E shtunë, 4 Korrik, 2020
26 C
Tirana

Etiketa

rriten

Kohë të vështira, bizneset dhe individët po kursejnë, rriten depozitat në maj

Në kohë të pasigurta, individët dhe bizneset tentojnë të kursejnë, pasi nuk e dinë se çfarë i pret në të ardhmen, ndërsa hezitojnë të...

Rriten me ritme dyshifrore pagesat bankare nga interneti dhe kartat

Gjatë vitit të kaluar 11 nga 12 bankat tregtare në vend e ofruan shërbimin e “home banking”. Banka e Shqipërisë analizon se, këto shërbime...

Koronavirusi, shitjet në supermarkete u rritën me 300%

Shqiptarët u gdhinë të hënën e kësaj jave me lajmin se ishin zbuluar dy raste të qytetarëve të prekur nga coronavirus diçka që duket...

Importet e naftës dhe cigareve u rritën në vitin 2019

Importet e karburanteve dhe cigareve u rritën përkatësisht me 3,7% dhe 4.2% gjatë vitit 2019. Në vitin 2019, importet e naftës shënuan 520 mijë...

Rritet numri i të prekurve nga koronavirusi në Greqi

Mediat greke njoftojnë se është rritur numri i të infektuarve me koronavirus në vend. Dy persona të tjerë janë prekur nga virusi vdekjeprurës, duke...

Kostot e ndërtimit ulen, por çmimet e apartamenteve rriten ndjeshëm

Indeksi i Kushtimit në Ndërtim për Banesat shënoi rënie gjatë tre mujorit të katërt të vitit 2019. Sipas publikimit të INSTAT, Indeksi i Kushtimit në...

Shahini: Tarifat nuk rriten. Kush përfiton nga përgjysmimi

Bursat dhe tarifat e përgjysmuara vazhdojnë edhe vitin e ardhshëm akademik. Ministrja e Arsimit, Besa Shahini sqaroi lajmet që kanë qarkulluar këto ditë mbi...

Kreditë me probleme rriten sërish në prill, shtohen me 30 milionë euro në 4 muaj

Huatë që nuk kthehen në afat në banka kanë shënuar rritje në katër muajt e parë të vitit, pasi arritën nivelin më të ulët...

Vdekjet nga tumoret/ Rriten frikshëm të meshkujt e rinj, ja qytetet më të prekura

Vdekshëria nga sëmundjet tumorale ka shënuar një rritje të fortë te meshkujt përgjatë vitit 2018, ndërsa në të kundërtën është ulur tek femrat. Sipas të...

Eurostat: Çmimet e qirave në Tiranë u rritën në 2018, po Rajoni?

Eurostat publikon çdo vit raportin mbi nivelin e çmimeve të qirave, për të bërë një krahasim objektiv të kostove të jetesës për individët që...

Të fundit

Peshku i zgjedhjeve në det, listat e deputetëve në zjarr

Nga Alfred Peza Nuk ka stinë tjetër që mund ti shkonte më mirë shprehjes së njohur popullore, me peshqit në det dhe tiganët në zjarr,...

Mbyllja e kufijve/ Manastirliu tregon se kur do ta bëjë BE vlerësimin tjetër

Ministrja e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale, Ogerta Manastirliu, ka komentuar vendimin e BE-së për të mos hapur kufijtë me Shqipërinë. E ftuar në emisionin “Java”...

Katër deputetë kosovarë rezultojnë pozitiv me koronavirus

Mediat kosovare raportojnë se katër deputetë të Kuvendit të Kosovës kanë rezultuar pozitiv me koronavirus. Sipas Gazetës Express, bëhet fjalë për 4 deputetë nga radhët...

A mund t’i shtyjë Rama zgjedhjet duke përdorur pandeminë? Përgjigjet Basha

Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha, shprehet i prerë se zgjedhjet e ardhshme nuk do të shtyhen. I ftuar në emisionin “Zonë e Lirë”, Basha...

Nuk dogjën mandatet/ Basha: Ja çfarë u ofroi Rama deputetëve të opozitës së re

Kreu i PD-së, Lulzim Basha shprehet se shumica prej deputetëve të opozitës së re kanë bërë pazare me kryeministrin Rama. I ftuar në emisionin “Zonë...