E diel, 13 Qershor, 2021
27.5 C
Tirana

Vrau çiftin anglez, shqiptari merr “goditjen e fundit”. Pretendimi para gjykatës

Dështon kërkesa e shqiptarit për apelim të vendimit, pasi u dënua me 35 vite burg për vrasjen makabre të një çifti në Angli. 45-vjeçari Ali Qazimaj, i cili u shpall fajtor për vrasjen e ndodhur në 2017, kërkoi të apelonte vendimin, por nuk i është pranuar kërkesa.

Gjykatësi Jeremy Stuart-Smith e përshkoi  vrasjen  si “të jashtëzakonshme dhe të tmerrshme”, ndërsa autorin e cilësoi si “vrasës të pamëshirshëm”.

Trupi i Peter Stuart, 75 vjeç, i cili ishte therur nëntë herë, u gjet në një gropë në pyll afër shtëpisë së tij në Mill Lane në Weybread, në qershor 2016, ndërsa gruaja e tij 69-vjeçare Sylvia nuk u gjet kurrë.

Shqiptari shkoi në Britani të Madhe në vitin 1999, ndërsa gjatë gjykimit ka pretenduar se ishte viktimë e një identiteti të gabuar teksa tha se nuk kishte shkelur kurrë më parë në këtë vend përpara se të ekstradohet nga Luksemburgu. Madje, ai pretendonte se emri i tij i vërtetë ishte Vital Dapi.

Në një seancë dëgjimore në Londër të enjten e kaluar, një gjyqtar në Gjykatën e Apelit, i cili i shqyrtoi dosjen, hodhi poshtë kërkesën e lejes për të apeluar vendimin.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Provimi i matematikës, maturantët para Ministrisë së Arsimit me kërkesat e tyre

Maturantët në të gjithë vendin kanë protestuar për vështirësinë  e provimit të matematikës me pretendimin se teza ishte e formuluar gabim dhe me tendencë....

PD/ Voton ish-kryetari Berisha. “Kjo garë nuk do ta nxjerrë PD-në më të ndarë”

Me maskë vënë, ish-kryeministri dhe kryetar i PD-së Sali Berisha mbërriti në selinë e PD-së për të votuar për kreun e ri të kësaj...

Korçë/ Mbytet një person në rezervuarin e Gjançit, nuk dihet identiteti

Një person ende i paidentifikuar është gjetur i mbytur në rezervuarin e Gjançit. Policia ndodhet në vendin e ngjarjes, ku po merr në pyetje banorët...

PD/ Voton kandidatja Harxhi, fjala e saj për median

Edit Harxhi, kandidatja e vetme grua për të marrë drejtimin e PD-së ka folur shkurtimisht për median siç patën bërë më parë dhe kandidatët...

PD/ Voton kandidati Fatbardh Kadilli, fjala e tij për median

Ka votuar pak më parë dhe kandidati për kreun e PD-së Fatbardh Kadilli. Në fjalën e tij të shkurtër për median ai i ftoi...