E premte, 14 Gusht, 2020
24 C
Tirana

Etiketa

mund

Si SHBA dhe BE, mund ta “shpëtojnë” Ballkanin Perëndimor nga Kina

Nga Valbona Zeneli “The Diplomat” Në përputhje me axhendën ekonomike dhe gjeopolitike të Pekinit në Evropë, Ballkani Perëndimor ka parë një rritje të ndikimit kinez,...

Dëshmia që mund të fundosë Donald Trumpin

Nga Peter Baker “The New York Times” Ai po qëndronte në njërën anë të një ure të dëmtuar nga lufta në Ukrainë, duke parë matanë...

Presidenca gjermane e BE: A mund ta bashkojë Evropën në vitin 2020?

Nga André Hein “European Council for Foreign Relations” Korrikun e vitit të ardhshëm, shteti më i madh anëtar i Bashkimit Evropian, do të marrë presidencën...

E pabesueshme/ Ky është fruti që mund ta shpëtojë botën nga uria

Një frut ekzotik, që ka shijen e mishit të derrit, mund të shpëtojë të gjithë njerëzit në botë që aktualisht vuajnë nga uria. Artocarpus...

A mund të urdhërojë Presidenti ushtrinë të dalë në rrugë? Xhaçka e sqaron…

Presidenti është Komandant i Përgjithshëm i Forcave të Armatosura, madje Ilir Meta në më shumë se një rast e ka përsëritur këtë.  Por në...

Muç Nano rrëfen takimet me Jozefina Topallin: S’ishte femra që mund të më çmendte

Nga Mustafa Nano/ Jozefina Topallit ia kam dhënë dorën për herë të parë në fillim të viteve 2000, në ambasadën amerikane. Ishim të ftuar...

“Presidenti mund të shtyjë zgjedhjet”, ish-kreu i KQZ: Ja cila do të jetë data e re

Ish-kryetari i KQZ, Kristaq Kume është shprehur se zgjedhjet e 30 qershorit mund të shtyhen vetëm nga Presidenti Ilir Meta. I ftuar në Report...

Rusia e “varfër”, gjysma e popullsisë mund të blejnë vetëm ushqim dhe rroba

Gati gjysma e familjeve në Rusi kanë thënë se kanë të para vetëm për ushqim dhe rroba, mirëpo nuk mund të përballojnë blerjen e...

A mund të ndodhë bashkimi kombëtar, pa ndryshuar kufijtë e Shqipërive të vogla?!

Nga Kreshnik Spahiu/ ”Enver, si do e zgjidhim çështjen e Kosovës? Do e mbash ti si pjesë të Shqipërisë apo do e lëm pjesë...

“Mund të ofrojmë edhe turizëm protestash”, Rama ironizon opozitën: ‘Shtrigat’ që sjellin…

Kryeministri Edi Rama ishte i pranishëm në Ishull Lezhë në hapjen e aktivitetit turistik “Festat lokale 2019”. Shefi i ekzekutivit u shpreh se numri...

Të fundit

Pala greke mbyll punën, mijëra shqiptarë kalojnë një natë tjetër rrugëve

Mijëra qytetarë do të kalojnë edhe një tjetër natë rrugëve. Pala greke në pikën kufitare të Kakavijës, ka mbyllur punën. Pak minuta pas orës...

“Janë të paktën tre vaksina që po provohen në Itali”, Brataj tregon në çfarë faze janë

Kreu i Urgjencës Kombëtare, Skënder Brataj, ka folur në lidhje me përpjekjet botërore për prodhimin e një vaksine ndaj COVID-19. Ai thotë se në...

“Para se të vdiste, Musine Kokalari më thirri mua dhe kunatën time”/ Dëshmia e ish-të burgosurit politik

Nga: Dashnor Kaloçi Memorie.al publikon historinë e panjohur të Musine Kokalarit gjatë periudhës që ajo ka qenë e internuar në qytetin e Rrëshenit, ku ishte internuar...

“S’mund të ndjeja shije, flokët vazhdojnë të më bien”, Sara Hoxha rrëfen pasojat e koronavirusit

Pak më herët, Sara Hoxha zbuloi me anë të një postimi në Instagram se ishte infektuar me koronavirus. Ajo ka përcjellë një tjetër postim,...

Përsëri lëkundje tërmeti në Shqipëri, ja ku ishte epiqendra

Në 26 nëntor, vendi ynë u trondit nga një tjetër tërmet i fortë, ndërsa epiqendra e tij ishte në detin Adriatik, në afërsi të...