E diel, 17 Tetor, 2021
12.5 C
Tirana

Tritan Kalo: Mjekët japin receta pa efekt kundër Cov*d, për përfitime monetare

Mjeku i njohur Tritan Kalo ka ngritur një tjetër shqetësim, ndërsa e gjithë bota po përballet me një tjetër valë të pandemisë.

Ai ka ngritur dyshime të mëdha në lidhje me përshkrimin e recetave për pacientët e sëmurë me Covid-19. Mjeku shkruan se shumë ilaçe të njohura si Remdesivir, Favira, Kaledra, Truvada, Tamiflu, etj, apo antiparazitari Ivermectin, nuk kanë dhënë ndonjë efekt në mjekimin e të sëmurëve me Covid-19, ndërsa vijojnë të jepen me recetë.

Tritan Kalo nënvizon se asnjëri prej tyre nuk është antiviral specifik ndaj virusit Sars-Cov2/Covid-19. Ndonëse është rekomanduar mos dhënia e tyre, duket se mjekët i japin me recetë, për përfitime monetare.

Statusi

Kohë kovidiane…..16.09.2021….Për sa kohë që ASNJË antiviral si: Remdesivir, Favira, Kaledra, Truvada, Tamiflu, etj, apo antiparazitari Ivermectin nuk kanë dhënë ndonjë efekt dobiprurës në mjekimin e të sëmurëve me Covid-19, përkundrazi më shumë dëmprurës të tyre, përse ato vijojnë e përshkruhen nga kolegët ose vijojnë të kërkohen nga të sëmurët ose të afërmit e tyre….Asnjëri prej tyre nuk është antiviral specifik ndaj virusit Sars-Cov2/Covid-19….Koha kur ato jipen me qëllim uljen e ngarkesës virale në organizëm, është e vonuar dhe pothuajse pak ose aspak ndikojnë mbi të….FDA, EMA, ËHO kanë rekomanduar MOS dhënien e tyre….Bëhet fjalë për Panjohuri apo për Përfitime monetare në këto kohë të turbullta kovidiane….”Së pari mos lëndo”(“ Prima non noçere”) – shprehet babai i mjeksisë Hipokrati….Together forever!!

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Lexo edhe :   Pandemia i merr jetën para kohe gazetarit të njohur

Mbështetësve të Lulzim Bashës tani po u del “droga”

Nga: Alfred Peza Lehtësia e papërballueshme me të cilën Lulzim Basha u artikuloi vendimin për largimin e Sali Berishës nga Grupi Parlamentar i PD, pas...

Itali/Vodhi brioshët, të nesërmen i paguan. Pronari i lokalit i ofron një punë

Ai vjedh brioshët në lokal, pastaj të nesërmen kërkon falje dhe paguan. Një histori dëshpërimi, por edhe mbi të gjitha dinjiteti dhe solidariteti që...

Kolumbia sterilizon hipopotamët e “Mbretit të kokainës”

Një grup hipopotamësh - një trashëgimi e padëshiruar pas vdekjes së mbretit famëkeq të drogës kolumbiane Pablo Escobar - po sterilizohen. Escobar, i cili u...

Rusia në gjendje emergjence nga infektimet, një mijë të vdekur në një ditë

Rusia të shtunën regjistroi 1.000 vdekje në një ditë të vetme për herë të parë, që kur filloi pandemia. 222.000 vdekjeve nga Covid është...

Misioni Lucy i NASA-s do të kërkojë ‘fosilet’ e Sistemit Diellor

Një anije kozmike është nisur nga Kepi Canaveral me një mision për të zbuluar "fosilet" e Sistemit Diellor. Sonda Lucy do të shkojë në...