E mërkurë, 25 Nëntor, 2020
2 C
Tirana

Kush i fiton zgjedhjet në SHBA? Miliarda të shpenzuara, pjesëmarrje rekord

Më të lexuarat

Shkollat drejt mbylljes? Rama zbulon vendimin e marrë

Në një konferencë me gazetarët për situatën e shkaktuar nga pandemia e koronavirusit, Rama tha se shkollat nuk konsiderohen një vatër e nxehtë, dhe...

Kërcënonte policin në rrjetet sociale, 24-vjeçari kapet pas 6 muajsh hetime

Pas 6 muajsh hetime është zbardhur kërcënuesi i efektivit të policisë. Bëhet fjalë për një 24 vjeçar, i cili kishte hapur një numër të...

Aksident tragjik, humb jetën ish-futbollisti i kombëtares së Afrikës së Jugut

Ish-futbollisti i kombëtares së Afrikës së Jugut, Anele Ngcongca, është ndarë nga jeta si pasojë e një aksidenti. Ngjarja e rëndë ka ndodhur mëngjesin e...

Brataj paralajmëron ekspertin e PD: Mos bëj gabim, do përfundosh në prokurori

Drejtori i Urgjencës Kombëtare, Skënder Brataj pati një përplasje me përfaqësuesin e Partisë Demokratike, Gazmend Koduzi. Eksperti i PD-së, Koduzi solli në studio e emisionit...

Ndërhynin deputetët, jepej lekë për vendin e punës/Evis Kushi jep lajmin e madh

Në një konferencë të përbashkët me kryeministrin Edi Rama, Ministrja e Arsimit, Evis Kushi i cilësoi mësuesit si heronjtë e ditës. Në fjalën e...

“Ditën e dasmës babai më ndiqte për të më vrarë me sëpatë si tek Ertugruli”

Halil Sinani nga Kukësi me vendbanim në Tiranë ka ardhur në studion e “Historia ime” në Tv Klan, për të rrëfyer historinë e tij....

Çifti i parë i “Për’puthen” i japin fund lidhjes, zbulohet arsyeja (FOTO)

Ina dhe Geri, çifti i parë i “Për’puthen” në Top Channel, i kanë dhënë fund lidhjes së tyre. Shumë është përfolur gjatë ditëve të...

U vra nga policia greke, gjykata i jep 410 mijë euro familjes së shqiptarit

Gjykata greke ka vendosur paraditen e së hënës, të dëmshpërblejë me 410.000 euro familjen e Nikolla Todit. 25 vjeçari  u ekzekutua më 16 shkurt të...

Vitamina C dhe D s’kanë efektivitet për Covid/ Mjeku publikon fakte tronditëse

Mjeku, Erion Dasho ka zbuluar fakte tronditëse për efikasitetin e vitamincës C dhe D, të cilat thotë se nuk kanë treguar asnjë evidencë për...

Tre javë në spital, COVID 19 i merr jetën trajnerit 61-vjeçar

Pandemia ka njohur një shtrirje të madhe në botën e sportit. Përpos lojtarëve të infektuar, koronavirusi ka marrë shumë jetë. Për fat të keq,...

230 milionë amerikanë me të drejtë vote, do të zgjedhin njeriun që do t’i drejtojë në 4 vitet e ardhshme. Për shkak të pandemisë, 95 milionë prej tyre, kanë votuar më herët përmes postës.

Presidenti Trump ka hedhur dyshime mbi manipulimin e këtyre votave. Ndaj priten shumë debate gjatë numërimit të tyre. Analistët vlerësojnë se gara do të diktohet nga rezultati në 10 shtete; Pensilvani, Uiskonsin, Miçigan, Florida, Ajoua, Ohajo, Xhorxhia, Arizona, Karolina e Veriut dhe Teksasi.

Përveç votimit për president, amerikanët do të zgjedhin 435 kongresmenë dhe 35 senatorë. Ndryshe nga vendet e tjera, presidenti në SHBA nuk zgjidhet direkt nga vota popullore, por nga Kolegji Zgjedhor, që përbëhet nga 538 zgjedhës, të cilët më pas zgjedhin presidentin.

Që të fitojë, një kandidat duhet të marrë shumicën e votave: 270. Fushata e këtij viti ka qenë e ashpër, por edhe shumë e kushtueshme.

Lexo edhe :   Meta nuk iu ndahet kërcënimeve, jep mesazhin e koduar

Fushatat e Trump dhe Bajden kanë kushtuar 6.6 miliard dollarë, 2 miliardë dollarë më shumë se në 2016-ën.

Bashkë me fushatat për Kongresin, kostoja i kalon 14 miliard dollarë. Zakonisht fituesi shpallet brenda Natës së Zgjedhjeve.

Por këtë vit votat e shumta me postë, mund ta shtyjnë me disa ditë shpalljen e rezultatit. Pjesa dërrmuese e sondazheve, nxjerr si fitues kandidatin demokrat.

Por javët e fundit Trump e ka ngushtuar diferencën, dhe ka shanset e tij për një mandat të dytë.

                                        TIRANA TODAY

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Uzuni nuk ia del të ndalë Ronaldon, PSG, Lacio dhe Dortmund bëjnë detyrën

Mbyllen ndeshjet e mbrëmjes së sotme në Ligën e Kampioneve. Ferencvaroshi i Myrto Uzunit, ishte pranë një barazimi historik ndaj Juventusit në Torino, por...

Në gjendje të rëndë prej 2 ditësh, Covid-19 i merr jetën mjekut nga Dibra

Humbje e rëndë për qytetarët dibranët, të cilët kanë shprehur trishtim të madh, pasi mësuan ndarjen nga jeta të mjekut, Ibrahim Kaziu. I ndjeri, 68...

Avokati i Gykatës Speciale: Procesi gjyqësor në Hagë mund të zgjasë 10 vjet

Avokati i Gjykatës Speciale, Taulant Hodaj është shprehur se gjykimi i ish-krerëve të UÇK-së mund të zgjasë deri në 10 vjet. Në një intervistë që...

Dritë jeshile për Francën/ Macron: Më e keqja e valës së dytë kaloi

Presidenti i Francës, Emanuel Macron, ka thënë se më e keqja e pandemisë së koronavirusit ka mbaruar. Në një deklaratë për mediat, ai ashtë shprehur...

Kryemadhi: E kam kaluar koronavirusin, as nuk e kuptova fare

Kryetarja e LSI, Monika Kryemadhi e ka pranuar për herë të parë se ka kaluar Covid-19. E ftuar në “Open”, Kryemadhi tha se në momentin...