E hënë, 24 Janar, 2022
-3.5 C
Tirana

“E dhimbshme të shohësh ambasadoren e SHBA…”, Berisha sulmon Yuri Kim

Ish-kryeministri Sali Berisha bëri fajtor kryedemokratin Lulzim Basha, për gjendjen në të cilën ndodhet sot Partia Demokratike. ‘Një kallp opozitar’ e quajti Berisha, teksa renditi humbjet e njëpasnjëshme. Berisha nuk ndali akuzat ndaj Bashës, duke thënë se ka mbrojtur interesat e tij, dhe marrëveshjen me kryeministrin Rama përballë demokratëve.

“Në krye të Partisë Demokratike erdhi një përfaqësues i gjeneratës së re, që në vend ta fuqizonte, bëri të kundërtën e saj. Lulzim Basha, në 8 vite ‘de facto’ u faktua vetë si një kallp opozitar.

Ai nisi drejtimin e partisë, duke u përkulur në kundërshtim me ligjin, Kushtetutën, fuqinë e pakufishme të forcës që drejtonte. Duke u përkulur para regjimit të Edi Ramës. Dy vite pasi dorëzuam pushtetin, Rama bllokoi çdo projekt për bashkinë e Tiranës. Të gjitha këto të mbështetura nga qeveria e PD-së. Duke pasur një armatë të tërë demokratësh, kryetari ynë nuk lëvizi një gjethe në protesta të fuqishme në Tiranë dhe t’i vinte Edi Ramës kufirin te thana. PD mbeti jetime sepse Lulzim Basha u kujdes për karrigen e tij, për marrëveshjen me kreun e meduzës”, deklaroi Berisha.

Gjatë fjalës së mbajtur në Kuvendin Kombëtar të PD-së të thirrur prej tij, ish-kryeministri Sali Berisha akuzoi edhe ambasadoren e Shteteve të Bashkuara në Tiranë, Yuri Kim, për qëndrimet e saj pro qeverisë.

“Foltorja’ ishte uragani që kaloi nga qyteti në qytet. Ju kërkuat që PD të rithemelohet. Kundër nesh peng-kryetari me të gjithë mbështetjen e qeverisë, por ne u përballëm me një ndërhyrje brutale të diplomatëve dhe zyrtarëve nga një vend mik, SHBA-ja.

Me këtë rast unë dua të theksoj dhe t’u them këtyre zyrtarëve se ne jemi një komb i vjetër në historinë tonë, pakkush më shumë se ne ka pasur të bëjë me superfuqitë e kohërave nga lështësia deri sot. Bashkimi Sovjetik ashtu sikur e cilësoi Regan, ishte perandoria e së keqes, e degradimit të njeriut, e mjerimit, e dhunës, terrorit. E kundërta e tij janë SHBA-të. Perandoria e lirisë, e vlerave. Vendi i madh i lirisë ka bërë për lirinë e shqiptarëve më shumë se çdo vend tjetër në botë. Është e dhimbshme të shohësh ambasadoren e SHBA-së të sillet si guvernatore, njëlloj si dikur ambasadori Sovjetik në Tiranë”, tha ai.

Lexo edhe :   Berisha kritikon termin "vëllazëri" gjatë vizitës së Erdogan
Lexo edhe :   Stresi: Fitoj sa për katër deputetë

 

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Mungonin avokatët, GJKKO shtyn seancën ndaj Fatos Tushes

Gjykata Kundër Korrupsionit dhe Krimit të Organizuar ka shtyrë në datën 2 shkurt seancën në ngarkim të Fatos Tushes, ish-kryetarit të Bashkisë Lushnje dhe...

Rama: Presidentin e ri do ta zgjedhim ne, do i kthejmë dinjitetin asaj zyre

Kryeministri Rama tha sot në mbledhjen e Grupit Parlamentar, se Partia Socialiste do të nisë punën për zgjedhjen e Presidentit të ri të Republikës...

Mbyllja e shkollave për 3 ditë/Aktivistët: Ministrja bën meteorologen

Për tre ditë, shkollat do jenë të mbyllura për shkak të motit të acartë. Lidhur me këtë vendim, aktivistë të Qëndresës Qytetare kanë protestuar...

“E mbyllim në shkurt”/Rama mbledh Grupin Parlamentar të PS, ja çfarë do ndodhë

Në mbledhjen e Grupit Parlamentar, kreu i qeverisë Edi Rama iu është drejtuar socialistëve të angazhohen seriozisht në procesin e këshillimit kombëtar. Ai vuri...

Basha: Berisha po vë interesat e tij personale mbi ato të demokratëve!

Në Shqipëri zgjedhjet e pjesshme, të parakohshme lokale, më 6 mars, për të zëvendësuar kryetarët e gjashtë bashkive, që iu ka mbaruar mandati, priten...