E enjte, 21 Tetor, 2021
8.5 C
Tirana

Sa vota shtoi Basha krahasuar me 2013-ën?

Nga: Eduard Zaloshnja

Një nga argumentet statistikorë që përdorin aktualisht kundërshtarët e Bashës është se, me të në krye, PD-ja nuk mori dot më 25 prill as votat e atyre që kishin votuar për PD-në (dhe partitë satelite të saj) më 2013, kur udhëhiqej nga Berisha. Ky argument statistikor është i cungët, sepse shumë nga votuesit e djathtë të 2013-ës janë larguar nga Shqipëria ose janë larguar fare nga kjo botë.

Duke faktorizuar koeficientët vjetorë të mortalitetit dhe emigracionit që raporton INSTAT-i, rezulton se në 8 vjetët e fundit, kanë vdekur ose janë larguar nga Shqipëria mesatarisht 1.8% në vit e elektoratit të djathtë të 2013-ës. Pra, në 25 prill kishin mbetur rreth 580 mijë nga 680 mijë votuesit e djathtë të 2013-ës.

Një argument tjetër statistikor që përdorin aktualisht kundërshtarët e Bashës është se, me të në krye, PD-ja dhe aleatët morën vetëm 622 mijë vota – më shumë se më 2017, por më pak seç morën më 2013. Edhe ky argument statistikor është i cungët, sepse ndër 83 mijë votat e pavlefshme të 25 prillit, jo pak kanë qenë vota të votuesve demokratë, tëcilët janë ngatërruar me fletët e votimit të tipit fjalëkryq…

Meqë të gjithë kandidatët e partive bënë fushatë jo vetëm për votat e partive, por edhe për votat e tyre personale, logjika statistikore ta do që 83 mijë votat e pavlefshme janë hedhur përpjestimisht si nga votues të majtë, edhe të djathtë. Pra, në total, rreth 655 mijë e kanë hedhur votën për PD-në, por rreth 33 mijë prej tyre e kanë bërë atë aksidentalisht të pavlefshme.

Duke përmbledhur, mund të thuhet se përveç votave të të djathtëve të 2013-ës (të mbetur gjallë e të paemigruar), PD-ja me Bashën në krye ka shtuar edhe 75 mijë vota të votuesve të rinj (shihni grafikun shoqërues).

Lexo edhe :   77 mandate PS-ja?
Lexo edhe :   77 mandate PS-ja?

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Paloka reagon pas deklaratës së Bashës: Ndal përçarjen!

Deputeti i PD-së dhe njëherazi kryetari i Këshillit Kombëtar, Edi Paloka, ka reaguar pas deklaratës së liderit të partisë Lulzim Basha, i cili tha...

77 mandate PS-ja?

Nga: Eduard Zaloshnja “Do të kishim marrë jo 74, por 77 mandate, nëse shumë nga ata që na votuan nuk do të kishin ngatërruar numrin...

‘Reshje shiu me intensitet të ulët’, parashikimi i motit për nesër

Duke filluar nga dita e nesërme, mbi vendin tonë depërtojnë gradualisht masa ajrore të paqëndrueshme me origjinë veriperëndimore. Moti parashikohet me alternime kthjellimesh e vranësirash...

A duhet shtetëzuar transporti urban?

Nga: Klodian Tomorri Ka patur një debat mes ekonomistëve nëse shërbimi i transportit urban është apo jo monopol natyror? Evans në vitin 1991 studioi shërbimin...

Do jepni dorëheqjen nga PD? Basha: 95% e demokratëve më duan

Në një prononcim për gazetarët nga selia blu, kryedemokrati Lulzim Basha tha se 95% e demokratëve e duan në krye të betejës. Nga ana...