E mërkurë, 2 Dhjetor, 2020
13 C
Tirana

“Të shmangim me çdo çmim mbylljen e përgjithshme”, Rama flet për studentët

Më të lexuarat

Nesër përfundon afati 3-javor për kufizimin e lëvizjes deri në orën 22:00

Ditën e nesërme do të marrë fund edhe kufizimi i lëvizjes deri në orën 22:00, i vendosur nga Komiteti Teknik i Ekspertëve 3 javë...

Brenda burgut ku po mbahen Thaçi dhe ish-komandantët e UÇK-së (FOTO)

Hashim Thaçi dhe ish komandantët e tjerë të UÇK-së ndodhen në Hagë, aty ku po presin që të nisin seancat e tjera të gjykimit....

“Kujdesu për engjëllin tim”/ Publikohet audio e fundit e Maradonës në Whatsapp

Disa orë më parë u shfaq audio e fundit në Whatsapp, e dërguar nga Diego Armando Maradona. Disa ditë para se të vdiste, “El...

Luftë për trashëgiminë/ Zbulohet pasuria marramendëse e Maradonës

Të shumta kanë qenë dyshimet e ngritura së fundmi, për vdekjen e legjendës së futbollit, Diego Armando Maradona, teksa në Argjentinë kanë nisur edhe...

“Maradona ishte përdhunues”, futbollistja: Ai ka dhunuar gratë (FOTO)

Në kohën kur e gjithë bota ka përkujtuar legjendën e futbollit Diego Armando Maradona, ka nga ato personazhe që kanë shprehur haptazi urrejtjen dhe...

Saudët, familja më e pasur në botë me 1.5 trilionë dollarë

Familja mbretërore e Arabisë Saudite, është sot më e madhja dhe më e pasura në botë. Ajo përbëhet rreth 15.000 anëtarë. Por shumica e...

Rusi/ Vetëvritet truproja e Putin, kolegu: Punonim në kushte të këqija

Truproja i presidentit rus, Vladimir Putin vrau veten sot në Kremlin. Sipas mediave ruse, Mikhail Zakharov, punonjësi i departamentit të 5-të, kreu vetëvrasjen gjatë...

“E mor Osman ç’na bëre, si është jeta”, i moshuari detyron Ramën të heq këpucët

Një i moshuar në fshatin Gjepalaj në Shijak, ka detyruar kryeministrin Rama që të heqë këpucët përpara se të hyjnë në shtëpinë e re,...

Ish-Presidenti Alfred Moisiu mbush 91 vjeç, ja disa fakte nga jeta e tij

Ish-Presidenti i Republikës, Alfred Mosisiu sot feston 91-vjetorin e lindjes. I lindur në Shkodër në vitin 1929, djali i Spiro Moisiut, në moshën 73-vjeçar...

Covid-19: Rritje e frikshme e rasteve të reja në vend

Kurba e Covid-19, ka shënuar sërish një rritje të frikshme në vendin tonë. Ministria e Shëndetësisë informon se në 24 orët e fundit, 832 persona...

Me thirrjet “bojkoto mësimin online”, studentët vijojnë që të refuzojnë zhvillimin e mësimit larg auditoreve. Protesta e studentëve vijon në ditën e dytë të saj. Sipas studentëve, ky proces mund të vështirësohet për shkak të mungesës së kushteve në disa raste, pasi nuk është efektiv për degët praktike. Në lidhje me këtë vendim, kryeministri Rama deklaroi se është zgjedhur mësimi në distancë, për shkak se të rinjtë kanë një rol shumë të madh në transmetimin e sëmundjes. Sa i përket konvikteve, Rama tha se ata që nuk do të duan që të qëndrojnë më aty kur të hapen, do t’u rikthehen paratë.

“Kjo situatë është luftë dhe jo një situatë ku mund të aplikosh në afatgjatë, këto masa nuk vijnë si rezultat i dëshirës. Këto vijnë si rezultat i kurbës së numrave. Në të gjithë vendet që flasim, mësimi bëhet online.

Nuk kemi ndaluar mësimin, kemi thënë që do të bëhet në distancë për shkak se të rinjtë luajnë një rol shumë të madh negativ në transmetimin e infeksionit, për shkak se shumica e tyre janë asimptomatikë dhe për shkak se janë të pritur që të mos respektojnë me rigorozitet masat dhe marrin në qafë njerëzit më të rritur të familjes.

Natyrisht që tarifat e paguara për konviktet do të mbahen për muajt e tjerë, nëse vijnë në konvikt ose do t’u kthehen një për një se nuk është hotel privat. Ajo që është e sigurt është që nuk po bëjmë asgjë të veçantë dhe asgjë befasuese nga ç’po bëjnë të tjerët.

Lexo edhe :   29 Nëntori, si e vetmja gjë që u ka mbetur për t’u identifikuar

Kjo është një histori ku të gjithë punojnë duke hedhur çdo ditë nga një hap. Askush nuk bën plane afatgjatë. Shikoni Francën. U bë çdo përpjekje për të shmangur këtë që ndodhi”.

Lexo edhe :   Raporti i FMN për Shqipërinë/ Basha: U konfirmua ajo që i kemi kërkuar Ramës

Kryeministri u shpreh se duhet shmangur me çdo kusht një mbyllje e përgjithshme dhe e pjesshme.

“Duhet të shmangim me çdo çmim mbylljen e përgjithshme, apo qoftë edhe mbylljen e pjesshme të një zone. Çmimi nuk është aspak i lartë. Çmimi është të vëmë maskën. Një pjesë e kanë bërë maskën si shall. Të vemë maskën, të ruajmë distancën dhe të evitojmë vendet ku ka njerëz. Duket sikur nuk ndodh, por aty ndodh”, tha Rama.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Do mbyllemi në fundjavë? Zv.ministrja Rakacolli zbulon vendimin

Zv/ministrja e Shëndetësisë, Mira Racakolli, tha në një deklaratë për mediat se vendi ynë do të vijojë të njëjtat masa, ndalimi i ceremonive festive,...

LAJM I FUNDIT/ Veton Surroit i rikthehet titulli “Qytetar Nderi”

I rikthehet titulli “Qytetar Nderi” Veton Surroit, pasi prefekti i Kukësit refuzon vendimin e Këshillit të Qarkut Kukës. Publicistit dhe politikanit nga Kosova, Veton...

Zyrtare/ Vijon ora policore, Komiteti i Ekspertëve nuk bën asnjë ndryshim

Komiteti i Ekspertëve vendosi ditën e sotme që të mos ketë masa të reja. Komiteti Teknik i Ekspertëve tha se aktualisht do të vijojmë...

Britania do nisë vaksinimin javën e ardhshme, Interpoli lëshon alarmin global

Britania u bë vendi i parë në botë që zyrtarizoi vaksinën kundër koronavirusit, që pritet të nisë të mërkurën e javës që vjen. Zyrtarët...

Hetimet e SPAK/ Ish-drejtori i burgut 313 akuzohet për korrupsion

SPAK ka përfunduar hetimet për procedimin penal të Eduard Strugaj, ish drejtor i burgut 313-të dhe të pandehurve të tjerë. I pandehuri Eduard Strugaj,...