E premte, 25 Shtator, 2020
17 C
Tirana

Etiketa

turqi

“Erë paqeje”, Greqia dhe Turqia gati për bisedime

Pas tensioneve që kanë muaj që po zgjasin mes Greqisë dhe Turqisë për kërkimet nën ujore, në atë që konsiderohet prej dy vendeve si...

Tensionet me Greqinë në Mesdhe/ Macron dhe Erdogan nisin bisedimet, ja çfarë ka ndodhur

Duket se kërcënimet nga ana e Turqisë dhe Greqisë janë lënë pas, falë një ndërmjetësimi nga ana e Francës. Macron dhe Erdogan kanë “ulur...

Erdogan merr masat ndaj Greqisë, ja çfarë paralajmëron

Një artikull me titull ofendues, publikuar disa ditë më parë ndaj presidentit turk, ka bërë që menjëherë të merren masat ndaj stafit grek. Avokatët...

“I thashë prit se është radha ime”, Almeda Abazi flet për shtatzëninë e të ëmës

Ish-missi shqiptar Almeda Abazi, në një intervistë ekskluzive për emisionin “Ditë e Re” në RTV Ora, ka treguar reagimin kur mori vesh nga e...

Detajet/ Pas Ramës, dy politikanët e njohur takojnë Erdoganin në Turqi (FOTO)

Pas vizitës së kryeministrit Rama në Turqi, me presidentin turk janë takuar sot presidenti kosovar Hashim Thaçi dhe ish-ministri Behgjet Pacolli. Takimi mes palëve vjen...

Konflikti Greqi-Turqi/ Ngjela: Rama të bëjë kujdes, ndryshe do akuzohet për tradhti kombëtare

Avokati Spartak Ngjela shprehet se kryeministri Edi Rama nuk do të bëjë një marrëveshje deti me Greqinë, pasi këtë gjë ia kushtëzon vendimi i...

Turqia më 30 nëntor pritet të lançojë satelitin Turksat 5A

Ministri i Transportit dhe Infrastrukturës, Adil Karaismailoğlu, ka njoftuar se Turqia do të lëshojë satelitin e saj Turksat 5A më 30 nëntor. Kjo lëvizje...

“Marrëveshja e detit me Shqipërinë u prish nga Turqia”, ish-ministrja e Jashtme greke shpërthen ndaj Erdoganit

Ish-ministrja e Jashtme e Greqisë, Dora Bakojanis, tha gjatë tryezës me kryeministrin Rama se marrëveshja e detit e firmosur në vitin 2009 u anulua...

Çështja e detit/ Rama: Zgjidhja vjen nga Gjykata Ndërkombëtare, shmangim patriotizmat

Shefi i qeverisë, Edi Rama, gjatë fjalës së tij në takimin e organizuar nga “THE ECONOMIST” në Athinë ‘Ballkani Perëndimor përtej 2020-s’, tha se...

Tensionet Greqi-Turqi, DW: Grindja nuk është e pazgjidhshme. Çfarë duhet të bëjnë të dyja palët

Gjendja mes Ankarasë dhe Athinës po fillon të çtensionohet. Por konflikti është i rrënjosur thellë në kulturën e këtyre vendeve. Në ishullin që ndodhet...

Të fundit

Ndal diskriminimit të emigrantëve ekonomikë

Nga Stefan Schlegel “Politico.eu” Emigrantët e bllokuar në kampin e mbipopulluar të refugjatëve të Morias në Greqi, që u dogj këtë muaj po prisnin për...

Veliaj: Jap dorëheqjen nëse uji në Tiranë nuk është më i lirë se në Korçë

Kreu i Bashkisë Tiranë, Erion Veliaj, është shprehur se uji në kryeqytet është më i lirë se në qytetin e Korçës dhe të Pogradecit. I...

Vlorë/ Policia aksion blic, në shënjestër personat me makina të shtrenjta

Policia e Vlorës aktualisht po kryen kontrolle të befasishme në disa lagje të qytetit bregdetar duke vënë në shënjestër personat e shpallur në kërkim,...

“Zhidro u qëllua me snajper”/ Artan Hoxha: Nëse do shpërthente tritoli, rrafshohej pallati

Gazetari Artan Hoxha ka zbardhur detaje të tjera nga ekzekutimi i Lefter Zhidros në Elbasan, nga forcat RENEA. Sipas gazetarit, nëse armatimi që 71-vjeçari kishte...

“Po gënjeni njerëzit sy për sy”/ Plas debati mes Bushatit dhe Spiropalit

Ministrja e Shtetit, Elisa Spiropali është përfshirë sonte në një debat me analistin Andi Bushati, në studion e emisionit “Open”. Në diskutimi e sipër, Bushati...