E premte, 6 Gusht, 2021
25.5 C
Tirana

Video/Çdo t’i thoni sot Merkelit për Shqipërinë? Rama: S’kam çfarë t’i them, por…

Kryeministri Edi Rama ndodhet në Gjermani dhe ka dhënë një intervistë për DW, ku është shprehur se Shqipëria ka punuar dhe shpreson që të mos behët “kokë turku” për shkak të politikave të brendshme.

“Ne kemi marrë rekomandim të qartë e pa kushte që do të thotë se teknikisht kemi përmbushur detyrimet, tashmë është vendimmarrje e bazuar në gjykim politik e këtu ka gjithmonë luftë se ka interesa e këndvështrime të ndryshme. Unë uroj që Shqipëria të mos bëhet peng i asnjë dinamike të brendshme politike e të mos përdoret si ‘kokë turku’ për të avancuar axhendat që nuk kanë të bëjnë me atë që ne kemi bërë për detyrat e shtëpisë”– tha ai.

Intervista

Ju pamë të flisni për ndëritimi e një Shqipëri Europiane. Çfarë do t’i thoni ju kancelares Angela Merkel, në mënyrë që të merrni mbështetjen e saj për  për çeljen e negociatave?

Nuk ka shumë për t’i thënë, pasi është në dijeni të rajonit, të sfidave dhe të nevojës për një prespektivë të qartë. Por do të diskutojmë për progresin që është bërë deri tani, për faktin që Komisioni Euirpoian na dha rekomandim të qartë pas asnjë kusht. Dhe për vetë nevojën për të nisur sa më shpejt negociatat për të mos humbur kohë, pasi nuk është fundi i një procesi por nisja e një faze që do të kërkojë shumë përpjekje dhe sakrifica.

Keni ndonjë datë në mendje?

Sot…

Jam i sigurt se këtë do e diskutoj me kancelaren…

Pamë diskutimin e djeshëm me Tusk, ai u tregua mjaft i kujdesshëm, për sa i takon perspektivë së BE.

Kemi përmbushur të gjitha detyrimet dhe detyrat e shtëpisë janë bërë, është vendimmarrje e bazuar në vendimin politike dhe kur bëhet fjalë për këtë është gjithmonë luftë sepse bëhet fjalë për interesa të ndryshme.

Lexo edhe :   Rruga përpara për marrëdhënien SHBA-Shqipëri

A prisni për tu ndihmuar nga Berlini për t’i shmangur këto –pengesa?

Ka mjaft miq të Shqipërisë në këtë proces dhe besoj te kancelaria, e cila është kampione e proceseve transformuese në rajon. Do të jetë në favor të çurjes përpara të këtij procesi, ku është Shqipëria dhe Mali i Zi në jemi gati të bashkomi me ta në rrugëtimin që do të jetë i vështirë dhe i gjatë, por është thelbësor.

A e shikonin Malin e Zi si një një pikë diskutimi, apo një çështje të mundshme ?

Mali i Zi është një partner i qartë i BE dhe NATO dhe është një rast që tregon se ka pjesë vurnerabël në rajon ka aktorë të tretë që përqipien të ndikojnë. Kështu që forcimi i perspektivës europianë është thelbësore për stabilitetin në vend.

Lexo edhe :   Rruga përpara për marrëdhënien SHBA-Shqipëri

Ju do takoheni me shumë njerëz në turin tuaj?

Kryetari ka një këshillë: “vetëm kur mund të ketë pasur një ndryshim është e rëndësishëm që reformat të vazhdojnë’.

Më pak korrupsion më pak krim i organizuar ? Sa kohë mendoni se do i duhet Shqipërisë të shkojë në këtë proces?

Varet nga këndvështrimin në fazën ku gjendemi ne nuk kemi bërë vetëm progres por edhe befasues. Kemi 21 gjyqtarë dhe prokurore të përjashtuar. Është shprehu mjaft qartë se ky është një progres i përparuar. Më lini të përmend ç’rrënjimin e kanabisit, raportet e përmendura nga ndërkombëtarët. 

Nuk ka të bëj me të bërit anëtare nesër, por të behmi gati. Nuk ka tëb ëjë më anëtarësimin por me vazhdimin e përpjekjeve. Ekonominë e kemi nisur me 0 dhe jemi afër 4%.
Sa e rëndësishme është situtata në Blallkan?

Europa nuk ka nevojë të shohë përjet kufjeve të saj, Europa ka nevojë për Ballkani. Sepse një Europë më e sigurt lidhet më tepër me Ballaknin që bëhet pjesë e saj. TIRANA TODAY

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Zyrtare/ Messi largohet përfundimisht nga Barcelona

Lionel Messi nuk do të jetë më pjesë e Barcelonës. Njoftimi ka ardhur nga klubi katalanas, ku zyrtarizoi “divorcin” me yllin argjentinas për arsye...

Kryengritja në gotë e Sali Berishës kundër SHBA

Nga: Mero Baze Sali Berisha i harxhoi gjithë fishekët kundër SHBA, në një përpjekje për t’u dëshmuar atyre se ka pas Partinë Demokratike dhe do...

Ish-shefi i Ndërlidhjes: Ju rrëfej sozinë që përdorte Enveri në Pogradec

Inxhinier Luan Pogaçi, ish-shefi i Ndërlidhjes dhe Informacionit i Drejtorisë së Dytë të Ministrisë së Brendshme, numrin e kaluar ka kujtuar bëmat e Hekuran...

Kemi kryetar, por jo lider! PD, zyrtarisht në konflikt

Nga: Fatbardh Kadilli Nuk mjafton të ulesh në karrigen e kryetarit që të kryesosh, të udheheqësh. Janë gjëra të ndryshme. Kryetar të bëjnë vendimet. Kryetar...

Asnjë humbje jete nga Cov*d-i gjatë 24 orëve të fundit, rriten infektimet

Dita-ditës po shtohen infektimet. Duket se thirrjet e Ministrisë së Shëndetësisë për të zbatuar masat anti-Covid, kanë shkuar në "vesh të shurdhër" për këtë...