E hënë, 1 Qershor, 2020
14 C
Tirana

Zëri i Amerikës: Ja çfarë pritet të ndodhë javën e ardhshme në Shqipëri

Më të lexuarat

Diskutimet për reformën, çfarë propozon PD për qeverinë kujdestare

Këshilli Politik për Reformën Zgjedhore është mbledhur këtë të dielë në orën 19:00, në atë që është cilësuar si data e fundit e saj. Palët...

Çfarë po ndodh? Shtyhet mbledhja e Këshillit Politik

Mbledhja e Këshillit Politik të Reformës Zgjedhore e parashikuar për në orën 17:00, është shtyrë për në orën 19:00. Raportohet se kjo shtyrje ka ardhur...

Të shtëna në Shijak, plagoset në këmbë një 28-vjeçar

Së fundmi ka pasur të shtëna me armë zjarri në Shijak. Raportohet se ngjarja ka ndodhur tek stadiumi, ku në rrethana ende të paqarta është...

Pas Maqedonisë së Veriut, edhe Spanja mund të shtyjë gjendjen e jashtëzakonshme

Kryeministri i Spanjës, Pedro Sanchez ka deklaruar se do të kërkojë shtyrjen me dy javë të gjendjes së jashtëzakonshme nga koronavirusi. Sanchez sqaroi se shtyrja...

Koronavirusi/ Maqedonia e Veriut zgjat gjendjen e jashtëzakonshme

Presidenti i Maqedonisë së Veriut, Stevo Pendarovski, ka zgjatur gjendjen e jashtëzakonshme në vend edhe për 14 ditë. Vendimi u mor gjatë seancës së shtatë...

Atentati para hotelit në Kurbin, ja kush dyshohet se ishte shënjestër e atentatit

Dalin të tjera detaje lidhur me atentatin e ndodhur mbrëmjen e djeshme, në ambientet e jashtme të një hoteli në autostradën Mamurras-Lezhë. Si pasojë e...

VIDEO/Ardi Veliu del blof, pamjet e të ëmës së djalit të dhunuar janë xhirime nga filmi

Drejtori i Përgjithshëm i Policisë së Shtetit, Ardi Veliu, ka folur sot për dhunën e 4 efektivëve kundër një 15-vjeçari, ngjarje e cila ka...

“Familja lyente muret me emrin e saj, të gjithë e dinin për 15-vjeçaren”

Gazetarja Anila Hoxha rrëfen përmes një postimi në rrjetin social Facebook se çfarë ka pranë banesës së vajzës 15-vjeçare, e cila u abuzua seksualisht...

Publikohet fotoja/ Kush është 65-vjeçari që abuzoi me 15-vjeçaren

Së fundmi është bërë publike fotoja e 65-vjeçarit i cili abuzoi seksualisht me një 15-vjeçare. Ai quhet Abaz Doku dhe sikurse është raportuar më herët,...

Temperaturat e larta/ Ekspertët paralajmërojnë: Britania do bëhet më e nxehtë se Maroku

Mediat britanike shkruajnë se Mbretëria e Bashkuar po përjeton temperatura më të larta se Maroku. Sipas The Sun, vendi po përjeton majin më të...

Në Shqipëri numri i rasteve të reja pozitiv ndaj Covid 19 ra sot në nivelin më të ulët të 8 javëve të fundit me vetëm 4 të prekur. Sipas zonjës Eugena Tomini e Institutit të Shëndetit Publik, rastet e reja janë rregjistruar në Tiranë, Kamëz dhe Shkodër. Ndërsa numri i përgjithshëm i personave të infektuar është 872, janë aktualisht vetëm 187 persona ende aktiv me Covid 19, pjesa dërrmuese në Tiranë dhe Krujë.

Në rënie edhe numri i të shtruarve në spital. Deri sot në mesditë numëroheshin 28 pacientë, nga të cilët vetëm 3 në terapi intensive. Pjesa tjetër e të prekurve ndiqet nga mjeku i familjes në banesat e tyre.

Duke nisur nga dita e sotme kanë hyrë në fuqi masa të tjera lehtësuese. Kanë rinisur ativitetin qendrat tregtare, klinikat dentare dhe parukeritë. 14 bashki të tjera i janë bashkuar zonave të gjelbërta, ndërsa vetëm 6 konsiderohen ende si zona të kuqe.

Lexo edhe :   Rikthim në normalitet/ Çfarë ndryshon nga 1 qershori

Ndërkohë duke filluar nga java e ardhshme, pritet të rifillojnë gradualisht operacionet e planifikuara, në spitalet rajonale dhe universitare. Gjatë një inspektimi në spitalin e ri të Kirurgjisë në QSUT, Ministrja e Shëndetësisë, Ogerta Manastirliu deklaroi se pas vlerësimit të situatës nga Komiteti Teknik i Ekspertëve, është vendosur rihapja graduale e sistemit shëndetësor.

Ministrja e Shëndetësisë tha gjithashtu se po vlerësohet rikthimi në normalitet edhe i spitalit COVID2: “Jemi duke vlerësuar me komitetin Teknik të Ekspertëve edhe rikthimin në normalitet të spitalit universitar ‘Shefqet Ndroqi’, i cili i është dedikuar COVID2 dhe brenda kësaj jave do të kemi një vendim për të vlerësuar rikthimin në normalitet të këtij spitalit për të ofruar shërbimet e tij”, tha Manastirliu. /VOA

 

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Tmerr në Durrës, 35 vjeçarin e plagosin dhe e mbajnë peng për disa orë

Dy persona, 24 dhe 33 vjeç janë vënë në pranga, pasi një ditë më parë kanë goditur me sende të forta një 35 vjeçar....

Aksidentohet nëna me dy fëmijë në Rinas, dërgohen në spital

Një aksident me pasojë dy të plagosur, ka ndodhur në orët e para të ditës së sotme. Dy fëmijë të mitur, 13 dhe 15...

‘Reforma Zgjedhore në udhëkryq’, Zëri i Amerikës: S’ka marrëveshje

Në Shqipëri, Reforma zgjedhore duket të ketë mbetur ende në udhëkryq, me palët që fajësojnë njëra-tjetërn për mospërmbylljen e procesit brenda afatit që ato...

Digjet “Benz”-i gjatë natës në Vlorë, ja për çfarë dyshon policia

Një mjet është shkrumbuar gjatë natës në Vlorë. Ky rast është shënuar në lagjen “Hajro Çakërri”, pranë ambulancës. Bëhet me dije se mjeti i djegur,...

Përfundon mbledhja e Këshillit Politik, nuk arrihet marrëveshja

Mbledhja e Këshillit Politik për Reformën Zgjedhore sapo ka përfunduar dhe raportohet se nuk është arritur një marrëveshje mes palëve. Këto të fundit thuhet se...
WhatsApp KONTAKTO TT