Kryesore

Zgjedhjet e parakohshme në Kosovë/ Haradinaj: Ja me kë do bëja koalicion

               Publikuar në : 09:32 - 14/08/19 Enno

Kryeministri i dorëhequr i Kosovës, Ramush Haradinaj, ka deklaruar se deputetët e partisë së tij AAK, do të votojnë për shpërndarjen e Kuvendit në seancën e jashtëzakonshme, më 22 gusht.

Sipas tij, nëse një subjekt politik i shmanget zgjedhjeve dhe tenton të krijojë qeveri teknike me kryeministër konsensual, do jetë diçka shumë e dëmshme për vendin.

Në një intervistë për RTV21, Haradinaj theksoi se AAK-ja nuk synon formimin e ndonjë koalicioni të madh parazgjedhor teksa përjashtoi mundësinë e bashkëpunimit me LDK-në, LVV-në dhe PDK-në.

Nuk synojmë një koalicion të madh si rasti me PDK, LDK, e VV por mbesim të hapur me disa parti partnere si rasti i Nismës, PSD-së dhe AKR-së. Unë e kam pasur për nder t’i shërbej vendit së bashku me PDK-, AKR-në dhe Nismën. E kemi vendosur që më tutje t’iu ofrohemi qytetarëve të vetëm dhe jo më si PAN”, tha Haradinaj.

I pyetur më tej nëse do t’i kërkonte partia e Fatmir Limajt postin e kryeministrit për futje në zgjedhje, ai ka thënë se AAK akoma nuk ka pranuar një propozim të tillë.

Shfaq Komentet (0)

Shkruaj nje koment

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

* *

Kthehu
WhatsApp Denonco ne TT