E premte, 28 Janar, 2022
9.5 C
Tirana

Kryhet transplanti i parë në botë i zemrës nga derri te njeriu

Një amerikan është bërë personi i parë në botë që ka transplantuar zemrën nga një derr i modifikuar gjenetikisht. Tre ditë pas procedurës eksperimentale shtatë-orëshe në Baltimore, David Bennett, 57-vjeç, është në gjendje të mirë shëndetësore. Transplanti u konsiderua si shpresa e fundit për t’i shpëtuar jetën z. Bennett, megjithëse nuk është ende e qartë se cilat janë shanset e tij afatgjata për të mbijetuar.

“Ose vdisje ose bëje këtë transplant”, shpjegoi ai, një ditë para operacionit. “E di që është një goditje në errësirë, por është zgjedhja ime e fundit”, tha ai.

Ai ishte konsideruar i papërshtatshëm për një transplant njerëzor, një vendim që shpesh merret nga mjekët kur pacienti është në gjendje shumë të keqe shëndetësore.

Për ekipin mjekësor që kreu transplantin, ai shënon kulmin e viteve të kërkimit dhe mund të ndryshojë jetën në mbarë botën.

Kirurgu Bartley Griffith tha se operacioni do ta sjellë botën “një hap më afër zgjidhjes së krizës së mungesës së organeve”, tha në një njoftim të Shkollës së Mjekësisë të Universitetit të Maryland. Kjo krizë do të thotë që 17 njerëz në ditë në SHBA, vdesin në pritje të një transplanti, me më shumë se 100.000 raportuar në listën e pritjes.

Mundësia e përdorimit të organeve të kafshëve për të ashtuquajturin ksenotransplantim për të plotësuar kërkesën është konsideruar prej kohësh, dhe përdorimi i valvulave të zemrës së derrit është tashmë i zakonshëm.

Në tetor 2021, kirurgët në Nju Jork njoftuan se kishin transplantuar me sukses veshkën e një derri te një person. Në atë kohë, operacioni ishte eksperimenti më i avancuar në terren deri më tani.

Megjithatë, marrësi në atë rast ishte tru i vdekur, pa asnjë shpresë për shërim.

Z. Bennett, megjithatë, shpreson se transplanti i tij do ta lejojë atë të vazhdojë jetën e tij. Ai ishte i shtrirë në shtrat për gjashtë javë para operacionit, dhe i lidhur me një makinë që e mbajti gjallë pasi u diagnostikua me sëmundje terminale të zemrës.

“Mezi pres të ngrihem nga shtrati, pasi të shërohem”, tha ai javën e kaluar.

Të hënën, Bennett u raportua se po merrte frymë vetë ndërsa po monitorohej me kujdes.

Por saktësisht se çfarë do të ndodhë më pas është e paqartë. Derri i përdorur në transplant ishte modifikuar gjenetikisht, për të eliminuar disa gjene që do të kishin çuar në refuzimin e organit nga trupi i Bennett, raporton agjencia e lajmeve AFP.

Burimi i lajmit: BBC. Pershtatur nga Tirana Today

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Fakte të panjohura mbi shkencëtarët më të famshëm të të gjitha kohërave

Ju ndoshta mund t’i njihni emrat e këtyre figurave historike të shkencës, si dhe zbulimet e tyre më të famshme. Por ndoshta mund të...

Pas acarit, rikthehen reshjet e shiut. Si do të jetë moti për këtë fundjavë

Reshjet e shiut pritet të jenë prezente që në orët e para të 24-orëshit të ditës së shtunë, në pjesën më të madhe të...

Shp*rthimi në banesën e Dukës, 34-vjeçari i arrestuar me shenja dj*gie në dorë

34-vjeçari i arrestuar për vendosjen e tritolit në banesën e kreut të Federatës Shqiptare të Futbollit, Armand Duka, rezulton me shenja djegie në dorë....

Pa të dashurën me shokun e tij, detaje nga sherri me th*ka në Berat

Detaje të reja janë hedhur në dritë sa i takon sherrit me thika në Berat, ku dy persona përfunduan me plagë të shumta në...

Faza e fundit e konfliktit dhe fati i “Foltores”

Nga: Ergys Mërtiri Pas muajsh tensione që degjeneruan deri në konfrontim fizik, përplasja Basha-Berisha po fillon të zbehet, ndërsa revolucioni i organizuar nga foltorja shkon...