E mërkurë, 22 Shtator, 2021
14.5 C
Tirana

Alibeaj konfirmon: Protestat do vazhdojnë derisa të largohet Rama

Ish-deputeti i PD-së, Enkelejd Alibeaj ka konfirmuar vazhdimin e protestave të opozitës së bashkuar. I ftuar në rubrikën ‘Opinion’ në News24, Alibeaj tha se 16 shkurti ishte testi i parë për vrasjen e frikës dhe tashmë protestat do vazhdojnë deri në largimin e Edi Ramës.

Alibeaj u shpreh se kohët e qeta për Ramën kanë mbaruar dhe se opozita ka mbështetjen dhe besueshmërinë e qytetarëve.

“16 shkurt ishte test për vrasjen e frikës dhe protestat do të vazhdojnë. Kohët e qeta tashmë për Ramën kanë mbaruar. Më duhet ta pranoj se ka pasur një mbështetje dhe besueshmëri të publikut ndaj opozitës. Lënia e mandateve rriti besueshmërinë tek publiku. Sot gjithçka mund të thuhet, sot vetëm stabilitet social nuk ka në Shqipëri. Sot ka një përballje, mes popullit dhe qeverisë. Edhe lënia e mandateve synonte këtë panoramë, pra populli përballë qeverisë. Shteti ka rënë dhe sistem parlamentar nuk kemi. Protestat janë ndër mjetet më të forta kundër regjimit autokratik”- tha Alibeaj.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Për një parlamentarizëm antimafie, antikorrupsion

Nga: Pëllumb Nako Parlamenti filloi punimet nën një normalitet absolut. Sigurisht, u krijuan edhe komisionet përkatëse, të njëjtë si të viteve e dekadave më parë....

Alternime kthjellimesh dhe vranësira. Nesër priten teshje shiu të izoluara

Ditën e merkurë, vendi ynë pritet të jetë nën ndikimin e masave ajrore relativisht të paqëndrueshme. Moti parashikohet me alternime kthjellimesh dhe vranësira. Reshje shiu...

Artan Hoxha: Mund të arrestohen ish-kryeministra e ish-presidentë

Ambasadorja e SHBA-së në Tiranë Yuri Kim ka zhvilluar së fundmi një takim me 15 prokurorët e SPAK, ku ka përçuar mesazhe të rëndësishme....

Lajçak i shqetësuar për situatën në veri të Kosovës

Përfaqësuesi i BE për dialogun Kosovë-Serbi, Miroslav Lajçak, ka thënë se ka njoftuar vendet e BE-së për situatën në veri të Kosovës. Me anë...

Kurti takim me ambasadorët e QUINT-it, zbulon vendimin e fundit

Kryeministri Albin Kurti ka pritur sot në takim ambasadorët e vendeve të QUINT-it, ku është diskutuar lidhur me reciprocitetin e targave me Serbinë. Kurti...