E premte, 25 Shtator, 2020
27 C
Tirana

Etiketa

shpenzime

Sa shpenzon në muaj një familje shqiptare

Që kur rastet e para të të infektuarve me Covid-19 u evidentuan në vend, jeta e qytetarëve është kufizuar për të parandaluar dhe për...

Familjet shqiptare rekord: Harxhojnë më shumë se çdo vend në Evropë për ushqim

Familjet shqiptare shpenzojnë më shumë për t’u ushqyer jo vetëm në raport me gjithë vendet e tjera të Evropës, por edhe me rajonin. Mesatarisht, 44%...

Shpenzime për restorante dhe hotele, si krahasohen shqiptarët me europianët

Për një vend si Shqipëria, me të ardhura të ulëta, sigurisht që shpenzimet për restorante dhe hotele do të kenë një peshë shumë më...

Ilir Meta 430 milionë lekë për takime delegacionesh, dhurata e dekorata. Ja sa harxhojnë deputetët

Dalin në dritë të tjera detaje sa i takon shpenzimeve financiare të institucioneve në vend. Rasti i ministres së Drejtësisë ka bërë bujë ditët...

“Varfërohen” familjet e pasura, rrisin shpenzimet për ushqime

Familjet e pasura shqiptare, 20 përqindëshi më të ardhurat më të larta, i ka limituar shpenzimet për hotele dhe restorante etj., më 2018 në...

2014-2018, shqiptarët shpenzuan 144 mln euro për rikonstruksionin e banesave dhe bizneseve

Referuar lejeve të marra për rikonstruksionin e banesave pranë pushtetit lokal, shqiptarët kanë harxhuar gjatë periudhës 2014-2018, mbi 144 milionë euro. Të dhënat janë...

Boçi: Luksi qeveritar shqiptar dhe shtetari francez

Ish-deputeti i PD-së, Luçiano Boçi akuzon qeverinë e kryeministrit Rama se ka shpenzuar shumë miliona për 6 vite. Në postimin e tij në Facebook, Boçi...

Verë e “çmendur”, sa po shpenzojnë shqiptarët për t’u argëtuar

Si e kalojnë shqiptarët periudhën e verës, çfarë alternativash ka për argëtim dhe cilat biznese dominojnë në ‘tortën’ e përfituesve të të ardhurave në...

Ekonomisti: Një person që do t’i futet politikës duhet të paguajë 100-300 mijë euro

Ekonomisti Besart Kadia ka folur për financimin e partive politike, fushatave elektorale dhe domosdoshmërinë për parti të reja në Shqipëri. I pyetur nga gazetari se...

Shifrat/ Për tre muaj deputetët shpenzuan mbi 50 mijë euro për udhëtime dhe…

Me mijëra euro janë shpenzuar nga deputetët e Kuvendit të Kosovës edhe gjatë vitit të kaluar. Bileta, mëditje, shërbime telefonike, avanse dhe dreka zyrtare,...

Të fundit

Itali/ Arrestohen dy shqiptarë në Itali, u kapën me hashash dhe kokainë

Ditën e sotme janë arrestuar dy të rinj shqiptarë nga policia italiane. Ata akuzohen për tregtimin e lëndëve narkotike. Shqiptarët janë të moshës 24 dhe...

“Është cenuar legjitimiteti i Gjykatës Speciale”, Thaçi mbron veteranët e UÇK-së

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, ka reaguar pas bastisjes së zyrave të veteranëve të UÇK, edhe arrestimeve që janë bërë. Në një deklaratë për mediat,...

Bizneset e drejtuara nga gratë në Shqipëri u dëmtuan rëndë nga tërmetet dhe pandemia

Në Shqipëri, dy tërmetet e vjeshtës së kaluar dhe pandemia Covid-19 kanë dëmtuar ndjeshëm edhe sipërmarrjet e drejtuara nga gratë. Sipas një studimi të shoqatës...

Finlandë, tamponët e testimit të virusit zëvendësohen nga qentë

Autoritetet finlandeze po përdorin qentë e trajnuar për të nuhatur pasagjerët si pjesë e një testi në aeroportin “Vantaa” të Helsinkit. “Qentë janë të aftë...

Mbledhja e OKB/ Mitsotakis: I zgjata dorën e miqësisë Erdoganit, u përgjigj me provokime

Kryeministri grek, Kyriakos Mitsotakis, u shpreh gjatë mbledhjes së Asamblesë së Përgjithshme të OKB-së, se vitin e shkuar i ka zgjatur një dorë miqësie...