E diel, 31 Maj, 2020
13 C
Tirana

Babai ndërroi jetë nga i ftohti, lë në mëshirë të fatit 4 fëmijë: E kupton njeri dhimbjen tonë?!

Më të lexuarat

Të shtëna në Shijak, plagoset në këmbë një 28-vjeçar

Së fundmi ka pasur të shtëna me armë zjarri në Shijak. Raportohet se ngjarja ka ndodhur tek stadiumi, ku në rrethana ende të paqarta është...

Ardi Veliu nxori videon, e ëma e 15-vjeçarit zbulon vendimin që ka marrë

Nëna e djalit të dhunuar nga disa policë në zonën e Liqenit Artificial, Zaida Çobo, ka thënë se është ndjerë e tmerruar. Në një...

“Asnjë lëshim”, përfaqësuesi i opozitës jep sinjalet para mbledhjes së Këshillit Politik

Teksa pritet që për pak orë të mblidhet Këshilli Politik për Reformën Zgjedhore, përfaqësuesi i LSI në këtë tryezë, Petrit Vasili, ka dhënë mesazhe...

Ambasada Amerikane prezanton projektin për Shqipërinë, Manjani nxjerr prapaskenat

Ish-ministri i Drejtësisë, Ylli Manjani, ka hedhur thumbin e radhës, pas publikimit nga Ambasada Amerikane në Tiranë të disa pamjeve për të ngritur sallën...

Si paraqitet situata nga COVID-19 në Itali? Dalin të dhënat e fundit

Në Itali, gjatë 24 orëve të fundit kanë ndërruar jetë 111 persona si pasojë e koronavirusit. Kësisoj, numri total i viktimave shkon në 33,340. Autoritetet përkatëse...

COVID-19/ “Vendi jashtë kontrollit”, ish-deputeti shpalos 8 propozime

Ish-deputeti i PD-së, njëherësh mjeku reanimator, Tritan Shehu ka reaguar së fundmi lidhur me situatën e krijuar nga COVID-19 në Shqipëri. Shehu, në një postim...

PD: Të gjithë kërkojnë shkarkimin e Ardi Veliut

Ish-deputetja e Partisë Demokratike Albana Vokshi deklaroi se një kryeministër normal do ta kishte shkarkuar menjëherë një drejtor policie që justifikon me prova të...

Tiranë/ Abuzonin me një të mitur, arrestohen 4 persona

Policia e Tiranës ka vënë në pranga 4 shtetas, për marrëdhënie seksuale me dhunë me të mitur. Specialistët për Hetimin e Krimit pas informacionit të...

Lëkundje tërmeti në Korçë

Një lëkundje tërmeti është ndjerë në Korçë së fundmi. Raportohet se tërmeti me magnitudë 4.05 ballë i shkallës Rihter, ka pasur si epiqendër Libonikun e...

E diela me apo pa makina? Policia e Shtetit dhe Rama japin versione të ndryshme

Kryeministri Rama dhe Policia e Shtetit kanë një përplasje lidhur me vendimet që kanë ndërmarrë, referuar masave ndaj pandemisë. Policia bie ndesh me atë çfarë...

Pak muaj më parë një ngjarje tragjike i ndryshoi jetën katër fëmijëve dhe Valbonës. Kryefamiljari duke shkuar për të marr ushqime, nga i ftohti pësoi infarkt, duke lënë në mëshirë të fatit familjen Zyko. Jetojnë në fshatin Selcë të Sipërme, më shumë se 1 orë e gjysëm larg Pogradecit. Të izoluar nga gjithçka, ambulanca më e afërt është gati 3 orë në këmbë. Kasandra, vajza e madhe rrëfen mes lotëve dhimbjen e madhe dhe pamundësitë e familjes.

“Për fajin tonë ngeli rrugëve, me gjithë ushqime ngeli. Kam dalë e kam kërkuar dhe thërrisja, ‘o babi, o babi’ nëpër rrugë që të vinte në shtëpi. Por, ai na la vetëm. Nuk mundemi dot më, nuk mundemi. Nuk kemi çfarë të bëjmë, jemi në ankth. Nuk ka kush të na ndihmojë, jemi shumë keq. Nuk dimë ku të shkojmë, e ku të vemi.

Kemi  përjetuar shumë ankthe, babi na ka lënë vetëm. Dhe kur ishte, nuk kishte çfarë të bënte. Punonte nëpër fshatra, i jepnin njerëzit nga 5 mijë apo 10 mijë lekë. Me ato merrnin një thes miell, a ushqime.  Qante çdo natë dhe thoshte se kishte tre çupa dhe në shkollë nuk na çonte dot. Na kërkonte falje çdo ditë, donte të na jepte shkollë, por nuk kishim lekë. Unë personalisht vetëm 9-vjeçaren kam bërë. Sepse nuk kishim lekë. Edhe shkollën nuk kemi ku ta bëjmë, sepse nuk ka kushte ku ta bëjmë. E kemi larg, ecim 1 orë, lodhemi.”

Valbona është 36 vjeçe dhe prej humbjes së jetës të bashkëshortit ajo është e vetme. Shprehet se nëpër dyqane ka shumë borxhe. Por, e ka të pamundur t’i paguajë, pasi nuk ka asnjë të ardhur.

“Fëmija sëmuret nuk kam ku ta dërgoj, natën nuk e çoj dot, jemi plot me halle e vuajtje. Nuk ka as qendër ambulance e as makina që të vijnë. Këtu nuk ka asgjë prej gjëje këtu te ne. Sa del dielli e merrje fëmijën zvarrë e nuk arrije dot deri te qendra. Ça të bëj, me halle e me vuajtje. Vetë e di si po i rris këta fëmijë. Për të shkuar në ambulancë duhet të ecësh 3 orë, deri sa të vesh atje ke dhënë jetë. Është e pamundur të vesh.

Nuk kam lekë t’i ushqej, nuk kam me çfarë t’i rris. Rrogë jo, pension jo, nuk kam asnjë gjë e asnjë lloj të ardhme. Duan të hanë, të pinë, të vishen. Pa shtëpi pa gjë, janë në mes të katër rrugëve. Nuk kam çfarë të bëj. Bashkëshorti iku, më la katër fëmijë. Çfarë të bëj unë, ku të shkoj?! Lopë jo, gjë jo, nuk kam çfarë të bëj. Dhe ushqimin nuk kam me çfarë t’ia marr. Ndonjëherë e shënoj emrin atje te dyqani, por ai t’i kërkon. Borxhe kam, por me çfarë t’i laj borxhet unë?!”

Lexo edhe :   Surpriza emocionuese e “Fundjavë Ndryshe” për tre fëmijët jetimë
Lexo edhe :   Surpriza emocionuese e “Fundjavë Ndryshe” për tre fëmijët jetimë

Shtëpia në të cilën familja jeton është gati në të shembur, duke i rrezikuar jetën. Kasandra tregon se edhe pse dëshiron dhe është e gatshme të bëjë gjithçka për të ndihmuar familjen; përsëri e ka të pamundur. Kjo pasi nuk gjen dot asnjë punë.

“Të shembura janë dhomat, nuk rrimë dot këtu, kemi frikë. Një ditë na hyri gjarpri brenda, nuk dinim çfarë të bënim. Ishte ankth më i keq. Nuk kemi ku të lahemi, mami nuk ka çfarë të bëjë. Qan çdo ditë, vuan shumë shpirtërisht. E ndjej dhimbjen që vuan. Nuk ka ku të na lajë, në dhomë na lan. Gjatë dimrit lahemi me ujë të ftohtë, se nuk kemi dru, sobë jo, lavatriçe, dush jo. Këtu çdo gjë është e shkatërruar, nuk kemi ku të flemë. Kemi shumë frikë, flemë të gjithë në një dhomë. Mami me vëllanë flenë këtu, motra te divani atje. Kurse unë dhe motra tjetër flemë në dysheme.

Na dhemb shpirti, mami është e sëmurë, çdo natë qan. Nuk kam çfarë të bëj, kujdesem për motrat, vëllanë. Nuk e di a e kuptoni dhimbjen tonë, jemi aq keq saqë nuk ka ku të vejë. Nuk e di, jemi vetëm me këmbë. Duhet të kujdesem për motrat, mamin. Për çdo gjë jam e gatshme, vetëm t’i shoh të lumtur. Që të mos vuajnë kaq sa çfarë kanë vuajtur. Më vjen shumë keq kur i shoh që qajnë. Për ta çdo gjë mund ta bëj, por këtu nuk kam ku të punoj. Është shumë keq, 10 familje janë gjithsej. Gjithsecili sheh punën e tij, asnjë nuk të ndihmon. Është shumë keq. Këtu nuk jetohet.”

Apelin e ka publikuar fondacioni “Fundjavë Ndryshe”, i cili bën me dije se kanë hapur fushatën dhe fton të gjithë qytetarët të ndihmojnë. / TIRANA TODAY

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Ekzekutohet një 53-vjeçar në Laç

Një ngjarje e rëndë ka ndodhur së fundmi në Laç. Raportohet se është ekzekutuar me armë zjarri një 53-vjeçar. “Balkanweb” shkruan se në sheshin para një...

Kopshtet s’do hapen me 1 Qershor, Bashkia e Shkodrës tregon arsyen

Kopshtet dhe çerdhet në qytetin e Shkodrës nuk do të hapen në datën 1, por me 5 Qershor. Bashkia Shkodër njofton se ka zhvilluar procedurën...

Rudina Hajdari: Përse Basha do ta mbajë Ramën perandor

Pas përfundimit të mbledhjes së Këshillit Politik për Reformën Zgjedhore, deputetja Rudina Hajdari theksoi se as Partia Demokratike nuk e ka mbështetur idenë e...

Ja kush është 28-vjeçari që mbeti i plagosur në Shijak

Së fundmi disa të shtëna me armë zjarri janë dëgjuar në Shijak, në zonën e stadiumit. Policia raporton se në rrethana ende të paqarta ka...

Të shtëna në Shijak, plagoset në këmbë një 28-vjeçar

Së fundmi ka pasur të shtëna me armë zjarri në Shijak. Raportohet se ngjarja ka ndodhur tek stadiumi, ku në rrethana ende të paqarta është...
WhatsApp KONTAKTO TT