E hënë, 1 Qershor, 2020
16 C
Tirana

Zonat e gjelbërta/ Rama iu ndan live detyrat kryebashkiakëve

Më të lexuarat

Diskutimet për reformën, çfarë propozon PD për qeverinë kujdestare

Këshilli Politik për Reformën Zgjedhore është mbledhur këtë të dielë në orën 19:00, në atë që është cilësuar si data e fundit e saj. Palët...

Çfarë po ndodh? Shtyhet mbledhja e Këshillit Politik

Mbledhja e Këshillit Politik të Reformës Zgjedhore e parashikuar për në orën 17:00, është shtyrë për në orën 19:00. Raportohet se kjo shtyrje ka ardhur...

Të shtëna në Shijak, plagoset në këmbë një 28-vjeçar

Së fundmi ka pasur të shtëna me armë zjarri në Shijak. Raportohet se ngjarja ka ndodhur tek stadiumi, ku në rrethana ende të paqarta është...

Pas Maqedonisë së Veriut, edhe Spanja mund të shtyjë gjendjen e jashtëzakonshme

Kryeministri i Spanjës, Pedro Sanchez ka deklaruar se do të kërkojë shtyrjen me dy javë të gjendjes së jashtëzakonshme nga koronavirusi. Sanchez sqaroi se shtyrja...

Koronavirusi/ Maqedonia e Veriut zgjat gjendjen e jashtëzakonshme

Presidenti i Maqedonisë së Veriut, Stevo Pendarovski, ka zgjatur gjendjen e jashtëzakonshme në vend edhe për 14 ditë. Vendimi u mor gjatë seancës së shtatë...

Atentati para hotelit në Kurbin, ja kush dyshohet se ishte shënjestër e atentatit

Dalin të tjera detaje lidhur me atentatin e ndodhur mbrëmjen e djeshme, në ambientet e jashtme të një hoteli në autostradën Mamurras-Lezhë. Si pasojë e...

VIDEO/Ardi Veliu del blof, pamjet e të ëmës së djalit të dhunuar janë xhirime nga filmi

Drejtori i Përgjithshëm i Policisë së Shtetit, Ardi Veliu, ka folur sot për dhunën e 4 efektivëve kundër një 15-vjeçari, ngjarje e cila ka...

“Familja lyente muret me emrin e saj, të gjithë e dinin për 15-vjeçaren”

Gazetarja Anila Hoxha rrëfen përmes një postimi në rrjetin social Facebook se çfarë ka pranë banesës së vajzës 15-vjeçare, e cila u abuzua seksualisht...

Publikohet fotoja/ Kush është 65-vjeçari që abuzoi me 15-vjeçaren

Së fundmi është bërë publike fotoja e 65-vjeçarit i cili abuzoi seksualisht me një 15-vjeçare. Ai quhet Abaz Doku dhe sikurse është raportuar më herët,...

Manastirliu: Ja çfarë do të hapet nga data 1 Qershor

Ministrja e Shëndetësisë Ogerta Manastirliu përmes një postimi në rrjetin social Facebook tregon se çfarë do të hapet nga data 1 Qershor, pra nga...

Pasi publikoi hartën e vendeve të gjelbërta, të cilat do të përfitojnë në lehtësimin e masave nga koronavirusi, Rama po zhvillon një komunikim live me kryebashkiakët e këtyre zonave.

Përmes një komunikimi live në Facebook, Rama i ndau disa detyra të rëndësishme kryebashkiakëve. Kreu i qeverisë i kërkoi atyre që të marrin masa personalisht për zbatimin e këtyre rregullave.

Në disa prej bashkive që Rama publikoi më herët, njerëzit do të lejohen të lëvizin lirshëm gjatë orarit 9:30 me 17:30.

Rama zbulon hartën e zonave të gjelbërta, ja ku do mund të lëvizet lirisht në orarin 9.30-17.30

Sa i përket pensionistëve, kryeministri tha se do të lejohen të lëvizin çdo ditë deri në orën 08:30. Ai i bëri thirrje kryebashkiakëve që t’i shohin me shumë kujdes dhe me vëmendje të veçantë të moshuarit, pasi ata janë më të rrezikuarit nga koronavirusi.

“Risku i ulët nuk do të thotë që ju jeni në zona të paprekshme, sikundër nuk do të thotë se nëse rregullat nuk zbatohen, zona nuk mund të kthehet nga e gjelbër në të kuqe. Doja të komunikoja drejtpërdrejt me ju, që të merrni masat personalisht. Ndiqni nga afër gjithë zhvillimin e kësaj hapjeje pas një periudhe jo të vogël të mbyllur. Ju them së pari se do të ketë një fashë të veçantë për pensionistët cdo mëngjes, pra që deri në orën 08:30 të mëngjesit pensionistët do të kenë mundësi për lëvizje, për të marrë ajër, dhe në këtë fashë nuk do të ketë këmbësorë të tjerë, vetëm ata që do të kenë autorizimin për të shkuar në punë.

Është shumë delikate çështja e të moshuarve, ndaj dhe duhet shumë kujdes e vëmendje nga ana juaj, që të garantohet që kjo orë nuk do të kthehet në problem. Pastaj, mund të lëvizin gjithë të tjerët, por me kushtin jo më shumë se dy persona në ecje dhe në asnjë mënyrë makinat të lëvizin jashtë zonës. Kjo do të thotë që makinat mund të lëvizin vetëm brenda Qarkut të Dibrës, Gjirokastrës, por jo të dalin në qytetet e tjera.

Lexo edhe :   Bardhi: Vendi në krizë, Rama udhëton me avionin e Air Albania-s në Paris
Lexo edhe :   Hapja e plazheve/ Manastirliu tregon sesi do veprohet

Do penalizohet dhe nuk ka asnjë mundësi. Dhe drejtori do i japë mundësi që mos shfrytëzohen për punë për të shkuar në zona të tjera që ka autorizime edhe me 3 turne dhe mos bëjnë lojëra. Mbyllni parqet dhe Policia duhet të ketë në vëmendje bashkë me ushtrinë të mos lejohen frekuentimi i parqeve, mos ketë liri për piknik apo xhiro.
Këto janë ato që kisha si porosi. Vendosni njerëzit tuaj jo për të bërë policin, por për të ndihmuar qytetarët të respektojnë rregullat. E dimë shumë mirë që mund të rrimë mbyllur edhe me vite por po nuk u gjend vaksina virusi është këtu, tek penxherja tek dera. Hapja sjell patjetër edhe një rrezik dhe nuk është e thënë që në këto zona që nuk janë identifikuar mos kenë, janë asimptomatikë apo mos kenë nesër pozitivë. Por nëse kemi rregulla numri i pozitivëve nuk e kalon, nuk e sprovon.
Ka shumë rëndësi që nga kjo javë që vjen, deri në mesin e javës tjetër të kuptojmë si ecën dinamika për hapje që njerëzit të dalin në oraret e tyre. Pas orës 17:50 është siç kanë qenë dhe lejohen vetëm ata që kanë punuar me turne apo ku di unë”, tha ai.

 

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Dështimi i reformës/ Yuri Kim e ashpër me politikën: Mbani fjalën para shqiptarëve

Ambasadorja amerikane Yuri Kim, ka reaguar në lidhje me dështimin e negociatave për reformën zgjedhore në vend. Ajo ka nxitur palët që të lënë...

“Unë s’kam nuse, por dikë që më mban mirë”, Mateus Frroku flet për partneren këngëtare

Këngëtari Mateus Frroku ka zbuluar se dikush i ka rrëmbyer zemrën, por nuk ka dhënë detaje se kush është ajo. Tek "E Diell", ku...

Zbardhen emrat e qeverisë “Hoti” në Kosovë

Me vendimin e Gjykatës Kushtetuese në Kosovë që i dha të drejtë Presidentit Hashim Thaçi, javën e ardhshme pritet që të mbahet seanca për...

Abuzimi me të miturën/ Djali i rojes: E kam denoncuar më herët, jemi konfrontuar edhe fizikisht

Lidhur me abuzimin seksual me një të mitur në Babrru, për herë të parë ka folur djali i 65 vjeçarit. Ngacmimet dhe përndjekjet e...

Djali u dhunua nga policia, Zaida Çobo shfaqet për herë të parë në ekran pas ngjarjes

Nëna e djalit të dhunuar nga policët, e cila pati një përplasje të fortë edhe me Ardi Veliun, është shfaqur për herë të parë...
WhatsApp KONTAKTO TT