E enjte, 20 Janar, 2022
-3.5 C
Tirana

Berisha: Të ngremë PD në piedestalin që meriton! Rama e ndjek LIVE në Facebook

Ish-lideri i PD-së ka nisur fjalën e tij mes brohoritjeve të delegatëve dhe mbështetësve të PD-së në stadiumin “Air Albania”. Ai e konsideroi Kuvendin si monument të lirisë dhe të rithemelimit të Partisë Demokratike. Kuvendi Kombëtar po ndiqet live në “Facebook” nga kryeministri Edi Rama. Kreu i qeverisë është kapur njësoj si kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha, duke ndjekur LIVE ish-kryeministrin Berisha.

“Ta shndërrojmë sot në partinë e idealeve tuaja, në partinë e vlerave konservatore, në partinë e interesit kombëtar, të integrimit të fuqishme euroatlantik. Kjo forcë politike që nesër në pushtet të vendosë në shoqëri vlerat më të mëdha, më të çmuara. Të rivendosë dinjitetin njerëzor, familjen shqiptare dhe vlerat e saj, ekonominë e tregut, pronën, qeverisjen e vogël, taksat e ulëta, rritjen e rrogave dhe pensioneve. Do të ketë në epiqendër shtetin ligjor, barazinë para ligjit. Të gjithë nën ligj.

Kjo është thirrja juaj sot nga ky Kuvend i pashembullt në histori. Ky Kuvend sjell PD në themelet e saj si forcë politike, evokacionin perëndimor të kombit shqiptar, si forcë politike të interesit kombëtar që sot vuan.

Më lejoni të përulem me mirënjohje të pakufishme ndaj studentëve, dhe studentëve të dhjetorit ’90 që u ngritën si luanë me kryeprijësin e tyre Azem Hajdari dhe zhvilluan një betejë që ngjasonte me atë të David kundër Golias.

Në një anë studentët dhe në anën tjetër diktatura me tanke. I përshëndes me mirënjohje të gjithë ata që themeluan PD që përmbysën diktaturën në Shqipëri dhe që me përkushtim hodhën themelet e rendit të ri demokratik. Më lejoni të përshëndes të gjithë ata të cilët në kulmin e rebelimit komunist në vitet ’97 qëndruan të pamposhtur dhe u përballën me rebelimin dhe me frymën e bashkimit. PD u rikthye në pushtet dhe në 8 vite ndryshoi këtë vend më shumë se të gjithë 10-vjeçarët para saj.

Lexo edhe :   Sesioni i ri parlamentar, Berisha rikthehet në Kuvend
Lexo edhe :   Parabola e Kafkës që i bën politikanët të dalin buzagaz nga Prokuroria!!

Sot nga kjo platformë dua të përshëndes forcat konservatore në Europë dhe botë, në SHBA e kudo. Kuvendi ynë sot është ngjarja historike për ata dhe konservatorët kudo në botë sepse mblidhet si kuvend shpëtimtar. I vendosur të rrëzojë narkoshtetin dhe i vendosur të ngrejë PD si parti konservatorë në piedestalin që meriton, duke u përballur me mafien më të rëndësishme, të interesave Gorge Soros”, tha Berisha.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Basha i përgjigjet Metës pas takimit me Ballën

Kryedemokrati Basha ka dhënë garanci se PD nuk do t’i iki asnjë beteje, përfshirë edhe zgjedhjet vendore. Qëndrimi i tij pason pas deklaratës për...

Krijohet sistemi që “parashikon” pacientët më të rrezikuar me Covid-19

Shkencëtarët në Gjermani kanë zhvilluar një sistem të ri të inteligjencës artificiale, i cili analizon proteinat në një mostër të vetme gjaku te një...

PD po shkon drejt ndarjes?

Nga: Artur Ajazi Mendimi për një ndarje të mundshme të PD-së, po shprehet dhe promovohet hapur ditët e fundit në çdo ambient mediatik. Në dukje...

Në kërkim të racës Ariane: Misioni i bujshëm i nazistëve në pyjet e Amazonës

Nga: Pietro Emanueli Nazistët kishin një koncept racist mbi botën dhe marrëdhëniet ndërkombëtare, brenda së cilës Gjermania ishte qendra e gjithçkaje, dhe ishte mbi të...

Bardhi: Asnjë habi nga trekëndëshi i Bermudës.Reagon Blushi: Ç’na polli belaja!

Sekretari i Përgjithshëm i PD-së, Gazment Bardhi, ka reaguar sa i takon qëndrimit publik të presidentit Meta, pas diskutimit për datën e zgjedhjeve të...