E shtunë, 23 Janar, 2021
8 C
Tirana

Zbardhet plani mizor i Erdogan, si kërkoi të fundoste në Mesdhe anijen greke

Prestigjozja gjermane, Die Welt, ka publikuar së fundmi një artikull, sipas të cilit, disa ditë më parë, Erdogan ka kërkuar fundosjen e një anije greke në Mesdhe, por pa shkaktuar viktima.

Sipas Die Welt, gjeneralët turq e refuzuan këtë kërkesë, por një prej tyre sugjeroi që të sulmohet një aeroplan grek lufte në mënyrë që piloti të mund të shpëtonte duke përdorur ulësen e emergjencës.

Artikulli i publikuar quhet “Lufta e Erdoganit sipas llogaritjeve” dhe kjo kërkesë e tij ka ardhur pikërisht disa ditë më parë, ku tensionet në Mesdhe duket se kanë kapur kulmin. Kujtojmë se këto tensione nisën nga vetë Presidenti turk, me daljen e anijeve luftarake në Mesdheun Lindor për gaz dhe naftë.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

E trishtë/ Ndërron jetë në moshën 35-vjeçare ish-sulmuesi

Ish-sulmuesi xhamajkan, Luton Shelton ka ndërruar jetë në moshën 35-vjeçare, për shkak të një sëmundje. Shelton ishte diagnostikuar në vitin 2018 me sëmundjen “ALS”, e...

Berlini përgatitet për konsultime me administratën Biden

Lehtësimi i jashtëzakonshëm u shpreh në Gjermani që kur Joe Bideni i fitoi zgjedhjet presidenciale. Kurse të mërkurën (20.01.), kancelarja Angela Merkel i shkroi...

Samsung u ngrit si një dyqan që shiste perime, dhe kuriozitete që nuk i dinit

Sistemi ligjor i Japonisë ka një normë dënimi prej 99 për qind. Peshkimi mbetet profesioni i dytë më i rrezikshëm i Shteteve të Bashkuara, pas...

Analisti: Basha do ketë Tiranën, ja kush do jetë drejtuesi i PD në Gjirokastër

Partia Demokratike ka emëruar drejtuesit politik në pjesën më të madhe të qarqeve, ndërkohë që janë ende për t’u zbuluar se cilët do të...

A do jetë sërish kandidat për deputet? Ja si përgjigjet Ervin Salianji

Ervin Salianji është shprehur se ekziston mundësia që ai të jetë kandidat për deputet në listën e Partisë Demokratike. I ftuar në “Zonë e lirë”,...