E shtunë, 25 Shtator, 2021
14.5 C
Tirana

Video/Neveri ndaj politikës, kur brazilianët zgjodhën deputet një klloun…

Jo rrallë, qytetarët neveriten kaq shumë me politikanët e tyre, që i vjedhin dhe mashtrojnë periodikisht, sa që një moment vendosin të votojnë dhe zgjedhin një person pa asnjë lidhje me politikën. Në tetorin e vitit 2010, kllouni Francisko Oliveira Silva i njohur ndryshe si Tirika, u zgjodh deputet i San Paulos në Brazil.

Ai mori një numër rekord prej 1.3 milionë votash, ose dyfishin e votive që mori politikani më i njohur i këtij rajonit. Ai bëri fushatë kryesisht në YouTube me video satirike kundër politikës.

Polikanët u alarmuan nga popullariteti i tij dhe bënë gjithçka për të pënguar kandidimin e tij. Ata e paditën në gjykatë se ishte analfabet, gjë që u hodh poshtë pas një testimi. Tirika vazhdoi të punonte si klloun në një cirk gjatë fundjavave. Ai u rizgjodh për një mandat të dytë në zgjedhjet parlamentare të vitit 2014.

Por puna e deputetit e mërziti, dhe në fundin e vitit 2017, ai tha se nuk do të rikandidonte pas mandatit të dytë, dhe se do të rikthehej në një klloun me kohë të plotë. Në një fjalim të shkurtër në parlament, ai tha se ndihej i turpëruar nga kolegët e tij, pasi më shumë se gjysma e tyre ishin nën hetim për korrupsion.

 

 

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Foto me Sorosin, Berisha i akuzon se projektuan ndarjen e Kosovës

Ish-kryeministri Berisha është revoltuar pas një fotoje të shpërndarë nga kryeministri Rama krahë George Soros. Rama zbuloi në rrjetet sociale se është takuar në...

Yuri Kim me porosi të qarta nga Uashingtoni, vulos fundin tragjik të Berishës

Dje, Gjykata e Apelit të Posaçëm Kundër Krimit të Organizuar dhe Korrupsionit vendosi rihapjen e hetimeve për tragjedinë e "Gërdecit". Nga ana tjetër, ambasadorja...

Aksident në Kuçovë, shoferi shpëtohet katër orë pas bllokimit në kamion

Në Kuçovë ka ndodhur mrekullia, ku shoferi është shpëtuar katër orë pas bllokimit në kamion. Drejtuesi i kamionit me inicialet A. P.,  që mbeti...

Njihuni me këmbimin valutor, 25 shtator 2021

Në kursin e këmbimit valutor, sot vihet re një rritje e lehtë e dollarit, frangës zvicerane, paundit britanik dhe euros. Më poshtë do të gjeni...

E shtuna me diell dhe temperatura deri në 30 gradë

Vendi ynë sot do të mbizotërohet nga alternime kthjellimesh dhe vranësirash, duke sjellë mot me diell në të gjithë territorin. Sipas Meteoalb, sot temperaturat do...