E premte, 22 Tetor, 2021
15.5 C
Tirana

Etiketa

Moska

Edhe për sa kohë do t’i tolerojë Perëndimi autokratët të bëjnë çfarë të duan?

Nga Edward Lucas “Center for European Policy Analysis” Aleksandër Llukashenko mund të duket si një personazh që vjen nga një roman satirik, dhe që flet...

Perëndimi duhet të ri-gjejë shtyllën e vet kurrizore

Nga Timothy Ogden ​ Zakonisht kam kënaqësinë më të madhe kur vërtetohet se kam të drejtë për diçka që them në jetën e përditshme. Por në rastin...

Ja si po zhvillohet lufta e spiunëve rusë në Evropë

burimi:https://formiche.net/2021/04/putin-professione-007-ecco-la-guerra-di-spie-russe-in-europa Nga Francesco Bechis“Formiche.net” Spiunë dhe çanta, vrasës, diversantë, diplomatë të thirrur nga vendi i tyre me urgjencë, diplomatë të dëbuar dhe të kërcënuar. Nëse ajo...

Rusi, plane për protesta masive ndërsa Perëndimi paralajmëron Moskën

Aleatët e kritikut të Kremlinit Alexei Navalny zbuluan të dielën planet për ato që shpresojnë të jenë protestat më të mëdha në historinë...

SHBA paralajmëron Moskën: Ndal fushatën e frikësimeve ndaj Ukrainës

Presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky akuzoi të enjten Moskën se po grumbullon trupa në kufirin mes dy vendeve. Ndërkaq, Shtetet e Bashkuara paralajmëruan Rusinë të...

Etër dhe bij: Si Kremlini po rikthen metodat e KGB ndaj kundërshtarëve politikë

Nga Andrei Kolesnikov “The Moscow Times”   Shërbimet sekrete sovjetike dhe ato ruse, kanë përdorur gjithnjë metodat më të ndyra të mundshme kundër kundërshtarëve të tyre....

“Rusia në panik” 50 mijë nxënës evakuohen, frikë për shpërthime me bomba

Rusia ka kryer një operacion gjigant evakuimi, pas shumë kërcënimeve serioze se nëpër ndërtesa janë vendosur bomba me detonatorë. Sipas “Free Europe” rreth 50 mijë...

Rrëzimi i avionit ukrainas/ Rusia thirrje zyrtarëve: Mos bëni akuza të pabazuara

Rusia i ka bërë thirrje zyrtarëve të huaj që të mos bëjnë deklarata publike lidhur me detajet e rrëzimit të avionit ukrainas në Iran. Nënsekretari rus...

Moska po përgatitet të ndërhyjë në zgjedhjet presidenciale amerikane të 2020-ës

Nga Janusz Bugajski “Center for European Policy Analysis” Kremlini është duke u përgatitur, për të ndërmarrë një tjetër ndërhyrje armiqësore kundër zgjedhjeve presidenciale të SHBA-së...

Korrupsioni dhe populizmi janë dobësitë e Perëndimit, jo një shpikje e Moskës

Nga Mark Galeotti “The Moscow Times” Austria do të përballet me zgjedhje të parakohshme, pas një videoje misterioze të publikuar pak ditë më parë, ku zëvendëskryeministri Heinz-Christian Strache i Partisë së...

Të fundit

Dy fitore që çojnë në humbje

Nga: Blendi Kajsiu Që fitorja e fushatës Berisha është humbje e madhe për PD-në, kjo tashmë është e qartë edhe për vetë doktorin. Ai e...

Si mund ta ndryshojnë politikën në Evropë zbulimet e “Pandora Papers”

Nga: Chris Raggett “European Council on Foreign Relations” Fshehtësia e financave nuk është më si dikur. Publikimi më 3 tetor i “Pandora Papers”, i rreth 12...

Donald Trump lançon rrjetin e tij social, ja si do të quhet aplikacioni

Pasi u përjashtua nga platformat sociale si Facebook dhe Twitter, Trump ka bërë përpjekje për krijimin e një media sociale rivale. Ish-presidenti amerikan Donald...

Super-operacion i shërbimit sekret, në pranga 15 agjentë të Mossad-it

15 persona janë arrestuar në Turqi, pasi autoritetet i akuzojnë si agjentë të shërbimit sekret izraelit, Mossad. Si rezultat i operacionit të kryer në...

Progres-Raporti 2021 konfirmon 15 parakushtet e paplotësuara

Nga: Bujar Leskaj Komisioni Europian publikoi ditën e djeshme Progres-Raportin për Shqipërinë. Të 136 faqet e këtij raporti përbëjnë provën e shkruar se qeverisja...