E enjte, 2 Dhjetor, 2021
13.5 C
Tirana

Rusia mbyllet për 9 ditë, Putin urdhëron qytetarët të mos dalin në punë

Dyqanet, restorantet dhe shkollat ​​janë mbyllur në Moskë në një bllokim të pjesshëm, pasi Rusia po lufton vdekjet dhe infeksionet Covid.

Vetëm supermarketet dhe farmacitë lejohen të hapen në kryeqytet. Autoritetet gjithashtu u kanë dhënë punëtorëve në të gjithë Rusinë nëntë ditë pushim nga e shtuna, në një përpjekje për të frenuar infeksionet.

Rusia ka raportuar një rekord prej 1.159 vdekje nga Covid në 24 orët e fundit. Të dhënat zyrtare zbulojnë gjithashtu 40.096 infeksione të reja në 85 rajone të Rusisë – një tjetër rekord. Bllokimi i fundit i madh i Rusisë ishte në maj-qershor 2020.

Numri i përgjithshëm i vdekjeve nga Covid-19 në Rusi është zyrtarisht më shumë se 230.000, më i larti në Evropë dhe një nga më të lartat në botë.

Përqindja e popullsisë së Rusisë të vaksinuar plotësisht mbetet e ulët – më 23 tetor ishte 32.8%. Shumica e vendeve evropiane kanë norma shumë më të larta.

Pavarësisht përpjekjeve intensive për vaksinimin shtetëror, shumë rusë mbeten dyshues për vaksinën Sputnik V, e cila njihet ndërkombëtarisht si një mburojë efektive kundër Covid.

Përballë këtij bllokimi të pjesshëm midis 30 tetorit dhe 9 nëntorit, shumë rusë kanë vendosur të shkojnë me pushime. Hotelet turistike në Egjipt – një destinacion popullor për rusët – raportohet të jenë plotësisht të rezervuara dhe fluturimet ruse në Egjipt janë shitur.

Burimi i lajmit: BBC. Përshtatur nga Tirana Today

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

24 vende të botës me Omicron, OBSH: Rrezik më i lartë i ri-infektimit

Zyrtarët shëndetësorë thonë se varianti i ri i koronavirusit Omicron tani është bërë dominues në Afrikën e Jugut, dhe po nxit një rritje të...

Greqia konfirmon rastin e parë të Omicron. Gjobë kush nuk vaksinohet

Greqia ka raportuar rastin e parë të variantit të koronavirusit Omicron në ishullin e Kretës, njoftoi sot në mëngjes Ministri grek i Shëndetësisë, Thanos...

Akuzat për “Toyota Yaris”, Balla-Bashës: Kallëzoje penalisht Berishën

Në Kuvend janë rikthyer sërish përplasjet e ashpra ndërmjet mazhorancës dhe opozitës, në lidhje me ndryshimet në ligjin për "Pastrimin e parave". Kreu i...

4 mijë euro për gradën “Nënkomisar”, SPAK del me njoftimin e rëndësishëm

Një kryekomisar, me detyrë Lektor në Fakultetin e Hetimit pranë Akademisë së Sigurisë si dhe një Inspektor në Drejtorinë e Qarkullimit Rrugor të Policisë...

Basha: Institucionet shtetërore me kod omerta të mafies, pranoni Vettingun

Kryedemokrati Basha, nga Kuvendi bëri thirrje që të pranohet kërkesa për Vettingun në politikë. Gjatë fjalës së tij në seancën plenare në Kuvend, Basha...