E enjte, 20 Janar, 2022
-3.5 C
Tirana

4934 delegatë në Kuvendin e Berishës, Basha feston 31-vjetorin e PD-së

Deputeti demokrat Belind Këlliçi, ka bërë publike shifrat e delegatëve të pranishëm në “Air Albania,” të cilët kanë vendosur pro mbledhjes së Kuvendit Kombëtar. Këlliçi pohoi se në stadium ndodhen 4934 delegatë firmëtarë, të cilët tejkalojnë kuorumin e nevojshëm prej 3824 firmash, duke i dhënë Kuvendit fuqi vendimarrëse.

“Ky numër është më i madh se kuorumi nevojshëm, pra 3824 është numri minimal i pjesëmarrësve. Ndaj deklaroj se Kuvendi ka kuorumin e ligjshëm sipas statutit të PD dhe ka aftësi të plotë vendimmarrje nga ky çast”, tha Këlliçi.

Nga ana tjetër, kryedemokrati Lulzim Basha ka mbajtur një fjalim urimi në këtë 31-vjetor të krijimit të Partisë Demokratike, në ambientet e jashtme të selisë blu. Për të, misioni i demokratëve është që t’i prijnë daljes nga ky tranzicion.

“Së pari dhe ndryshe nga herë të tjera, PD e kujton këtë ditë duke përjetësuar në ambjentet e saj dokumentin themeltar të firmëtarëve të PD. Të emrave të atyre që sot nuk janë mes nesh, të atyre që janë jashtë, të atyre që janë kthyer nga SHBA e Kanadaja.

Sot këtë instalacion do e zbulojnë dy vajza të forumit rinor të PD, si simbol i vazhdimit të misionit tonë për shqiptarët, me rininë për rininë me të ardhmen.

Sprovat tona në këtë rrugë 30-vjeçare kanë qenë të panumërta, duke filluar si forca e parë kundër një regjimi barbar, i cili ktheu vëllain kundër vëllait, që shkatërroi objektet e kultit, që shkatërroi punën dhe lirinë e pronës, që izoloi Shqipërinë, që varfëroi në minimum ndërgjegjjen e kombit duke ndaluar letërsinë dhe artin. T’i mbijetosh kësaj çmendurie është tregues i instiktit të mbijetesës së këtij kombi. T’i prijmë daljes nga ky tranzicion vijon dhe mbetet misioni i demokratëve”, u shpreh Basha.

Lexo edhe :   Antimitingjet që po shpëtojnë Bashën nga berishizmi
- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Basha i përgjigjet Metës pas takimit me Ballën

Kryedemokrati Basha ka dhënë garanci se PD nuk do t’i iki asnjë beteje, përfshirë edhe zgjedhjet vendore. Qëndrimi i tij pason pas deklaratës për...

Krijohet sistemi që “parashikon” pacientët më të rrezikuar me Covid-19

Shkencëtarët në Gjermani kanë zhvilluar një sistem të ri të inteligjencës artificiale, i cili analizon proteinat në një mostër të vetme gjaku te një...

PD po shkon drejt ndarjes?

Nga: Artur Ajazi Mendimi për një ndarje të mundshme të PD-së, po shprehet dhe promovohet hapur ditët e fundit në çdo ambient mediatik. Në dukje...

Në kërkim të racës Ariane: Misioni i bujshëm i nazistëve në pyjet e Amazonës

Nga: Pietro Emanueli Nazistët kishin një koncept racist mbi botën dhe marrëdhëniet ndërkombëtare, brenda së cilës Gjermania ishte qendra e gjithçkaje, dhe ishte mbi të...

Bardhi: Asnjë habi nga trekëndëshi i Bermudës.Reagon Blushi: Ç’na polli belaja!

Sekretari i Përgjithshëm i PD-së, Gazment Bardhi, ka reaguar sa i takon qëndrimit publik të presidentit Meta, pas diskutimit për datën e zgjedhjeve të...