E hënë, 24 Janar, 2022
-3.5 C
Tirana

Kuvendi i Berishës shkarkon Bardhin, Dumën, Alibeajn e Tabakun

Delegatët e Kuvendit të thirrur nga Berisha në “Air Albania”, kanë vendosur shkarkimin e Sekretarit të Përgjithshëm të PD-së, Gazment Bardhi si edhe të tre nënkryetarëve, Grida Duma; Jorida Tabaku dhe Enkelejd Alibeaj.

Shkarkimi i tyre u bë me argumentin se nuk ishin zgjedhur sipas statutit të partisë.

Belind Këlliçi, deklaroi se në datën 18 dhjetor, në të njëjtën ditë kur në fakt Lulzim Basha ka lajmëruar mbajtjen e Kuvendit të PD, do të mbahet një referendum në të gjitha degët e PD në Shqipëri, ku do të votohet nëse janë dakord ose jo me shkarkimin e Lulzim Bashës si kryetar i PD.

Kuvendi i PD vendosi:

1. Të votojë me votim të fshehtë të delegatëve për shkarkimin e kryetarit të Partisë Demokratike Lulzim Basha, për thyerje të rënda të statutit të PD, përvetësim të kompetencave të organeve qëndrore të PD, dhe dëmtim të rëndë të interesave politike dhe elektorale të saj. Votimi të kryhet gjatë zhvillimit të punimeve të Kuvendit të datës 11 Dhjetor 2021.

2. Fleta e votimit të përmbajë pyetjen: A jeni dakord me shkarkimin e kryetarit të PD, Lulzim Basha? Fleta e votimit të përmbajë përgjigjet alternative: Po (dakord me shkarkimin) dhe Jo (kundër shkarkimit).

3. Vendimmarrja e dalë nga Kuvendi Kombëtar të ratifikohet nëpërmjet një referendumi në të gjithë anëtarësinë e PD, i cili do të mbahet në datën 18 dhjetor 2021 në të gjitha degët e PD të Shqipërisë.

4. Fleta e votimit në referendum sipas pikës 3 të përmbajë pyetjen: A jeni dakord me vendimin e Kuvendit Kombëtar për shkarkimin e kryetarit të PD, Lulzim Basha? Fleta e votimit në referendum të përmbajë përgjigjet alternative: Po (dakord me shkarkimin) dhe Jo (kundër shkarkimit). Ky vendim miratohet me vendim të hapur, dhe hyn në fuqi menjëherë”, deklaroi Belind Këlliçi.

Lexo edhe :   Zgjedhjet e 6 Marsit, beteja për bazën në PD
- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Mungonin avokatët, GJKKO shtyn seancën ndaj Fatos Tushes

Gjykata Kundër Korrupsionit dhe Krimit të Organizuar ka shtyrë në datën 2 shkurt seancën në ngarkim të Fatos Tushes, ish-kryetarit të Bashkisë Lushnje dhe...

Rama: Presidentin e ri do ta zgjedhim ne, do i kthejmë dinjitetin asaj zyre

Kryeministri Rama tha sot në mbledhjen e Grupit Parlamentar, se Partia Socialiste do të nisë punën për zgjedhjen e Presidentit të ri të Republikës...

Mbyllja e shkollave për 3 ditë/Aktivistët: Ministrja bën meteorologen

Për tre ditë, shkollat do jenë të mbyllura për shkak të motit të acartë. Lidhur me këtë vendim, aktivistë të Qëndresës Qytetare kanë protestuar...

“E mbyllim në shkurt”/Rama mbledh Grupin Parlamentar të PS, ja çfarë do ndodhë

Në mbledhjen e Grupit Parlamentar, kreu i qeverisë Edi Rama iu është drejtuar socialistëve të angazhohen seriozisht në procesin e këshillimit kombëtar. Ai vuri...

Basha: Berisha po vë interesat e tij personale mbi ato të demokratëve!

Në Shqipëri zgjedhjet e pjesshme, të parakohshme lokale, më 6 mars, për të zëvendësuar kryetarët e gjashtë bashkive, që iu ka mbaruar mandati, priten...