E hënë, 18 Janar, 2021
-4 C
Tirana

Vijojnë pas-lëkundjet në Kroaci, dy tërmete të forta brenda një ore (FOTO)

Lëkundjet e tërmetit s’kanë të ndalur në Kroaci. Mëngjesin e sotëm, Kroacia është tronditur edhe nga dy tërmete të tjera, me epiqendër në zonën e Petrinjës dhe Lekenikut. Më i forti prej tyre kishte fuqinë 4.8 ballë të shkallës Rihter dhe u ndje në orën 06:15. Tërmeti pati një thellësi prej 5.4 kilometrash.

11 minuta më vonë, Kroacia u lëkund sërish nga një tjëtër tërmet me fuqi 4.7 ballë, me thellësi prej 10 kilometrash.

Një ditë më parë, Kroacia u shkund nga tërmeti me magnitudë 6.3. Epiqendra e tërmetit ishte afër Petrinja, por ai u ndie fuqishëm në të gjithë vendin.

7 persona kanë humbur jetën, 20 janë plagosur, ndërsa dëmet materiale janë të mëdha.

 

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Bayern-in e nderon senatori Muller, por sa vuajtje me Freiburg

Fitore me vuajtje. Bayern Munich mposht Freiburg 2-1 dhe në fund duhet të falënderojë fatin pasi miqtë goditën tranversën që mund të sillte golin...

Koronavirusi i ri në Kosovë? Dërgohen 30 mostra për verifikim në Berlin

Kosova ka dërguar 30 mostra në Berlin për të parë nëse koronavirusi i ri ka mbërritur edhe në vendin e tyre. S30 mostra të zgjedhura...

Vaksinimi kundër koronavirusit, Italia vendos rregulla të reja

Italia vendos rregulla të reja për procesin e vaksinimit kundër koronavirusit. Personat mbi moshën 80 vjeç do të rezervojnë një vend me mjekët e...

Karakaçanov: Maqedonia e Veriut, pjesa më tragjike e historisë bullgare

Zëvendëskryeministri i Bullgarisë, Krasimir Karakaçanov ka përjashtuar çdo mundësi që Sofja të heqë dorë nga kërkesat e saj në raport me Maqedoninë e Veriut,...

Foto/ Kërkesa e Rugovës për të hyrë në Shqipëri gjatë kohës së Enver Hoxhës

Ish-presidenti i Kosovës, Ibrahim Rugova kishte bërë kërkesë në prill të vitit 1980 për të hyrë në Shqipëri, ku kishte treguar se qëllimi i...