E diel, 28 Nëntor, 2021
16.5 C
Tirana

Virusi misterioz, Kina “shtrëngon rripat”. Ndërton spitalin gjigant për 6 ditë

Kina ndodhet nën kërcënimin serioz të virusit të ri. Sot janë publikuar imazhe nga qyteti që është në karantinë Wuhan, ku shihen njerëz teksa rrëzohen nëpër rrugë për shkak të virusit. E ndodhur në kushte të tilla, ku mbi 20 milionë janë të izoluar nëpër shtëpi dhe numri i të prekurve vazhdon të rritet, Kina ka menduar për zgjidhje ekstreme.

Më herët është publikuar një informacion nga autoritetet kineze se: për të përballuar fluksin e të infektuarve, Kina do të ndërtojë një spital gjigant me 1000 shtretër në një kohë rekord, vetëm 6 ditë.

Në foton e  mëposhtme mund të shihni pamje nga dita e sotme nga gropa ku po ndërtohet spitali.

Ditën e djeshme qyteti hyri në karantinë totale . U ndërpre sistemi i transportit publik dhe u mbyllën tregjet. Nga virusi janë prekur mbi 800 persona dhe 26 persona kanë humbur jetën. Deri tani është përhapur në 15 nga 22 rajone që ka Kina. Më poshtë mund të shihni dhe një video nga spitali që po ndërtohet.  Burimi: Bussines Insider/ Tirana Today

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Masakrimi i masakrës

Nga: Luçiano Boçi  Kur ndodh një krim, gjëja kryesore që bëjnë autorët është djegia e mjeteve me të cilat kryhet krimi. Pra asgjësohet vetë krimi....

I ndaloi keçapin lojtarëve, kompania nuk ia përton Antonio Kontes

Emërimi i Antonio Kontes në krye të Totenhemit, solli ndryshime në klub. Tekniku i dha një vemendje të veçantë ushqimeve që konsumonin lojtarët, të...

FORMULA 1/ Presidenti ‘tradhton’ Shumakerin: S’është më i miri i historisë

Presidenti i FIA-s i ka befasuar të gjithë, duke mos e kurorëzuar si më të mirin ish-pilotin e tij në kohën e Ferrarit. Zhan...

Skandali me pagesat e UEFA-s, FSHF publikon “provat” e gabuara

Federata Shqiptare e Futbollit ka dalë sot me një tjetër qëndrim zyrtar rreth çështjes së skandalit të shpërndarjes së fondeve të UEFA-s, në mënyrë...

Kreu zbulime që e revolucionarizuan shkencën: Kush ishte Galileo Galilei

Në cilësinë e ”babait” themelues në fushën e fizikës dhe astronomisë, Galileo Galilei është i njohur për kontribute të panumërta në shkencë. Mendimtari italian,...