E martë, 28 Shtator, 2021
17.5 C
Tirana

Video/Dhjetë varësitë më të kushtueshme, që kanë sot njerëzit në botë

10-Konsumi i kafesë. Vetëm në SHBA, shpenzohen çdo vit 11 miliardë dollarë.

9-Blerja e kafshëve shtëpiake. Më shumë se 61 miliardë dollarë, u shpenzuan vitin e kaluar për blerjen e tyre.

8-Shikimi i filmave. Gjatë vitit 2012, më shumë se 62 miliardë dollarë u shpenzuan për filma vetëm në SHBA.

7-Blerja e biletave të lotarisë. Mbi 65.5 miliardë dollarë, u shpenzuan për to në botë në vitin 2012.

6-Luajtja e videolojërave. 25 miliardë dollarë, shpenzohen çdo vit vetëm në SHBA për blerjen e këtyre lojërave.

5-Bixhozi. Është aktiviteti, që prodhon edhe dramat më të mëdha personale.

4-Ngrënia e tepruar. “Dashnorët” e ushqimit, shpenzojnë mijëra dollarë çdo vit për të vizituar restorante të ndryshme.

3-Droga. Është ndër varësitë më të rrezikshme për jetën. Çdo vit, shpenzohen mbi 300 milirdë dollarë.

2-Alkooli. Miliarda dollarë, humbin çdo vit nga miliona të alkoolizur në mbarë botën.

1-Pirja e duhanit. Pavarësisht masave kundër dhe rritjes së çmimit, numri i duhanpirësve është vazhdimisht në rritje.

 

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Berisha, nga Ryersoni tek Yuri Kim

Nga: Mentor Kikia Zhvillimet që po ndodhin tani në politikën shqiptare janë më të rëndësishmet që kanë ndodhur që nga vitet 1990-1992. Dhe kanë për...

Bërnabiq: BE nuk po bën asgjë, ose fare pak për situatën në Kosovë

Kryeministrja e Serbisë, Ana Bërnabiq, tha se Bashkimi Evropian, në këtë moment, “nuk po bën asgjë, ose po bën fare pak” në lidhje me...

Dojna Mema i bashkohet ‘Big Brother Vip’, zbulohet pozicioni që i është besuar

“Big Brother Vip” starton në fillim të tetorit. Edhe ky edicion do të drejtohet nga Arbana Osmani. Revista “Vip Magazine” ka zbuluar se Dojna Mema...

Asnjë i dënuar për atentatin tek ‘Komuna e Parisit’, lihen të lirë dajë e nip

Viktor Marku dhe Sebastian Mali, të cilët akuzoheshin për vrasjen e Hekuran Billës, janë liruar nga qelia. Me vendim të Gjykatës, nga ‘arrest me...

“Qeveritë të takohen më shpesh”, akademiku Rexhep Qosja mesazh Ramës dhe Kurtit

Në ceremoninë e vlerësimit nga Edi Rama me titullin “Kordoni i Madh me Yllin e Medaljes”, të zhvilluar në Prishtinë, akademiku i njohur Rexhep...