E premte, 28 Janar, 2022
9.5 C
Tirana

Evi Kokalari “braktis” papritur Berishën

Shqiptaro-amerikania Evi Kokalari që mbështeti Berishën në takimet me “Foltoren”, ka marrë vendimin drastik, për t’u tërhequr nga angazhimi politik aktiv në Shqipëri. Ajo sqaron se do të jetë në komunikim të vazhdueshëm me anëtarët e Komisionit të Rithemelimit, por jo me aq intesitet sa më parë.

Evi Kokalari njihet në SHBA si veprimtare me kredibilitet të fortë në Partinë Republikane të ish-presidentit Trump. Ajo ka kuota të larta në komunitetin shqiptarë të SHBA, por edhe për lidhjet me Shqipërinë. Por Kokalari dallohet edhe për njohjet e saj me ambasadoren amerikane, Yuri Kim.

Duke u ndalur në situatën brenda së djathtës, pas mbledhjes që ka zhvilluar mbrëmjen e së hënës, Kryesia e Partisë Demokratike vendosi përjashtimin e Sali Berishës nga partia. Në një komunikatë për shtyp thuhet se Kryesia vendosi unanimisht përjashtimin e Sali Berishës, pasi ka qenë një nga anëtarët e Komisionit të Rithemelimit që ka “organizuar, nxitur, urdhëruar apo ushtruar dhunë” në protestën ndaj PD-së.

Ja qëndrimi publik i Kokalarit

Kam vendosur të distancohem pak nga politika në Shqipëri.

Megjithëse me mëndje dhe zemër jam aty ku vazhdon lufta për një opozitë të fortë, dua ti kthehem jetës time në Amerikë që kam që në shtator që e kam lënë komplet mbas dore. Do vazhdoj të jem në komunikim të vazhdueshëm me anëtarët e Komisionit të Rithemelimit, gjithsesi jo më aq aktive sa më parë.

Me gjithë sulmet e katër muajve të fundit, një gjë është e padiskutueshme – miqësitë që kam krijuar në Tiranë vërtet më kanë ngrohur zemrën, dhe jo vetëm, mbështetjen që kam marrë nga njerëzit që kam takuar çdo ditë në rrugët e Tiranës dhe gjatë foltoreve, vërtet i kanë dhënë kuptim sakrificës së muajve të fundit.

Lexo edhe :   "Në kërkim ndërkombëtar", Berisha: Zoto dhe Gugallja fshiheshin në Lushnje
Lexo edhe :   Lëvizjet dhe emrat e Berishës në betejën e 6 marsit

Bashkëatdhetarëve të mi në Diasporë; dua t’ju them që populli ynë është i varfër, kështu që angazhohuni seriozisht se kanë vërtet nevojë për ndihmë. Lërini mërite dhe urrejtjen e së kaluarës dhe mbështesni ata që po luftojnë për ditë për të shpëtuar pluralizmin.

Ndërkohë do vazhdoj të komunikoj opinionet e mia nëpërmjet medias sociale.

Duke ju falenderuar të gjithëve për mbështetjen tuaj,

Përzemërsisht,

Evi

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Fakte të panjohura mbi shkencëtarët më të famshëm të të gjitha kohërave

Ju ndoshta mund t’i njihni emrat e këtyre figurave historike të shkencës, si dhe zbulimet e tyre më të famshme. Por ndoshta mund të...

Pas acarit, rikthehen reshjet e shiut. Si do të jetë moti për këtë fundjavë

Reshjet e shiut pritet të jenë prezente që në orët e para të 24-orëshit të ditës së shtunë, në pjesën më të madhe të...

Shp*rthimi në banesën e Dukës, 34-vjeçari i arrestuar me shenja dj*gie në dorë

34-vjeçari i arrestuar për vendosjen e tritolit në banesën e kreut të Federatës Shqiptare të Futbollit, Armand Duka, rezulton me shenja djegie në dorë....

Pa të dashurën me shokun e tij, detaje nga sherri me th*ka në Berat

Detaje të reja janë hedhur në dritë sa i takon sherrit me thika në Berat, ku dy persona përfunduan me plagë të shumta në...

Faza e fundit e konfliktit dhe fati i “Foltores”

Nga: Ergys Mërtiri Pas muajsh tensione që degjeneruan deri në konfrontim fizik, përplasja Basha-Berisha po fillon të zbehet, ndërsa revolucioni i organizuar nga foltorja shkon...