt dhune, asnjë sulm ndaj punonjësve të policisë.

Do të vazhdoj të ushtroj detyrën time si sekretar i përgjithshëm i PD-së. Frika në Shqipëri për të protestuar ka përfunduar me regjimin komunist, thirrja ime shkon për ministrin e brendshëm, e përsëris është një mbetje e komunizmit dhe i them që komunizmi ka përfunduar para 30 vjetësh.

Nuk ka pasur asnjë thirrje në telefonin tim për të kërkuar mbështetje nga ana e policisë. Rama është një fytyrë që shqiptarëve i duhet t’i hiqet qafe sa më parë./ Tirana Today

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Një ditëlindje dhe një ditëvdekje

Nga Sokol Balla Gramoz Ruçi bën 70 vjeç në dhjetor, por zëre se ditëlindja e tij ka qënë dje. Tre dekadat e jetës politike të...

Euro 2020/ Hollanda mund Ukrainën në ndeshjen emocionuese me 5 gola

Takim i mbrëmjes, ai midis Hollandës dhe Ukrainës është mbyllur me vrull pasi plot 5 gola u shënuan në pjesën e dytë. Hollanda fitoi...

Gurët e tëmthit, shkaktarët dhe të rrezikuarit

Gurët e tëmthit formohen kur lëngu i grumbulluar në fshikëzën e tëmthit mpikset ose ngurtësohet në copa të vogla materiali të ngjashme me gurët....

Takimi Rama-Blinken, ja marrëveshja e nënshkruar. Fjala e Blinkenit dhe Ramës

Kryeministri Edi Rama dhe Sekretari Amerikan i Shtetit, Antony Blinken kanë zhvilluar një takim në Bruksel ditën e sotme. Fryt i këtij takimi ishte marrëveshja...

Itali/ Ngjarje tragjike në Romë, 4 viktima mes tyre autori dhe 2 të mitur

Një burrë i moshuar, 84-vjeçari Salvatore Ranieri, dhe dy vëllezër të moshës 5 dhe 10 vjeç, David dhe Daniel Fusinato, u vranë në Konsorciumin...