E shtunë, 21 Maj, 2022
25.5 C
Tirana

Etiketa

transplant

Zemra e derrit ishte e infektuar me virus, 57 vjeçari vdiq dy muaj pas transplantit

Një burrë që vdiq vetëm dy muaj pasi bëri transplantin e parë të zemrës nga një derr, mund të jetë infektuar me një virus...

Kryhet transplanti i parë në botë i zemrës nga derri te njeriu

Një amerikan është bërë personi i parë në botë që ka transplantuar zemrën nga një derr i modifikuar gjenetikisht. Tre ditë pas procedurës eksperimentale...

”Del në treg” zemra e parë artificiale, ja sa do kushtojë

Kompania franceze, Carmat SA, ka marrë miratimin për zemrën e parë artificiale. Sipas agjencisë Bloomberg, projekti nisi në vitin 1993 dhe kërkimi dhe zhvillimi është...

VIDEO/ Refugjatët shesin veshkat në tregun e zi për të udhëtuar drejt Evropës

Trafikimi i organeve njerëzorë mbetet një problem madhor në të gjithë botën, sidomos në vendet e varfra. BBC ka publikuar së fundmi një intervistë...

“Përfitoi transplantin 100% falas”, Manastirliu viziton 9-vjeçarin

Ministrja e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale, Ogerta Manastirliu, ka takuar ditën e sotme Manuelin, 9-vjeçarin që ka kryer transplantin e veshkave falas, me financim...

Të fundit

Avokatja e Johnny Depp bëhet personazh në internet

Miliona shikues anembanë globit po ndjekin betejën ligjore midis Johnny Depp dhe Amber Heard, dhe ndërsa drama shpaloset, një yll i ri ka dalë...

Lija e majmunit: Koha për t’u shqetësuar apo për ta injoruar?

Deri më tani, lija e majmunëve ishte mjaft e parashikueshme. Shtëpia natyrore e virusit janë kafshët e egra, të cilat në fakt mendohet se...

Anthony Albanese fiton zgjedhjet, zgjidhet kryeministri i Australisë

Anthony Albanese do të bëhet kryeministri i parë i vendit, nga një prejardhje jo anglo-keltike. Një nga politikanët më jetëgjatë të Australisë, ai thotë se...

A u dekonspirua operacioni i SPAK? Gledis Nano paralajmëron goditjet e radhës

Drejtori i Policisë së Shtetit, Gledis Nano, ka konfirmuar se operacioni i SPAK është ende në proces. Teksa është pyetur nëse operacioni "Plumbi i...

Rusia ndalon furnizimin me gaz në Finlandë

Rusia ka konfirmuar mëngjesin e sotëm se ka ndaluar furnizimin me gaz për Finlandën, përshkallëzimi i fundit i një mosmarrëveshjeje për pagesat e energjisë...