E hënë, 25 Maj, 2020
22 C
Tirana

Etiketa

veton surroi

Jo më shumë se Papa

Nga: Veton Surroi J. Borrell bën mirë të mendojë më mirë analogjinë e “më katolik se Papa” kur flet për marrëveshje trafikimi njerëzish e territoresh. 1. Shefi...

Tallja me Pacollin

Nga: Veton Surroi ...si tallja me veten 1. Kam një shtytje, jo shumë të shpjegueshme, që çdo herë që në temën e shkrimit është emri i Behgjet...

Mendjembledhje: një kokërr rrushi të thatë për të gjithë

Nga: Veton Surroi 1. Ja dy rrëfime paralele. Në tërë botën - te fqinjët, në BE, në Amerikë - po merr hov parësor debati se si dhe...

Të gjitha ngjyrat e Rubikut

Nga: Veton Surroi Hapat e parë të Borellit dhe Grenellit që ilustrojnë mungesë ndërveprimi Pas disa përpjekjeve - jo të shumta, më duhet të pranoj...

Ne, evropianët ndotës

Nga: Veton Surroi Si mund të bëhet hiri i Obiliqit pika kryesore e marrëdhënies së Kosovës me BE-në? 1. Ishte një tullë në një Institut. Kjo qe para...

Tri rrëfime të para tridhjetë vjetësh

Nga Veton Surroi Në këto momente mund të marrim mësim prej atyre ditëve të para tridhjetë vjetësh, kur frika ishte tjetërfare, shumë më e madhe,...

Edi Rama dhe rruga qorre e Kosovës

Nga Veton Surroi Ndërsa po synohet të rrënohen barrierat mes Shqipërisë dhe katër vendeve të Ballkanit Perëndimor, po ngrihen barrierat mes Shqipërisë dhe Kosovës. Kështu...

Ndryshime në Klubin “si e patën emrin”

Nga  Veton Surroi Ka të ngjarë që mandati i Josep Borellit të fillojë, e ndoshta edhe të përfundojë pas pesë vjetësh, me dy vektorë politikë...

Ne dhe ata: Fërkimi i identiteteve të dy shteteve të shqiptarëve

Nga Veton Surroi Shqiptarët e Shqipërisë besojnë se në krahasim me shqiptarët e Kosovës kanë më shumë vetiniciativë, janë më familjarë, janë më mikpritës,...

Pluhuri i Murit të Berlinit

Një pamje e Evropës dhe Kosovës në të nga ëmbëltorja “Elida” Nga: Veton Surroi 1. Ditën që ra Muri i Berlinit di saktësisht se kam ndier të...

Të fundit

Aksident i rëndë në Fushë-Krujë, humb jetën i moshuari

Një aksident i rëndë është regjistruar mëngjesin e sotëm në Fushë-Krujë, si pasojë e të cilit ka humbur jetën një 73-vjeçar. Sipas policisë, një makinë...

Arrestohen 2 shqiptarët në Itali, ja çfarë gjeti policia në banesën e tyre

Dy shqiptarë janë arrestuar nga policia italiane, pasi dyshohen se merreshin me trafikimin e lëndëve narkotike. Gjatë kontrollit në banesë, policia ka gjetur dy pistoleta...

Vargjet e muzikantëve zviceranë/ Meta: Këngë homazh që duhet të na zgjojë

Presidenti Ilir Meta shprehet se shembja e Teatrit Kombëtar ka indinjuar jo vetëm artistët shqiptarë, por edhe ata në Evropë. Kreu i shtetit ka publikuar...

“Vizitorët i presim nga 15 qershori”, Greqia rihap ishujt për turizëm

Kryeministri grek, Kyriakos Mitsotakis ka deklaruar se duke filluar nga 15 qershori, vendi fqinj do të presë turistë nga jashtë. Kreu i qeverisë greke theksoi...

VIDEO/ Muzikantët nga Zvicra, këngë për godinën e Teatrit Kombëtar

Dy muzikantë nga Zvicra i kanë kushtuar një këngë shembjes së Teatrit. Kënga është e kënduar në gjuhën e italiane, por janë përdorur edhe...
WhatsApp KONTAKTO TT