E hënë, 24 Janar, 2022
-3.5 C
Tirana

Vendimi/ Përjashtuan Berishën, PD del me deklaratën e jashtëzakonshme

Partia Demokratike ka dalë me një deklaratë zyrtare, lidhur me vendimet që janë marrë në mbledhjen e Kryesisë së partisë. Partia Demokratike ka reaguar për përjashtimin e ish-kryeministrit Sali Berisha dhe 7 anëtarëve të Komisionit të Përkohshëm të Rithemelimit. Në deklaratën e PD, thuhet se përjashtimi është ndërmarrë pas sulmit të dhunshëm të 8 janarit, mbi selinë e Partisë Demokratike.

Në mbledhjen e djeshme, Kryesia e Partisë Demokratike vendosi dënimin e akteve të dhunës, gjuhës përçarëse dhe retorikës që nxit konfliktin mes demokratëve. Po kështu mori vendimin për përjashtimin nga Partia Demokratike, dhe ku është rasti nga të gjitha funksionet drejtuese dhe nga Grupi Parlamentar i Partisë Demokratike, të anëtarëve që kanë organizuar, nxitur, urdhëruar apo ushtruar dhunë. Ata janë: Sali Berisha, Flamur Noka, Edmond Spaho, Albana Vokshi, Bujar Nishani, Arben Ristani, Rigels Muçollari, Keltis Kruja dhe Klevis Balliu.

Deklaratë

“Pas sulmit të dhunshëm dhe të parapërgatitur të 8 Janarit mbi Selinë Qendrore tëPartisë Demokratike, që vuri në rrezik serioz jetën e anëtarëve të Kryesisë, Grupit Parlamentar, Këshillit Kombëtar, Kuvendit Kombëtar, dhe vetë anëtarëve të partisë që ishin thirrur në një protestë që ishte lajmëruar si paqësore, por ishte përgatitur për të shkaktuar gjakderdhje mes demokratëve;
Pas shkatërrimit të paprecedentë të Selisë Qendrore të Partisë Demokratike, nga individë me rekorde kriminale dhe pa asnjë lidhje me Partinë Demokratike, të urdhëruar, organizuar dhe nxitur nga organizatorët e protestës; Pas tentativës që përmes akteve të dhunës dhe kërcënimeve për destabilizim t’i imponohen vendimmarrjes së shumicës dërrmuese të të gjitha institucioneve të partisë; Pasi kanë kaluar 48 orë dhe nuk ka asnjë akt distancimi nga dhuna e paprecedentë e urdhëruar, organizuar dhe nxitur nga disa anëtarë të partisë, ndaj partisë së tyre dhe anëtarëve të Partisë Demokratike;

Lexo edhe :   As Basha, as Berisha

Kryesia e Partisë Demokratike, në mbledhjen e datës 10 Janar 2021, unanimisht

Vendosi:

 1. Dënimin me forcë të akteve të dhunës, gjuhës përcarëse dhe retorikës që nxit konfliktin mes demokratëve.
 2. Përjashtimin nga Partia Demokratike, dhe ku është rasti nga të gjitha funksionet drejtuese dhe nga Grupi Parlamentar i Partisë Demokratike, të anëtarëve që kanë organizuar, nxitur, urdhëruar apo ushtruar dhunë si më poshtë:
  1. Sali Berisha
 3. Flamur Noka
 4. Edmond Spaho
 5. Albana Vokshi
 6. Bujar Nishani
 7. Arben Ristani
 8. Rigels Muçollari
 9. Keltis Kruja
 10. Klevis Balliu
 11. Pezullimin me efekt të menjëhershëm nga anëtarësia në Partinë Demokratike, dhe ku është rasti nga të gjitha funksionet drejtuese dhe nga Grupi Parlamentar i Partisë Demokratike, deri në distancimin e plotë dhe publik nga aktet e dhunës ndaj Partisë Demokratike, dhe veprimeve që dëmtojnë interesat elektorale apo politike të Partisë Demokratike, të:
 12. Agron Shehaj
 13. Aldo Bumci
 14. Belind Këlliçi
 15. Blendi Himçi
 16. Clirim Gjata
 17. Edi Paloka
 18. Edith Harxhi
 19. Eno Bozdo
 20. Ervin Minarolli
 21. Genc Deromemaj
 22. Genc Pollo
 23. Gent Strazimiri
 24. Ivi Kaso
 25. Ledina Mandija
 26. Lorenc Luka
 27. Luan Baçi
 28. Mimoza Hajdrmamataj
 29. Oerd Bylykbashi
 30. Tritan Shehu
Lexo edhe :   Zgjedhjet e 6 Marsit, beteja për bazën në PD

 

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Rama: Presidentin e ri do ta zgjedhim ne, do i kthejmë dinjitetin asaj zyre

Kryeministri Rama tha sot në mbledhjen e Grupit Parlamentar, se Partia Socialiste do të nisë punën për zgjedhjen e Presidentit të ri të Republikës...

Mbyllja e shkollave për 3 ditë/Aktivistët: Ministrja bën meteorologen

Për tre ditë, shkollat do jenë të mbyllura për shkak të motit të acartë. Lidhur me këtë vendim, aktivistë të Qëndresës Qytetare kanë protestuar...

“E mbyllim në shkurt”/Rama mbledh Grupin Parlamentar të PS, ja çfarë do ndodhë

Në mbledhjen e Grupit Parlamentar, kreu i qeverisë Edi Rama iu është drejtuar socialistëve të angazhohen seriozisht në procesin e këshillimit kombëtar. Ai vuri...

Basha: Berisha po vë interesat e tij personale mbi ato të demokratëve!

Në Shqipëri zgjedhjet e pjesshme, të parakohshme lokale, më 6 mars, për të zëvendësuar kryetarët e gjashtë bashkive, që iu ka mbaruar mandati, priten...

“20 vite korrupsion në krye të FSHF”, Prokuroria nis hetimet për Armand Dukën

Prokuroria e Tiranës ka nisur hetimet për kreun e Federatës Shqiptare të Futbollit, Armand Duka. Hetimet kanë nisur, pas referimit të bërë nga Policia...