E shtunë, 30 Maj, 2020
22 C
Tirana

Etiketa

popullsia

Italia, Spanja dhe Gjermania me popullsinë më të plakur në Europë, Shqipëria më shumë të rinj

Europa avancoi më shumë drejt plakjes në vitin 2019 teksa popullsia mbi 65 vjeç përbente 20,3 të totalit të popullsisë në vendet e BE,...

Janar 2020/Popullsia pakësohet me 16 mijë persona nga emigracioni i lartë

Për shkak të rënies së lindjeve dhe emigracionit të lartë popullsia e Shqipërisë u pakësua vitin e kaluar me 16 mijë e 472 persona...

Rritja e sëmundjeve kronike/ BB: Në Shqipëri 93.1% e popullsisë të prekur

Pavarësisht rritjes së jetëgjatësisë, sëmundjet kronike dhe jo të transmetueshme janë shndërruar në një kërcënim global. Çdo vit në të gjithë globin, 15 milion...

Si do të realizohet numërimi i popullsisë

Gjatë vitit 2020, Instituti i Statistikave do të kryejë Censin e Popullsisë dhe Banesave, megjithatë ende nuk është miratuar ligji përkatës në Parlament. Ndonëse tërmeti...

Qarqet e Lezhës, Elbasanit dhe Beratit me emigracionin më të lartë më 2018

Emigracioni është shndërruar në një fenomen shqetësues për Shqipërinë vitet e fundit, teksa po shteron forcën e punës dhe zhvillimin e qëndrueshëm të vendit,...

HIV-AIDS një bilanc lufte: 35 milionë të vdekur, mbi 70 milionë të infektuar

HIV është një virus i tmerrshëm që infekton sistemin imunitar, duke zvogëluar aftësinë e tij për të luftuar infeksionet dhe sëmundjet e tjera. Që...

Shqipëria drejt shuarjes, shtesa natyrore e popullsisë po ‘tkurret’ ndjeshëm

Me numrin e lindjeve që po bie me ritme të larta, shtesa natyrore e popullsisë po tkurrjet ndjeshëm nga njëri tremujor në tjetrin, me...

Popullsia shqiptare u reduktua në 2.6 mln banorë nga 3.2 mln që ishte në 1989-ën

Që prej censusit të vitit 2011 popullsia shqiptare është zvogëluar me të paktën dyqind mijë shtetas deri në vitin 2018-të. E përkthyer në shifra...

Shqipërisë po i shtohen pleqtë. Në 10 vite, ka 22% më shumë të moshuar mbi 85 vjeç

Tetori nisi me ditën ndërkombëtare të të moshuarve, numri i të cilëve, si pasojë e procesit të plakjes së popullsisë po rritet me shpejtësi. Vetëm...

Fshatrat në Itali japin ofertën e pazakontë, 700 euro në muaj kush do që të jetojë aty

Një rajon i nënpopulluar në Itali, u ofron të ardhurve të rinj 700 euro në muaj për 3 vite, nëse do të pranojnë të...

Të fundit

“Kërkojmë respekt, mos na trajtoni si spital”, thirrjet e forta të Ministrit të Jashtëm italian

Ministri i Jashtëm italian Luigi Di Maio ka bërë së fundmi disa thirrje të forta ndaj vendeve që kanë vendosur të mos hapin kufijtë...

Teatri/ Pas padive të Aleancës, reagon SPAK

Pas padive që ka depozituar Aleanca për Mbrojtjen e Teatrit, ka reaguar Prokuroria e Posaçme kundër Korrupsionit dhe Krimit të Organizuar. Vetë Aleanca publikoi së...

COVID-19/ “Vendi jashtë kontrollit”, ish-deputeti shpalos 8 propozime

Ish-deputeti i PD-së, njëherësh mjeku reanimator, Tritan Shehu ka reaguar së fundmi lidhur me situatën e krijuar nga COVID-19 në Shqipëri. Shehu, në një postim...

Video/ Prototipi i anijes kozmike “Space X” shpërthen gjatë lëshimit

Prototipi i një anije të re kozmike të “Space X” ka shpërthyer gjatë fazës së testimit. Kompania e Elon Musk përshpejtoi kohën e lëshimit të...

Banka Botërore: Pandemia rrit me 8 % varfërinë në Shqipëri

Pandemia do të varfërojë edhe më shumë shqiptarët. Në skenarin më të mirë rezulton se rreth 100 mijë qytetarë dhe në rastin më të...
WhatsApp KONTAKTO TT